Sari la conținut
Forum Roportal
oanadov

HVC. DOSAR interferon RESPINS

Postări Recomandate

Buna ziua. Sotul meu a primit sange infectat cu HVC in 1986, in urma unui accident auto. Nu ams tiut ca are HCV decat in urma cu 2 ani, cand, a fost depistat cu diabet tip 2. A facut viremie si are o valoare de 1.500.000. Nu i s-a putut face punctie tp ca are trombocitele in jur de 100.000. desi avea o hartie de la medicul hepatolog, si dosarul a trecutde OPSNAJ, casa nationala a respins dosarul pe motiv ca trombocitele sunt prea mici. Eu stiu persoane care au facut tratamentul desi aveau trombocite mai mici ca sotul meu. Nu mais tim ce sa facem. sre cineva idee? Sotul meu are 51 de ani, deci nu varsta a fost problema ci analiza aia a trombocitelor. Vreun tratament naturist? Sa mai incercam cu dosarul, dar cum? Va multumesc mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Oana

 

eu nu cunosc limitele la care se refuza un tratament dar de regula trombocitele ar trebui sa fie numai temporar scazute....deci o respingere definitiva nu ar fi logica. Ati vorbit cu medicul? Ce zice el? Care este cauza acostor trombocite scazute?....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Oana

 

eu nu cunosc limitele la care se refuza un tratament dar de regula trombocitele ar trebui sa fie numai temporar scazute....deci o respingere definitiva nu ar fi logica. Ati vorbit cu medicul? Ce zice el? Care este cauza acostor trombocite scazute?....

 

 

Medicul zice ca in trombocitele sunt scazute ca urmare a hepatitei. Desi sotul meua re trombocitele scazute, respectiv 100.000, nu are splina marita, deci situatia nu este chiar grava. Ecografic de pilda, si fiactul si splina arata normal. Transaminazele au mai scaut, sunt peste 100, dar fusesera 280-300. Eu cred ca ei cauta tot felul de pretexte ca sa refuze dosarele, pt ca nu au bani. Dar e bataie de joc. A mai inceput cineva tratamentu cu interferon avand trombocite sub 100.000? daca, da, va rog raspundeti-mi. M,edicul zice ca din pucntul lui de vedere nu-i problema, ca poate merge pe doze mai mici si sub supraveghere stricta. dar nu stiu cum sa fac. Sa bag din nou dosarul la comisie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui sa insisti, mai ales daca medicul ti-a sugerat faptul ca poate sa mearga pe doze mici. Daca avea splenomegalie, atunci poate ca ar fi fost un motiv serios sa refuze dosarul(splina marita fagociteaza tot:leucocite, trombocite...) . Si oricum, valorea trombocitelor (ca si hemoleucograma in general) poate sa oscileze, fiind influentata de foarte multi factori.

....ca si sugestie: bolnavilor de HCV li se poate administra in spital masa trombocitara sau plasma(este adevarat ca numai atunci cand exista indicatie ptr. asa ceva sau in cazuri grave; totusi, sugereaza-i medicului curant si ideea aceasta si poate va gasi o solutie). Exista posibilitatea ca atunci cand introduceti masa trombocitara, organismul sa aiba reactie de respingere(se va remarca o scadere a hemoglobinei, a trombocitelor), ceea ce inseamna ca cele 100.000 de trombocite sunt de "calitate" si ca, cu aceasta cantitate, poate sa "convietuiasca" oraganismul.

Si ar mai fi o solutie ptr. cresterea trombocitelor(prednison). Dar, atentie!!! Nu se da decat la indicatia medicului si are dublu efect:mareste masa trombocitara dar in acelasi timp scade capacitatea sistemului imunitar. Si cum un bolnav de HCV are sistemul imunitar mai firav decat al unui om sanatos, administrarea acestui medicament poate uneori sa aiba efecte secundare nedorite. Nu uitati ca totul este filtrat de ficat, inclusiv aceste medicamente, deci grija mare!!!

Si o ultima idee...ca sa fiti siguri ca totusi nu este splenomegalie, incearcati si un CT abdominal care arata foarte clar situatia splinei. Totusi, o scadere a trombocitelor ar trebui sa aiba o justificare.

Trebuie sa luptati.... si rugati-l pe medicul vostru curant sa va ofere mai multe informatii care sa va dea mai multe solutii!

Mult succes!

Lasthope

 

 

...si am uitat!! Sa nu neglijati nici diabetul, ptr, ca uneori da batai de cap mai mari decat HCV!!

Lasthope

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oana,

Nu cred ca este o solutie sa disperi din cauza interferonului.Daca medicii au decis ca acum nu e momentul...

Eu zic ca e important sa ai un medic f. bun,eventual la o clinica de gastroenterologie din Bucuresti (Fundeni),pe mana caruia sa te dai cu toata increderea.Ce e de facut?Medicul trebuie sa va explice neaparat de ce sotul se afla in situatia aceasta,cu trombocite mici,daca e din cauza HCV si daca se incearca un remediu.Apoi urmeaza depunerea dosarului?Vreau sa spun ca neaparat trebuie insistat,daca un medic sau altul se impaca usor cu situatia data,nu neaparat trebuie sa se impace si bolnavii!Nu renuntati,trebuie facut totul!

Spre surprinderea mea,am citit pe acest forum atatea,desi am intrat de putin timp.Din situatii disperate,de bolnavi care au ajuns la ciroza decompensata,cu lichid de ascita,in urma tratamentului ascita s-a redus si au compensat din nou ciroza!Este aproape un miracol!

Va doresc sanatate multa tuturor,vointa de a lupta,optimism! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oana,

medicul trebuia sa iti explice daca nu a facut-o, sa-l intrebi. daca are tombocite asa de mici inseamna ca nu i-a putut fac biopsia fiind foarte riscanta intr-o astfel de situatie.

aprobarea dosarului este conditionata de biopsie din pacate.

deocamdata cred ca trebuie sa abordati un regim de alimentatie sanatos si tratamente naturiste care sa-l mentina si chiar sa-i imbunatateasca situatia care trebuie monitorizata prin analize lunare.

multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna

sunt un membru nou si as avea si eu niste intrebari

am o nepotica de 2 saptamani care e inca in spital pentru ca i s-a depistat la 2-3 zile de la nastere o infectie

nu stiu exact ce reprezinta aceasta infectie dar trombocitele sunt scazute

stiu ca valoarea lor normala e de 150, iar ea a avut saptamana trecuta 80 peste 2-3 zile 64 iar peste inca 3 zile 117.puteti sa-mi spuneti ce riscuri sunt?

si ce implica aceste scadere a trombocitelor

stiu ca a primit o injectie de imunoglobulina

va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Oana,

 

Fruntea sus ! Si eu cunosc pe cineva care are si diabet si hep C si are aproape varsta sotului tau. Nu sunt medic, dar sunt de acord cu toti ceilalti daca ai un medic bun te poate indruma. Fiti perseverenti, dar sub indrumarea medicului. Tot ce trebuie sa faci ca sa lupti mult mai bine cu aceasta boala tampita, este sa fii optimist pe cat posibil, sa ai moralul ridicat, cand este stresat sa-i fii alaturi si sa comunicati intre voi doi !

 

Multa sanatate si mult noroc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×