Sari la conținut
Forum Roportal
M.george

Prostitutia - strict necesara pentru pastrarea familiei monogame

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Inca de la inceputurile societatii patriarhale care impunea familia monogama ca si norma sociala a existat si prostitutia. Nicio societate patriarhala nu a existat fara prostitutie si dupa parerea mea nici nu ar putea exista. Societatea e un mecanism complex. Daca iei o rotita din el cedeaza tot mecanismul.

 

Sa ne imaginam ca nu mai exista prostituate. Care ar fi consecintele?

 

-E o posibilitate enorm de mare ca barbatii sa isi insele nevestele cu femei din cercul comun de prieteni. (Daca ar merge la prostituate ar insela cu o femeie complet necunoscuta)

 

-E o posibilitate enorm de mare ca sotia sa afle si sa se ajunga la divort (daca ar merge la prostituate posibilitatae ar fi foarte mica ca sotia sa afle, si chiar daca ar afla ar fi sanse mai mari sa accepte sau sa treaca cu vederea pentru ca nu o as se simta amenintata ca sotul o sa se indragosteasca de prostituata)

 

-E o posibilitate enorm de mare ca barbatul chiar sa doreasca sa aibe o relatie cu femeia cu care inseala si sa divorteze el de sotie (daca ar merge la prostituate, niciun barbat ni si-ar lasa nevasta pentru o prostituata)

 

In concluzie rata divorturilor ar fi, dupa parerea mea mult mai mare daca nu ar exista prostitutie si e nevoie de prostitutie pentru a mentine aceste norma sociale. Prostitutia este un rezultat direct al impunerii familiei monogame patriarhale ca norma sociala.

 

 

Ca si observatie: marea majoritate a prostituatelor sunt femei care practica aceasta meserie nu pentru ca au vrut ele, nici din placere ci pentru ca sunt fortate de imprejurari, au nevoie de bani sa traiasca sau sa isi creasca copilul ori sunt obligate sa se prostitueze de pestii lor. Situatia lor este foarte grava. Multe sunt dependente de droguri, de alcool, unele chiar au boli cu transmitere sexuala. Sunt respinse complet de prieteni, de familie (uneori nici nu au familie). Numanui nu le pasa de ele. Multe sunt disperate sau cu tendinte sinucigase. Unele sunt batute sau omorate. Lumea prostitutie este foarte murdara. Suferinta si muzeria in care traiesc majoritatea prostituatelor i-ar soca pe unii. Si cu toate astea este nevoie ca aceste persoana sa traiasca o viata in astfel de suferinte pentru ca restul societatii sa fie asa cum este.

 

Societea actuala isi bazeaza existenta pe suferinta unora si inchide complet ochii la relatia directa de cauzalitate care exista intre aceste lucruri. E ca si cum cineva ar promova mersul cu masina pe benzina si in acelasi timp s-ar arata complet impotriva poluarii si s-ar lua de toti cei care polueaza. Dar el merge cu masina si este complet orb la faptul ca daca mergi cu masina arzi benzina si poluezi aerul. majoritatea oamenilor ar sari din fotoliu cand ar auzi ca societatea actuala e o cauza pt existenta prostitutie si ar incepe morala "nu frate prostitutia e ilegala, nu are cum sa fie adevarat, societatea promoveaza moralitatea etc. etc.".

 

E oare civlizatia actuala construita pe ipocrizie si suferinta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici tu nu ai dormit bine azi noapte? Aici e taramul barbatilor macho , celor care se duc la prostituate si celor care nu se duc la nimic si simt nevoia sa relateze si altora?

 

In alta ordine de idei, rata divorturilor nu depinde de prostituate.

Editat de Ea.
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Initiatorule, eu ti-am zis c-or sa-ti creasca sani lasati daca mai deschizi topicuri d-astea p-aici.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici tu nu ai dormit bine azi noapte?

 

 

Probabil ca nu. Eu nu am dormit bine dupa-amiaza. Am avut un cosmar, iar eu am un cosmar aproximativ o data pe an. Sa deschid topic? A fost groaznic, desi - sincer - a fost mai mult un semi-cosmar.

 

sa ne imaginam ca M.George nu exista. Care ar fi consecintele?

 

As fi obligata sa deschid un topic despre cosmaruri.

 

 

 

 

 

E oare civlizatia actuala construita pe ipocrizie si suferinta?

 

Nu, ni se pare noua. Cateodata se termina cu happy end, ca de exemplu in L.A. Confidential.

 

 

 

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne imaginam ca nu mai exista prostituate. Care ar fi consecintele?

E o posibilitate enorm de mare ca barbatii sa isi insele nevestele cu femei din cercul comun de prieteni.

Si totusi am vaga banuiala ca sa nu zic certitudine ca majoritatea barbatilor care isi inseala nevestele nu o fac cu prostituate. :o:

Hm...oare e de ce ? Se poate sa fie la mijloc orgoliul ala masculin care nu-i lasa sa plateasca pentru sex cu o femeie care nu dau doi scuipati decat pe ei daca nu ar fi platite ?

Sau poate nu vor sa auda " Ce bai nu esti in stare sa agati si tu vreuna si esti nevoit sa platesti pentru o bucatica de fund ? ".

 

E o posibilitate enorm de mare ca sotia sa afle si sa se ajunga la divort (daca ar merge la prostituate posibilitatae ar fi foarte mica ca sotia sa afle, si chiar daca ar afla ar fi sanse mai mari sa accepte sau sa treaca cu vederea pentru ca nu o as se simta amenintata ca sotul o sa se indragosteasca de prostituata)

Intradevar, o femeie ar trece cu vederea faptul ca al ei barbat simte nevoia sa se sexuiasca si cu altele pentru ca veverita ei nu e deajuns sau i s-a acrit de ea. Unde mai pui faptul ca bani din salariu pe care el ar trebui sa-i aduca in casa, ii da pe sex cu prostituate. doh.gif

Pe de alta parte daca lucrurile scartaie rau la capitolul sex intr-o casnicie si barbatul primeste veverita o data pe an, atunci este multe de analizat si reparat. In cazul asta nu poate fi blamat omul si femeia ar trebui sa treaca cu vederea si sa se intrebe serios daca nu cumva a creat ea situatia.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×