Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

De ce nu folosesc CHINEZII furculiţa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

 

 

Ai incercat vreodata sa folosesti betisoare! E distractiv!! :o:

Cred ca e politica lor ca sa ajunga la toti ca si asa sunt o gramada !!

In ultima vreme nu mai folosesc nici ei asa mult betisoarele - s-au civilizat!!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai incercat vreodata sa folosesti betisoare! E distractiv!! :o:

 

N-am incercat niciodata si nu cred ca o voi face!!! Nu sint prea mare admiratoare de mancare chinezeasca, maninc paste fainoase doar cand vad ca umple iar containerele ca-s goale, la autoservire merg numai unde vad cum arata ce voi manca, dar specialitatea mea sint prajiturile, seamana cu tort dobos, si gogosi proaspat iesit din ulei si din astea unde nu-mi trebuiesc bete. Filet de peste prajit mai au foarte bun si salate de toate felurile, fructe proaspete si asta imi ajunge mie din sortimentul chinezesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai incercat vreodata sa folosesti betisoare! E distractiv!!

In ultima vreme nu mai folosesc nici ei asa mult betisoarele - s-au civilizat!!

Odata ce inveti sa le manuiesti cum trebuie, nu e complicat deloc sa mananci cu ele.

Si de cand sunt tacamurile un semn de civilizatie ?

 

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Odata ce inveti sa le manuiesti cum trebuie, nu e complicat deloc sa mananci cu ele.

Si de cand sunt tacamurile un semn de civilizatie ?

nu sunt? credeam ca sunt

 

m-a facut sa zambesc topicul asta ''intrebare cere ii framanta pe multi'...chiar se lasa lumea framantata de asemenea intrebari?

Editat de **Alex**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt? credeam ca sunt

De ce sa fie ? Pentru ca au fost adoptate de europeni ? Chinezii au o civilizatie mult mai veche, sau nu o putem numi asa pentru ca folosesc betisoare in loc de furculita ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, tacamurile sunt semne ale civilizatiei. triburi primitive (daca mai sunt) nu folosesc tacamuri, dar si alea fac din bete si te miri ce fel de fel de ustensile cu care mananca. si da, ii consider necvilitati p-aia de mnanca cu mana, am fost la o cina indiana...ahh, never again. sa se spele pe maini in oala cu totii. si chinezi nu sunt necivilizati ca nu mananca cu furculita, ai betele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si chinezi nu sunt necivilizati ca nu mananca cu furculita, ai betele.

Pai eu ce-am zis ? Indigo spunea ca s-au mai civilizat din moment de multi folosesc furculita. Asta nu denota ca cei care inca mananca cu bete nu sunt asa civilizati ? Se subintelege.

 

Apropo si aici in lumea civilizata, pizza si copane sau aripi de pui le mananca cu mana, chiar si la restaurant. Cartofii prajiti la fel. :o: Nu ma refer la restaurante de fitze, ca alea nici nu servesc aripi de pui cu cartofi pai.

Deasemenea costite de porc sau de vita tot cu mana se mananca. In public that iz...

 

Mie mi se pare mai civilizata o cina chinezeasca unde toti mananca cate putin din fiecare castronas, decat una occidentala unde are omul in fata o strachina incarcata cu toate cele si baga in el cu furculita pana ii pocneste fermoarul. Mai ales portiile care se servesc in ziua de azi sunt dezgustatoare. Nu e apetisant sa ai jumate de vaca pe farfurie.

Editat de Stifler's Mom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×