Sari la conținut
Forum Roportal
lynxul_negru

Protestul biciclistilor sibieni

Postări Recomandate

Reiau postul meu de la topicul cu bicicletele, fiindca sunt prea revoltat de ce s-a intamplat, de un accident sinistru si de modul in care se comporta unii soferi.

 

 

Cicistii din Sibiu s-au adunat trei zile succesive (sambata, duminica si luni) pentru a protesta impotriva agresivitatii din trafic, a desconsiderarii si neglijentei cu care sunt tratati biciclistii de conducatorii auto pe drumurile publice. Protestul a luat forma organizarii de ture repetate in sensul giratoriu Calea Dumbravii - Mihai Viteazu - vezi clipul de mai jos.

 

https://fbcdn-video-a.akamaihd.net/hvideo-ak-frc1/v/759818_637188766298632_2082971739_n.mp4?oh=2667984dc7d1ed492dce1f2d275062d8&oe=516342D2&__gda__=1365458514_e80cb58c398e7efa6678d6cc426f11ab

 

Protestul a fost provocat de faptul ca un biciclist a fost acrosat si omorat pe loc de un camion (condus de un instructor auto!) care efectua un viraj la dreapta. Victima, Eugen Badila (zis si Moşul), urma sa implineasca 69 de ani luna aceasta si era membru in grupurile cicliste CicloSib, Tura in Natura si Masa Critica. Soferul care a produs accidentul a declarat ca nu l-a vazut pe biciclist, dar considera ca a fost vina acestuia, fiindca s-ar fi dezechilibrat si ar fi cazut sub roti.

 

post-258740-0-67203200-1365456108_thumb.jpg post-258740-0-91940100-1365456126_thumb.jpg

 

 

http://www.turnulsfatului.ro/19920/un-instructor-auto-a-omorat-un-biciclist-pe-dumbravii.html?sst=biciclist

 

Eu sunt revoltat si socat, la fel ca toti colegii din grupurile cicliste. Toti avem senzatia ca ni s-ar fi putut intampla noua. Sau prietenilor ori parintilor nostri. Nu ne vine sa credem! Un instructor auto!?! Ce sa mai vorbesti de conduita preventiva, de respect in trafic, de responsabilitate ...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut cum e la Munchen, acolo am facut vacanta vara trecuta. Ne-am plimbat cu bicicletele si am avut senzatia ca sistemul de piste este bine gandit si organizat, iar soferii sunt foarte atenti. Nimic din ce avem noi aici nu se compara. Dar, ma rog, visam si noi ca, daca iesim cu bitzele in numar tot mai mare pe strazi, poate s-o gandi cineva ca e nevoie de un asemenea sistem de piste.

 

Iar in privinta instructorului auto, eu am avut o patanie care acum imi spune multe.

 

Urcam cu bicicleta pe o strada in panta pe care exact atunci se faceau lucrari: din doua benzi, una era ocupata de un camion, un motocompresor, o remorca plina cu nisip, un camion cu asfalt cald si o mana de muncitori. Am zis ca sa nu ma bag sa ocolesc santierul prin stanga fiindca era plin de masini si asfaltul turnat inca nu era chiar uscat, asa ca pe portiunea cu lucrari am urcat pe trotuar. La cativa metri cam intersectat o straduta secundara de pe care venea o masina scoala condusa de o fata cu instructorul alaturi. Incurcat de santier, eu am fost nevoit sa traversez straduta pe zebra - nu m-am dat jos de pe bicicleta, dar mergeam incet, fiind la deal, asa ca m-au vazut de departe. Masina a venit direct spre mine, fara sa franeze ... eu m-am opintit la pedale si am tasnit din fata masinii. Dupa care instructorul a scos capul pe geam si a strigat la mine ca asa-mi trebuie, ca ce caut eu pe zebra!

 

Eu am ramas fara grai. Nu-mi puteam imagina ca un instructor auto i-ar spune elevului "şo pe el, ca n-are ce cauta pe zebra". M-as fi asteptat sa-i ceara sa incetineasca, doar asa cere legislatia cand te apropii de o trecere de pietoni. :doh:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate o sa par lipsita de respect, nu dau vina pe bietul 'Mosul' si nici nu iau apararea soferului de camion, dar pentru ca stiu ce inseamna sa conduci un camion, o sa spun. In partea dreapta a unui camion, nu poti fi vazut, este ceea ce se numeste 'unghiul mort'. Nu poti fi vazut daca esti in masina, pe bicicleta, sau doar mergi. Poti adauga in partea dreapta a camionului inca o oglinda, dar nici asa nu ai vizibilitate prea mare. O sa atasez o poza.

