Sari la conținut
Forum Roportal
`Andreea

Sunt prea bun/buna pentru...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

... sau nu m-a meritat!

 

Am auzit de multe ori afirmatia asta, si in viata de zi cu zi, si aici pe forum (de fapt, citirea postarii cuiva care scria asta, m-a inspirat sa deschid topicul).

Simt o reactie de respingere automata atunci cand aud pe cineva, pe oricine, spunand asta. Din moment ce ai fost intr-o relatie cu cineva, indiferent cum sau cine :o: pune punct acelei relatii, afirmatia "am fost prea buna pentru el" mi se pare echivalenta cu vreo afirmatie de-a mea de genul "sunt prea buna ca sa-mi fac vacanta in Caraibe". Eventual urmata de "o sa-mi petrec vacanta singura, la piscina, la mine acasa". :P

Dar eu nu sunt tocmai buna de etalon.

Asadar, voi ce parere aveti? Sunteti/ati fost prea buni pentru cineva care v-a refuzat ori v-a dat papucii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand simt ca sunt prea buna pt cineva, dau eu papucii... :o:

Relativ la situatiile cand am primit papuci, n-am zis niciodata ca-s prea buna. Probabil ca, din moment ce mi s-au dat papucii, era invers. :pardon:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prea buna n-as zice dar de meritat m-au meritat toti cu care am venit in contact indiferent de relatie , ...eu merg pe....in viata intalnesti pe cine meriti, asa ca..i-am meritat ,m-au meritat...ne-am meritat....in ce privete timpul pierdut sunt de parere ca nici cand esti in moarte clinica nu e pierdut, e doar o experienta...

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta-i culmea, ca auzi afirmatiile astea din gura celor care nici macar nu sunt luati in seama ori din gura alora carora li s-a aratat usa.

Am auzit candva pe unul divortat ca nevasta-sa nu l-a apreciat asa cum a meritat, ca el ii ducea flori si cadouri mereu, ca ea a pierdut... si cand colo, sa aflu de fapt ca lui i s-au dat papucii intr-un mare stil, din niste motive rusinica, rusinica de tot.

O fi vreun mecanism de protectie, mai stii!

Sunt prea buna ca sa studiez la Harvard. :beach:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, clasicul exemplu cu strugurii.. Ce sa mai zica si ei. Daca asa e mai usor de suportat esecul.. sa zica pana obosesc. Intre timp, cel pt care erau prea buni isi vede de viata.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Culmea e ca mie mi se pare ca atunci cand iti denigrezi un fost partener, din mai multe puncte de vedere, te denigrezi pe tine. Acum, nu neg ca e posibil ca in viata sa mai inghiti si galusca, dar macar daca tot ai inghitit-o, inghite-o pana la capat si nu mai bate si toba.

Editat de `Andreea
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, daca iti dai seama repede ca e nevrednic, mai merge sa zici una-alta de el, e mai aiurea sa zici de-alea grele dupa ce ai stat ani si ani si ai vazut cum e.. si totusi ai stat, cand ai fi putut sa pleci.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asadar, voi ce parere aveti? Sunteti/ati fost prea buni pentru cineva care v-a refuzat ori v-a dat papucii?

Nicusor. a scris o carte cum era maltratat ingrozitor de colegii lui de scoala pentru ca era prea bun.

Si Gigi Becali a fost condamnat cam tot din acelasi considerent (dar e un pic mai estompat).

Mai sunt exemple dar astea sunt sugestive.

Editat de -altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Culmea e ca mie mi se pare ca atunci cand iti denigrezi un fost partener, din mai multe puncte de vedere, te denigrezi pe tine. Acum, nu neg ca e posibil ca in viata sa mai inghiti si galusca, dar macar daca tot ai inghitit-o, inghite-o pana la capat si nu mai bate si toba.

 

eu cred ca "a fi prea bun pentru.." poate fi o concluzie onoranta la final de relatie. dar nu trebuie trambitata neaparat, este de ajuns sa constientizezi lucrul acesta si sa mergi mai departe.

 

dar desigur ca nu aceasta este singura concluzie valabila la final de relatie. mai poate fi si pe dos, sau o despartire amiabila din diverse motive. Faza cu "prea bun pentru" poate fi citita si "suntem nepotriviti", intr-un sens care te pune intr-o lumina mai favorabila pe tine. Iar uneori este o realitate, subiectiva dar asta nu ii diminueaza din importanta.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×