Sari la conținut
Forum Roportal
kokos rum

Ingredientele unei relatii reusite

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce trebuie sa contina o relatie reusita, de lunga durata? Ce trebuie sa investim? Cat investim?

 

Din punctul meu de vedere, afectul si reglarea impulsului sunt foarte importante: ambii parteneri sa aiba capacitatea sa isi contina sentimentele si sa se franeze din a actiona sub impuls (ex cand unul se manifesta la manie, celalalt sa isi tina reactia sub control pentru a evita evolutia reciproca).

 

Cu siguranta sunt si alte ingrediente importante: identificarea cu celalat, echilibru de asemanari, sexul etc.

 

Cum transformati o relatie intr-una reusita? Ce ingrediente folositi?

 

 

Nu stiu ce m-a apucat <_<

  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o sa zic un cliseu, dar na.. suntem o suma de clisee.

Pentru mine umorul este esential.. faza e ca am descoperit recent ca nu toata lumea are acelasi fel de umor. Credeam ca-s o persoana cu simtul umorului si fac lumea sa rada, dar am descoperit ca nu chiar toti rad la acelasi fel de glume.

 

Imi povestea cineva aseara, casatorit de doi ani, ca nevasta-sa nu se supara niciodata pe el, desi ii face foarte multe glume proaste. Cum ar fi ca i-a trimis un coleg la usa sa-i spuna ca e la terapie intensiva, ca a avut un accident.. sau ca a intrat intr-o noapte pe fereastra in casa, de s-a speriat aia de moarte. Nu stiu cum as fi reactionat la astfel de faze. Dar se pare ca la unii functioneaza.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi povestea cineva aseara, casatorit de doi ani, ca nevasta-sa nu se supara niciodata pe el, desi ii face foarte multe glume proaste.

 

Eu as numi-o eroina ^_^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce trebuie sa contina o relatie reusita, de lunga durata? Ce trebuie sa investim? Cat investim?

 

Din punctul meu de vedere, afectul si reglarea impulsului sunt foarte importante:

Pe tine te-a contaminat Rhini, bag seama :P

 

O relaţie reuşită se trăieşte, nu se analizează.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu exista valabilitate pe viata,nici garantie....orice ingredient expira la un momentdat, ......poate fi folosit si asa dar isi pierde proprietatile,gust,aspect,miros....

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce trebuie sa contina o relatie reusita, de lunga durata? Ce trebuie sa investim? Cat investim?

 

Din punctul meu de vedere, afectul si reglarea impulsului sunt foarte importante: ambii parteneri sa aiba capacitatea sa isi contina sentimentele si sa se franeze din a actiona sub impuls (ex cand unul se manifesta la manie, celalalt sa isi tina reactia sub control pentru a evita evolutia reciproca).

 

Cu siguranta sunt si alte ingrediente importante: identificarea cu celalat, echilibru de asemanari, sexul etc.

 

Cum transformati o relatie intr-una reusita? Ce ingrediente folositi?

Ai uitat increderea si respectul. Fara astea se face praf totul.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce trebuie sa contina o relatie reusita, de lunga durata? Ce trebuie sa investim? Cat investim?

 

Am impresia ca ai auzit doar ceva de pe undeva, practic esti inafara cazului!!!

Editat de The Unknown
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×