Sari la conținut
Forum Roportal
Carmmy

Folositi zahar brun?

Zahar brun vs. Zahar alb  

4 membri au votat

  1. 1. Preferati zaharul brun sau zaharul alb?

  2. 2. Credeti ca zaharul brun este mai gustos decat zaharul alb?

  3. 3. Folositi zaharul brun pentru

    • preparerea prajiturilor
    • indulcitor pentru bauturi
    • prepararea oricarei mancari
    • nu folosesc zahar brun
      0


Postări Recomandate

Buna! Voiam sa va intreb daca folositi zaharul brun? Ca am auzit numai de bine si oare chiar asa o fi?...Am descoperit ca se poate construi si un chestionar, sper sa ma ajutati sa descopar daca merita sa inlocuiesc zaharul alb cu zaharul brun. Multumesc! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca zaharul brun nu e mai bun decat cel alb, dar cert e ca e mai scump. Eu mai folosesc uneori la prajituri :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zaharul brun este acelasi zahar dar mai putin rafinat ( purificat) . De regula in procesul de rafinare se folosesc diverse chimicale care pot ramane partial inglobate in zaharul final.

A fost si este in continuare o enigma pentru mine de ce costa mai mult cel brun . O posibila explicatie ar fi ca este de regula obtinut din trestie de zahar si nu din sfecla deci importat mai de departe

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Voiam sa va intreb daca folositi zaharul brun? Ca am auzit numai de bine si oare chiar asa o fi?...

Nu confunda zaharul brun cu zaharul brun natural (sub denumirile de zahar turbinado, muscovado sau demerara). Culoarea maronie in zaharul simplu brun vine de la melasa pe care o contine. In mare parte, cel comercializat ca zahar brun este zahar alb normal, la care se adauga melasa ca sa-l faca maroniu si sa-l vanda ca o alternativa mai buna fata de zaharul alb. Smecherie de marketing si de reducere a costurilor de productie.

De asemenea zaharul "brun" este produs in mare parte din sfecla de zahar pe cand cel brun natural provine din cristalizarea initiala a sucului din trestie de zahar. Cel din urma este alternativa mai buna, pentru ca nivelul de minerale naturale pe care il contine este mai ridicat.

Editat de Stifler's Mom
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Face un fel de reclama individa. A mai postat in acelasi mod si in alta parte. Nu stiu care-i faza.. ca nu da nume, dar .. nu e interesata de parerea noastra despre zaharul brun, cu siguranta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Face un fel de reclama individa. A mai postat in acelasi mod si in alta parte. Nu stiu care-i faza.. ca nu da nume, dar .. nu e interesata de parerea noastra despre zaharul brun, cu siguranta.

Da, am vazut si in alt topic ca intreba despre zaharul brun. Hm?!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu confunda zaharul brun cu zaharul brun natural (sub denumirile de zahar turbinado, muscovado sau demerara). Culoarea maronie in zaharul simplu brun vine de la melasa pe care o contine. In mare parte, cel comercializat ca zahar brun este zahar alb normal, la care se adauga melasa ca sa-l faca maroniu si sa-l vanda ca o alternativa mai buna fata de zaharul alb. Smecherie de marketing si de reducere a costurilor de productie.

De asemenea zaharul "brun" este produs in mare parte din sfecla de zahar pe cand cel brun natural provine din cristalizarea initiala a sucului din trestie de zahar. Cel din urma este alternativa mai buna, pentru ca nivelul de minerale naturale pe care il contine este mai ridicat.

 

 

Sa inteleg ca zaharul brun veritabil se comercializeaza sub denumirile turbinado, muscovado sau demerara? Si diferenta intre cele trei sortimente care e? Merci mult pentru raspuns :)

 

Da, am vazut si in alt topic ca intreba despre zaharul brun. Hm?!

 

Da, tot eu am pus la cel cu gogosile :). Dar apoi am descoperit ca pot face chestionar si m-a incantat ideea, ca asa mi-am dat seama ca aflu mai multe pareri... Discutau niste madame in supermarket ca zaharul brun e mai bun si am zis ca o modalitate buna de a afla mai multe pareri este un forum. Nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Face un fel de reclama individa. A mai postat in acelasi mod si in alta parte. Nu stiu care-i faza.. ca nu da nume, dar .. nu e interesata de parerea noastra despre zaharul brun, cu siguranta.

 

 

daca dai cautare zahar brun si numele ei - ajungi pe un alt forum - isi cresc cumva traficul?? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca dai cautare zahar brun si numele ei - ajungi pe un alt forum - isi cresc cumva traficul?? :crazy:

 

 

Hey! M-am gandit sa scriu si aici pentru ca nu mi-a raspuns nimeni... Ca poate aici sunt mai multe persoane...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e o dilema existentiala pentru tine asta, nu? :lol: sunt informatii pe net cate vrei despre zaharul brun. Nu e nevoie sa intrebi ca disperata pe atatea forumuri.. intelegi. Si noi nu ne-am nascut ieri, cel putin unii dintre noi.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×