Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Adrian Năstase eliminat din Universitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Năstase, dat afară de la Universitatea Bucureşti

 

Scris de : A.H.

2013-06-05 20:01

 

 

Adrian Năstase nu mai este profesor la Facultatea de Drept a Universităţii Bucureşti, care a reziliat contractul cu fostul premier pentru că acesta a fost condamnat definitiv pentru corupţie.

 

 

adrian-nastase.jpg Adrian Năstase

 

 

Universitatea Bucureşti a precizat că a reziliat contractul lui Năstase pentru că acesta a fost condamnat definitiv pentru corupţie. "Conform legislaţiei muncii din România, contractul de muncă al unei persoane încetează atunci când aceasta este arestată preventiv pentru o perioadă mai mare de 30 de zile sau când suferă o condamnare printr-o sentinţă definitivă şi irevocabilă", se arată într-un răspuns trimis de universitate pentru gandul.info.

 

Adrian Năstase a activat ca profesor în cadrul Facultăţii de Drept a Universităţii Bucureşti. Reprezentanţii facultăţii au precizat că Năstase nu mai predă în instituţie şi că nu există nici o intenţie de a-l invita să le conferenţieze studenţilor la Drept.

 

Pe propria pagină de internet, Năstase spune însă că este profesor la Facultatea de Drept.

 

"Adrian Năstase are o cariera universitară de peste trei decenii, la catedre din ţară şi de peste hotare. Activitatea didactică a lui Adrian Năstase este impresionantă. Din 1990 face parte din echipa didactică a Facultăţii de Drept a Universităţii din Bucureşti, precum şi a universităţilor "Dimitrie Cantemir" şi "Titu Maiorescu", iar din 1994, este profesor asociat la Universitatea Pantheon Sorbonne din Paris", spune Năstase în autobiografia de pe site.

 

Adrian Năstase nu a răspuns solicitărilor adresate de gândul.info de a-şi prezenta punctul de vedere. Recent, Adrian Năstase a susţinut o prelegere studenţilor Facultăţii de Drept a Universităţii "Titu Maiorescu". Decanul facultăţii a declarat pentru gândul.info că nu există nicio incompatibilitate între calitatea de condamnat a lui Năstase şi faptul că a vorbit studenţilor pe teme de Drept. Unul dintre studenţii prezenţi la prelegere a precizat pentru gândul.info că a fost încântat de faptul că Năstase le-a vorbit.

 

În acest moment, situaţia juridică a lui Adrian Năstase este aceea a unui condamnat care îşi ispăşeşte pedeapsa în libertate. Anul trecut, Adrian Năstase a fost condamnat la doi ani de închisoare cu executare în dosarul "Trofeul Calităţii" şi a fost închis timp de nouă luni, fiind eliberat condiţionat în luna martie.

 

În dosarul "Zambaccian", pe 30 martie 2012, completul instanţei supreme format din judecătorii Ana Hermina Iancu (preşedinte), Alixandri Vasile şi Săndel Macavei a decis să-l achite pe Adrian Năstase pentru infracţiune de luare de mită şi să-l condamne la trei ani cu suspendare pentru cea de şantaj. În acelaşi dosar, Dana Năstase a fost acuzată de complicitate la luare de mită, spălare de bani şi folosirea de acte vamale false. Dana Năstase a fost condamnată la trei ani cu suspendare pentru folosirea de acte vamale false, pentru restul acuzaţiilor fiind achitată. Irina Jianu, şi ea inculpată în dosar, a fost condamnată la trei ani de închisoare cu executare.

 

Potrivit experţilor consultaţi de gândul.info, în cazul în care completul de cinci judecători menţine această pedeapsă pentru Adrian Năstase, atunci acesta ar mai sta în închisoare pentru o perioadă minimă de trei patru luni. Pedeapsa de trei ani cu suspendare devine una de trei ani cu executare, iar Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ICCJ) va contopi pedeapsa de doi ani cu executare din dosarul "Trofeul Calităţii" cu cea din dosarul "Zambaccian" şi astfel va rezulta o pedeapsă totală de trei ani cu executare, mai scriu jurnaliştii de la Gândul.

