Sari la conținut
Forum Roportal
Antagonic

Daca o iubesc trebuie sa o las sa plece

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Relatia este de peste 6 ani. Am stat impreuna in cateva randuri insa nu am reusit sa ne intelegem. Eu am fost un tanar extrem de introvertit asa ca nu am stiut sa fiu langa ea, nu am stiut sa o ascult, sa o ajut, sa apreciez tot ceea ce face. Ne-am despartit in cateva randuri, relatia a fost una tumultoasa, de cateva ori eu am primit-o inapoi, de mai multe ori m-a primit ea pe mine. Acum insa ea este convinsa ca nu mai vrea sa continue. Iar eu o inteleg caci langa mine a fost mai mult nefericita decat fericita. Am trait intotdeauna totul la extrem insa cred ca ei i-a ajuns. Problema mea este ca de ceva timp eu am inceput sa gandesc altfel si desi asta este sesizabil pentru cineva care ar privi din afara inteleg ca pentru ea nu poate fi decat o reluare a acelorasi promisiuni.

 

Scriu aici ca sa imi demosntrez ca ideea de a o lasa sa isi urmeze drumul este decizia dictata de dragostea ce acum stiu ca i-o port, si abia acum stiu ce inseamna. Am insa o intrebare care ma chinuie : daca o iubesc nu ar trebui sa ma lupt pentru ea ? Cum as putea sa lupt daca ar trebui sa lupt ?

 

Este gresit sentimentul meu de a-mi dori ce e mai bine pentru ea chiar daca asta inseamna sa o las in pace ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Pentru ca oricat de schimbat ar fi omul, asa cum l-ai perceput prima data, aceeasi stare iti ramane. Cu toate ca ai dori sa incerci a doua oara, iti raman amintirile de inceput. Nu neaparat la nivel constient.

 

Poti face lucruri frumoase, puteti impartasi inceputul nou si totusi sa il simti departe de tine...

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg acel "nu". E bine sa o las sa plece pe drumul ei. Eu doar imi doresc sa fie fericita. Am ajuns in punctul in care nu ma mai intereseaza daca este fericita langa mine ci doar sa fie fericita. Un alt barbat ? Nicio problema, o sa sufar eu dar numai ea sa fie fericita. Deci raspunde-mi te rog printr-o propozitie lamuritoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa lupti. Las-o sa fie fericita cu altu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E greu. Si sti de ce ? Pentru ca ea mi-a spus ca ma mai iubeste. Faptul ca mi-a spus ca ma iubeste nu o fi vreun mesaj cum ca ar vrea sa ma lupt pentru ea ?

 

Intreb caci o iubesc si m-as agata de orice speranta. Insa daca as fi convins ca asta vrea as lasa totul...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii tu...Iubirea adevarata e sa te gandesti la binele celuilalt...si nu la ce bine te simti tu langa ea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este gresit sentimentul meu de a-mi dori ce e mai bine pentru ea chiar daca asta inseamna sa o las in pace ?

O sa-ti treaca.

Sau o sa o tineti asa la infinit, de ce nu ?

 

Deci sa o las sa plece ?

 

Da, pentru ca:

 

Acum insa ea este convinsa ca nu mai vrea sa continue.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti amandoi cei care mi-ati raspuns in asentimentul meu si am sa fac asa cum dinainte sa va cer sfatul hotarasem. Eu insa o iubesc atat de mult pe aceasta femeie incat nu-mi pot imagina viata fara ea. Stiu ca asta e un stereotip de-aia nici nu vrea sa insisit asupra faptului ca e adevarat.

 

Eu insa m-am gandit la o ...nu stiu cum sa-i spun...ceva.

 

Vreau sa-i scriu de aici inainte un mesaj, zilnic, in care sa-i spun ca o iubesc. Daca ea isi va gasi un alt barbat vreodata eu o sa fiu fericit pe de-o parte si nefericit pe de alta. Totusi as vrea sa ii trimit acest mesaj in fiecare zi.

 

Credeti ca daca as face asta i-as perturba viata ? Eu ma gandesc ca da insa ma mai gandesc ca ea inca ma iubeste si-ar vrea sa stie ca o iubesc si acum si peste zece ani...

Editat de Antagonic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma, tu esti un fixist ametit. Unu cate te bate la cap cu iubirea ca si cum trebuie sa i se dea medalie, poate sa se duca de unde a venit

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×