Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Creştinii catolici sărbătoresc duminică Învierea Domnului Paştele

Atunci Hristos a Inviat! pentru toti romano catolicii.

Sa speram ca vor reveni la vechea data de sarbatorire, impreuna cu ortodocsii. Poate noul Papa sa faca ceva in sensul asta.

Editat de -altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a Inviat!

 

Daca tot devin cat mai flexibili religiile, de ce n-ar veni ortodoxi sa celebreze cu restul lumii acest eveniment???

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot devin cat mai flexibili religiile, de ce n-ar veni ortodoxi sa celebreze cu restul lumii acest eveniment???

Nu ortodocsii sunt cei care au schimbat calendarul si deci data sarbatorilor.

Si protestantii cum pot sa se simta impacati ca respecta doar ce a facut Hristoa daca pe vremea lui Hristos era valabil calendarul iulian?

Apoi Pastele catolicilor este doar o sarbatoare simbolica asa cum este si Craciunul. Pastele Ortodox e cel adevarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apoi Pastele catolicilor este doar o sarbatoare simbolica asa cum este si Craciunul. Pastele Ortodox e cel adevarat.

O fi simbolic din puntul tau de vedere. Pentru catolici nu e simbolic, ci adevarat. Asa cum crezi tu in ortodoxie, asa si ei in catolicism. Diferenta e ca pe catolici nu prea am auzit sa-i frece grija de ortodocsi precum va freaca pe unii dintre voi despre toate celelalte religii si culte. rolleyes.gif

Editat de Stifler's Mom
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pastele Ortodox e cel adevarat.

 

Va vopsiti tocul usii cu sangele mielului pe care il sacrificati pe timpul noptii si asteptati sa treaca ingerul sa omoare primii nascuti ai egiptenilor? Ce e aia paste adevarat? Ceea ce se intampla la ortodocsi nu sunt tot niste simboluri?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sarbatori fericite credinciosilor catolici din intreaga lume, cu ocazia Pastelui Catolic :flowers: :friends: si din partea mea!

 

Am urmarit la TV acest eveniment (Pastele Catolic 2013 de la Vatican) si am fost multumita de ceea ce-am vazut.

Editat de LuciaD
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta e ca pe catolici nu prea am auzit sa-i frece grija de ortodocsi precum va freaca pe unii dintre voi despre toate celelalte religii si culte.

Catolicii sunt in prima linie in ceea ce priveste lupta pentru desfintarea crestinismului. De la ei vine lipsa de credinta, ateismul, marile erezii contemporane ale protestantismului etc. Si eu sa fiu in locul lor as tacea chitic, mi-as cere scuze (dar fata de ortodocsi), si i-as lasa pe cei mai vrednici.

 

Ceea ce se intampla la ortodocsi nu sunt tot niste simboluri?

Nu, tocmai de aceea Pastele e singurul praznic care se tine dupa vechiul calendar de catre toti ortodocsii.

Romano catolicii pot sa-l puna si iarna pentru ei e acelasi lucru, doar un simbol.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-ai dat nici o explicatie, ai dat-o cotita.

Nu pot sa accept ca raspuns doar "nu". Explica-mi in cel fel e adevarat pastele ortodox.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×