Jump to content
Forum Roportal
Sara'

Cum sterg urme de scotch de pe PVC ?

Rate this topic

Recommended Posts

As vrea sa aflu cum pot sa curat urmele de lipici de banda adeziva ( scotch ) de pe tocaria PVC.

Multumesc. :flowers:

As vrea sa aflu cum pot sa curat urmele de lipici de banda adeziva ( scotch ) de pe tocaria PVC.

cu white spirit. Nu uita sa speli cu sapun de vase dupa ce-ai indepartat lipiciul.

:hi:

• Upvote 1

cu white spirit. Nu uita sa speli cu sapun de vase dupa ce-ai indepartat lipiciul.

:hi:

Ce inseamna white spirit ?

Ce inseamna white spirit ?

du-te la un magazin devopsele, acolo poti sa-l procuri.E un lichid incolor cu care se dilueaza vopselele. Ai grija, nu este diluantul obisnuit sau pe care-l stiam noi.sa ceri white spirit, nu diluant, ca risti sa arzi pvc-ul!

Am dat o cautare pe net si am gasit denumirea asta : terpinol whitespirit. Este cumva Petrosin ?

Cu acetona.

Insa pune f. putina acetona, ca sa nu diluezi lacul/vopseaua tocariei ( daca e lacuita/vopsita).

Daca te tin nervii, spala usor cu o carpa inmuiata in detergent de vase sau in solutie Ajax de curatat geamuri ( are ceva solvent soft in compozitie...insa curata si mizeria de sub capota motorului..am avut curiozitatea sa testez personal). Asta insa cere nervi de otel si ceva timp liber.

Edited by 5 o'clock
  • Upvote 1

Cu acetona.

Insa pune f. putina acetona, ca sa nu diluezi lacul/vopseaua tocariei ( daca e lacuita/vopsita).

Daca te tin nervii, spala usor cu o carpa inmuiata in detergent de vase sau in solutie Ajax de curatat geamuri ( are ceva solvent soft in compozitie...insa curata si mizeria de sub capota motorului..am avut curiozitatea sa testez personal). Asta insa cere nervi de otel si ceva timp liber.

Mi-e ca acetona distruge plasticul tocariei. :blink:

Mi-e ca acetona distruge plasticul tocariei. :blink:

Tu ai citit atent ce am scris?

Am zis PUTINA.

Iar plasticul tocariei ( in sine) nu se distruge.

Dar, mai bine da cu aqua chiorensis. Efect garantat.

Sau, si mai bine, schimba tocaria. Una cu urme de scotch nu se mai poate salva.

• Upvote 1

1. laveta umeda (sa nu fie abraziva)

2. substanta de curatare pe baza de alcool (de genul celor pentru spalat geamurile)(De evitat solventii!!!)

3. rabdare si perseverenta

Edited by Getintheline
  • Upvote 1