Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Misterele din Cina cea de Taină

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu taina si nu secrete.In special cele bazate pe apa de ploaie.Evreii mananca 51 de saptamani pe an paine dospita si matza,"paine de dospita " numai o saptamana pe an.

 

Dupa parerea mea daca se gasesc in vre-o pictura ceva bizar,asta se datoreste faptului ca pictorul nu prea era informat de realitatea de dupa pictura sa. I-mi amintesc ca la Louver, renumitul muzeu de la Paris am vazut o mare pictura a lui Moise care tine tablele legii peste capul lui. Pe aceste table, pictorul a pictat litere ebraice "alandala" fara nici un sens si inteles. Probabil ca si a pictat numai acele litere care i sa-u parut mai frumoase.

 

Dece romanii cauta intotdeauna peste tot, taine si conspiratii ? Lasa-ti misaterele la Agatha Cristi .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-au imbatat apostolii si au strecurat si girl friend-ul la o cina gratuita sau sedinta de munca/bizniz ce a fost tinut in taverna evreului, iar pictorul trebuia sa lucreze repede pana mai erau langa masa cu toti si nu cazuti sub masa :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit mai de mult o nuvela intitulata "Mary, called Magdalene" de faimoasa autoare Margaret George. Superb scrisa, o lectura nemaipomenita pe care o recomand. In fine, in nuvela era expusa teoria ca Maria Magdalena ar fi fost si ea unul dintre discipolii lui Isus, pe care biserica ulterior a optat sa o exluda din randul lor dat fiind ca era femeie. Deasemenea se zaboveste mult pe dezbaterea daca ea ar fi fost intradevar prostituata sau daca povestea aia a fost inventata de misoginii bisericii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credeam ca-mi ceri nota de plata sa achit pentru cina neplatita de atunci!!! :yahoo:

 

Evreii sunt oameni practici si realisti. Cum sa-ti ceara cineva plata ca nu ai un ban pe c... tau? Cum sa ai daca 25 de ore pe zi scrii pe forum ?

Este inca o problema: Cand a fost acesta cina ,stramosii tai inca se rugau la idoli .

Asa ca avand in vedere ca toti cei pictati acolo au fost evrei,o sa ne platim noi singuri. Sa nu-ti stricam placerea de a nu platii evreilor.

 

Daca Leonardo ar fi citit biblia, altfel ar fi realizat pictura:

 

54.Cel ce măn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×