 

Stiu ce este si cu unghiul mort, stiu si cate zone moarte are un camion, stiu si cat de dificil este sa faci virajul dreapta cu camionul - ce traiectorie larga trebuie sa ia trenul fata (uneori trebuie sa faci mai intai stanga si abia apoi dreapta). Posibil ca nici biciclistul n-a fost atent suta la suta ce face camionul.

 

Dar eu stiu ca problema virajului dreapta - printre profesionisti - este cunoscuta, iar o asemenea manevra este considerata una delicata, de risc. Este atat de bine cunoscuta, incat in America exista firme de avocatura care se ocupa doar cu asa ceva. De aia stiu ca soferilor de camion li se recomanda la manevra asta (printre altele): sa se uite in oglinzi permanent si sa incetineasca - ba chiar sa efectueze intreg virajul foarte lent, ca sa lase timp de reactie unor eventuale vehicule/biciclete prinse in dreapta. Asa cum zice si in clipul asta.

 

http://www.truck-drivers-money-saving-tips.com/right-turn.html

 

De aia spun ca un instructor ar fi trebuit sa nu pateasca asa ceva. Camionul si biciclistul au venit din aceeasi directie, iar camionul l-a depasit cu 50 m inainte de intersectie. Trebuia sa stie ca, odata ajuns la giratoriu, bicicistul l-a ajuns din urma. Instructorul putea fi mai atent/responsabil si salva o viata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E ok sa protestati dar nu impotriva instructorului. Trebuie sa protestati impotriva autoritatilor, a conducatorilor auto in general, a sistemului bolnav. In acest fel ati putea incerca sa treziti mintile alora pentru a gandi si la un alt sistem de deplasare in orasele noastre.

 

Omul ala e victima sistemului nu a instructorului.

 

Condoleante familiei.

Editat de Rodica`
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, nu impotriva instructorului protestam. Mai mult decat sa spunem ca atentia lui ar fi fost salvatoare, ce sa facem? Dar de el este normal sa se ocupe politia/justitia. Noi o sa cerem sa se studieze imaginile de la camerele de luat vederi ale celor doua banci din zona unde a fost lovit ciclistul. Adevarul tot trebuie sa se afle, nu doar refrenul "mortul e de vina".

 

 

Protestam mai mult impotriva unei atitudini de desconsiderare a biciclistilor in trafic: "ce cauta, ba, si astia pe strada!?" Asa se uita toti la tine si te injura din masina prin fereastra deschisa dupa ce au fost nevoiti sa incetineasca si sa piarda cateva secunde pretioase. Iar pistele de biciclete sunt zilnic ocupate de masini parcate fix acolo.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, dar soferii de camion nu se pot uita peste umar.

 

nici n-am spus asta.

 

exemplul era pentru c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Reiau postul meu de la topicul cu bicicletele, fiindca sunt prea revoltat de ce s-a intamplat, de un accident sinistru si de modul in care se comporta unii soferi.

Lynxule, in primul rand vreau sa transmit condoleante familiei si prietenilor victimei.

In al doilea rand... bine (nu) ai venit in club. In clubul celor a caror vina este ca folosesc mai putine roti decat soferii. De-a lungul anilor am ingropat multi tovarasi motociclisti, morti in accidente cumplite, din vina lor sau din vina celorlalti participanti la trafic. Eu insumi am avut parte de belele in cei peste zece ani de cand sunt posesor de vehicul cu doi (2) roti si imi risc viata de fiecare data cand plec undeva cu motocicleta.

Am participat la zeci de actiuni de sensibilizare a soferilor asupra faptului ca motociclistii exista in trafic. Well, ca o culme a ironiei, in anul 2007 (sau 2008, nu mai stiu exact), chiar in ziua in care am participat la un mars de protest pe motoare organizat de clubul moto din care fac parte, dupa terminarea marsului, un amic motociclist a sfarsit intr-un accident in trafic.

Atunci mi-am dat seama ca totul pe lumea asta nu este altceva decat o gluma de proportii cosmice si ca ingerii nostri pazitori au tulit-o la ei acasa, pe Campiile Elizee, lasandu-ne cu pantalonii in vine, ca sa ma exprim mai elegant.