 

 

 

http://www.ziuaveche...sti-171671.html

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La fel ar trebui sa fie eliminat si din viata politica definitiv si sa nu cumva sa apara in cartile de istorie ca marele fauritor de nu stiu ce doar nedreptatit de contemporani. Cand au venit comunistii la putere pe cei dinaintea lor in functii importante le-au nimicit imediat, sa nu mai auda de ei, de data asta la schimbare de regim tot ei au ramas in putere doar se uitau pe partea cealalta al oglinzii.

 

Iar ca pensie sa nu primeasca mai mult decat pentru cat a muncit!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar ca pensie sa nu primeasca mai mult decat pentru cat a muncit!!!

 

Ba io zic sa nu-i dea pensie deloc. tease.gif

 

 

Faptul ca o persoana si-a ispasit pedeapsa pentru care a fost condamnat, nu vad de ce nu poate fi reabilitat. Atunci care e rostul pedepsei? Ca sa pateze pe viata reputatia unui om? Nu cred.

I s-a facut o nedreptate, dupa parerea mea.

 

later: scuze, acum am citit ca inca ispaseste pedeapsa.

mentin opinia. atata timp cat nu s-a sustras ispasirii pedepsei, mi se pare o masura dura.

Editat de Rodica`
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca persoanele condamnate pentru coruptie nu ar trebui sa primeasca pensie, dar trebuie sa contribuie la sistemul asigurarilor sociale ca toata lumea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o sa-l plang eu p-asta de mila cand o sa-mi vad ceafa!

 

f bine ca l-au dat afara din postul de profesor de drept. facea pe lupul moralist sau cum?

 

 

drept la pensie are de pe perioada cat a predat. daca universitatea nu mai este multumita de angajat, are dreptul sa-l elibereze din functie, insa nu are drept nimeni sa-i retina contributia pe care acesta a platit-o la casa de pensii. ca a platit (asa s-ar pesupune, dracu mai stie in rest ce a facut sau nu)

 

 

oricum, refuz sa cred ca asta o sa traiasca din pensia de profesor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

later: scuze, acum am citit ca inca ispaseste pedeapsa.

mentin opinia. atata timp cat nu s-a sustras ispasirii pedepsei, mi se pare o masura dura.

Unde ai vazut tu ca inca este in inchisoare ? Nu vezi ca este eliberat conditionat din martie ? :o:

 

Si ce legatura are pensia cu faptul ca i s-a desfacut contractul de munca ? E ceva normal asta.

Din moment ce era la parnaie, cum mai preda studentiilor?

 

Io propun sa ii dubleze pensia. Si si diferenta de bani sa o suporte cei care spun sa i se taie pensia de tot! :crazy:

 

O sa organizez si un referndum! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ce legatura are pensia cu faptul ca i s-a desfacut contractul de munca ? E ceva normal asta.

Din moment ce era la parnaie, cum mai preda studentiilor?

Dar e scris mai sus:

"Conform legislaţiei muncii din Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

De ce inceteaza contractul de munca pentru arestare preventiva de 30 de zile, adica inainte de sentinta de condamnare? De ce nu se suspenda contractul pe perioada asta?

Dacă ai avea o firmă, chiar ţi s-ar părea normal să ţii la nesfârşit postul respectiv la dispoziţia unui deţinut, fie el şi în detenţie preventivă? Parcă tu erai cel foarte riguros cu prevederile legii, atunci când a fost vorba de predarea religiei în şcoli. Ei, pentru tine ăsta e răspunsul şi acum: pentru că aşa spune legea. Punct.

Editat de harald
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar e scris mai sus:

"Conform legislaţiei muncii din Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mă număr printre persoanele care l-au avut pe Adrian Năstase profesor (de Drept International Public).

Un singur lucru vreau să spun celor cărora li se pare o nedreptate:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×