Salt la continut

Fotografie

Paris, France

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
22 replici la acest subiect

#1 The Unknown

The Unknown

Orhidee

• Gold Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 24599 mesaje

Scris 19 May 2013 - 07:24 AM

Sub cerul Parisului

Autor: Monica Andronescu

Orașul Luminilor este unul dintre centrele lumii, în care aerul seducător al poveștilor cu muschetari se îmbină cu parfumul dulce-amărui de la Moulin Rouge.

Pe cheiurile Senei se simte vântul răcoritor, chiar dacă arde soarele. La Notre Dame e îmbulzeală, porumbeii ciugulesc tot şi sutele de turişti mai întâi se fotografiază, după care se uită la arhitectura ştiută din albume. Pe chei, buchinişti plictisiţi de turişti care nu prea cumpără cărţi, stampe şi discuri vechi. Pe lângă ei, cupluri cu câte o sticlă de vin, biciclişti, cerşetori, pe lângă care alunecă vaporaşele pline de turişti.

Iată chipul cel mai banal al Parisului, ar spune un parizian sau un călător ce are lumea la picioare. Chipul cel mai banal al oraşului miracolelor, artelor, desfrâului, rafinamentului culinar şi erotic. Trebuie doar să te pierzi pe străduţele lui, să asculţi „Sous le ciel de Paris” şi să descoperi farmecul ce se ascunde în banal... Dacă ajungi aici, trebuie să intri să aprinzi o lumânare la Notre Dame, să stai la o coada imensă ca să urci în celebrul Tour Eiffel, care a oripilat atâţia artişti când a apărut, în veacul al XIX-lea sau să mergi să o vezi pe Gioconda la Muzeul Luvru, fie şi pe deasupra aparatelor de fotografiat ale turiştilor asiatici...

Vara pariezienii pleacă de acasă şi-şi lasă oraşul pradă invaziilor barbare. Pentru ei, ca şi pentru Jean-Paul Sartre, parizian notoriu, „infernul sunt ceilalţi“. Şi „ceilalţi“ au nevoie de timp să descopere plăcerile mundane ale metropolei: un mic dejun la o cafenea însorită, o plimbare în Montmartre, pe urmele moderniştilor săraci, dar geniali, zonă din care azi n-a mai rămas decât numele, un dejun copios, neapărat cu un pahar de vin şi o clătită, o carte răsfoită într-o librărie-mamut, o oprire în Cartierul Latin şi în Jardin du Luxembourg. Parisul abia începe. Aceasta e doar coaja, miezul e bine ascuns. Aici, „frumuseţea e în stradă“, cum spunea un slogan al studenţilor protestatari care au schimbat istoria în mai 1968. Da, dar nu numai în stradă.

Trucuri pentru turişti

Dacă ajungeţi la Paris şi luaţi metroul, e bine să vă luaţi un „Paris Visite”, în funcţie de câte zile rămâneţi, pentru că veţi economisi şi bani, şi timp. Iar dacă e musai să schimbaţi linia de metrou, e bine să evitaţi pe cât posibil staţia Chatelet, pentru că pasajul pe care va trebui să-l traversaţi este interminabil... Şi dacă doriţi să vizitaţi Muzeul Orsay, e bine de ştiut că după ora 16.30, tariful este redus la 9,50 euro.

http://www.evz.ro/de...-1037915.html
  • 0

#2 fire de praf

fire de praf

Orhidee

• Banned
  • 4420 mesaje

Scris 19 May 2013 - 12:37 PM

Ca tot veni vorba, bai, daca aveti careva reteta dupa care fac frantujii negresele, postati-o, tatica. Nu seamana cu negresele noastre decat la culoare, sunt o nebunie, sunt cel mai bun produs de patiserie. :suicide:
  • 0

#3 The Unknown

The Unknown

Orhidee

• Gold Member
  • 24599 mesaje

Scris 19 May 2013 - 08:45 PM

bai, daca aveti careva reteta dupa care fac frantujii negresele, postati-o, tatica.

Da' francezii cum numesc acele negrese pe limba lor???
  • 0

#4 fire de praf

fire de praf

Orhidee

• Banned
  • 4420 mesaje

Scris 19 May 2013 - 08:59 PM

brownies sau negresse :pardon:

Aceast mesaj a fost editat de fire de praf: 19 May 2013 - 09:14 PM

• 0

#5 The Unknown

The Unknown

Orhidee

• Gold Member
  • 24599 mesaje

Scris 19 May 2013 - 09:20 PM

Aha!!! ... poate in New Orleans este si sub aceasta denumire, voilŕ o varianta ... in franceza :good:

Imagine adaugata

http://allrecipes.co.../best-brownies/

• 0

#6 The Bitch

The Bitch

Orhidee

• Barfitori
  • 19662 mesaje

Scris 19 May 2013 - 11:05 PM

Am auzit de la lume care a fost la Paris ca in afara de centrul ala istoric, strazi si imprejurimi apropiate, Parisul e un oras jegos si urat.
  • 0

#7 aramis

aramis

Pax vobiscum!

• Gold Member
  • 6802 mesaje

Scris 20 May 2013 - 08:56 AM

urât e relativ, mie mi-au placut cartierele locuite de arabi,
poate lumea se asteapta la altceva când îl viziteaza si uita ca e un oras mare, cu o istorie fabuloasa, inclusiv un oras de emigranti.
contrastul e mare (în centru si banlieue), dar e cu atât mai interesant.
  • 3

#8 VEMANS

VEMANS

gandac flituit

• Gold Member
  • 7963 mesaje

Scris 20 May 2013 - 08:59 AM

Am auzit de la lume care a fost la Paris ca in afara de centrul ala istoric, strazi si imprejurimi apropiate, Parisul e un oras jegos si urat.

N-as zice ( e drept ca n-am fost prin periferii). Oricum "centrul istoric" este suficient de mare ca sa te poti plimba o saptamana fara sa treci de doua ori prin acelasi loc .
  • 2

#9 fire de praf

fire de praf

Orhidee

• Banned
  • 4420 mesaje

Scris 20 May 2013 - 10:45 AM

La periferie e ca oricare alt oras.
  • 2

#10 Vladyna

Vladyna

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 184 mesaje

Scris 28 May 2013 - 03:06 PM

Am vizitat Parisul intr-un week-end, venind, dupa ce am stat mai multe luni, dintr-o alta capitala europeana, unde strazile sunt inguste si stramte.
Cand am ajuns in Paris am avut senzatia ca sunt in Bucuresti, un Paris (sau un Bucuresti!) la o alta scara.
Nu are rost sa mentionez ce se poate vizita si cum e. Cine a fost stie, cine nu a fost e bine sa meraga ca sa inteleaga care este "spiritul" Parisului.

In legatura cu discutiile de mai sus, pot sa spun ca intr-adevar nu este un oras curat, nici chiar prin centru.Toaletele publice ingrozitor de murdare in plin centru (ex. Place de la concorde).
Ce m-a socat a fost mizeria din statiile de metrou, chiar si in centru! In statiile de metrou din Paris miroase groaznic a urina !

Aceast mesaj a fost editat de Vladyna: 28 May 2013 - 03:07 PM

• 3