Nu spun ca actiunea voastra e inutila, dimpotriva, va admir initiativa, dar in acelasi timp astept cu rabdare ziua cand voi, cei care protestati acum, va veti da seama ca romania este o tara populata intr-o majoritate covarsitoare de nesimtiti, idioti, inconstienti si smecheri, care pot fi recunoscuti in special in asa-zisul trafic.

Ca sa aveti vreun succes cu protestul vostru, ar trebui sa fie anulate pe loc toate permisele de conducere din romania si fiecare participant la trafic sa trebuiasca sa dea din nou examenul, dar in mod cinstit si corect. Sunt absolut convins ca minim 85% din actualii posesori de permis de conducere ar ramane pietoni pentru cel putin 229 de ani-lumina.

Experienta mea pe doua roti (inainte de motociclete am folosit si eu cu mare drag bicicleta, am avut Pegas, Ukraina, am avut si tricicleta in zorii vietii mele), experienta m-a invatat ca "frica pazeste bostanaria". De cate ori ies in trafic pe doua roti mi-e frica. Frica aia care imi ascute simturile si care ma face sa observ ce face ala cu Dacia care semnalizeaza stanga, si copilul care bate o minge pe trotuar, si pata de ulei sau groapa din carosabil.

De fiecare data cand cobor de pe motor sunt de doua ori mai obosit decat ar fi normal sa fiu, din cauza concentrarii, dar... sunt intreg. Am ajuns acasa sub scut, nu pe scut, asta e lucrul cel mai important.

Protestul nostru, al celor pe doua roti, nu ar trebui sa fie indreptat spre soferi, ci chiar spre noi. Ar trebui sa sune cam asa: "Intre tine si Moarte nu exista nici bara de protectie, nici airbag, nici centura de siguranta. Te bagi?" (copyrightgargbird2013, ca sa nu fie discutii :boss: ).

 

Va doresc sa reusiti sa schimbati ceva cu initiativa voastra, desi am mari indoieli.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oh! Vesnica problema, care ma deranjeaza ingrozitor si pe mine. Da, ok - intr-adevar, nu putem sa il acuzam direct pe anume acel sofer - el ne da numai un pretext ca sa spunem lucrurilor pe nume, un impuls care sa ne faca sa actionam. Eu sunt biciclista din Iasi, unde timp de 5 ani a trebuit sa ma lupt cu soferi dar ATENTIE! si pietoni, care pur si simplu, nu vroiau sa accepte ca si bicicletele trebuie sa aiba locul lor pe drum.

 

De cate ori am injurat si mi-am stricat nervii cu soferi si oameni inchisi la minte, pentru care bicicleta e doar pentru copii in parc si "nu inteleg de ce mergi pe bicicleta, cand o sa te maturizezi? si eu ma dadeam cand eram mic da' na". :|

 

Eu as propune campanie de sensibilizare nu numai a soferilor, dar si a pietonilor. In Iasi de vreo 2 ani au aparut cateva piste. Si credeti ca asta a schimbat ceva?? NU. Ce folos ca avem piste, daca mentalitatea ramane la fel? Oamenii merg fara nicio treaba pe acolo, ba chiar se enerveaza, ca de ce ii claxonez..

 

Acum locuiesc in Polonia..si simt diferenta. Si, de ce-i drept nu-i ca-n Olanda sau Germania INCA (si eu am fost in Munchen si da, intr-adevar cultura inalta a bicicletei), oamenii au acceptat bicicletele ca parte din traficul zilnic. La noi cand se va intampla?? De fiecare daca cand ma intorc in Iasi, sunt dezamagita ca sunt putini biciclisti, ca nu sunt semafoare pt biciclete si piste.

 

N-am idee ce fel de campanie trebuie facuta ca sa le intre mintile in cap oamenilor..dar ceva trebuie facut. Sa-ti pierzi viata pentru ca alegi bicicleta decat sa stai ca o leguma intr-o cutie cu roti? Inacceptabil..

Editat de Epal
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In al doilea rand... bine (nu) ai venit in club. In clubul celor a caror vina este ca folosesc mai putine roti decat soferii.

 

:salut:

 

Ma bag.

 

Daca tot am intrat in club, dai si tu ceva de baut?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×