Sari la conținut
Forum Roportal
Baloo

Intrebare curioasa...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Credincios "hardcore" = cel care crede cu sfintenie in litera Bibliei/Coranului pina la ultima virgula. :good:

 

Ce v-a facut sa credeti ca Biblia/Coranul reprezinta adevarul suprem, ca descrie calea spre mintuire si ca e lipsit(a) de orice greseala?

 

Probabil ca motivele credintei voastre nu sint in toalitate rationale (sau poate deloc), dar poate ati putea totusi prezenta sirul de evnimente/experimente/revelatii care v-au dus la acceptarea neconditionata a credintei pe care o aveti in clipa de fata.

 

P.S. Si v-as ramine profund indatorat daca ati folosi cuvintele voastre, nu citate seci si interminabile; nu ma intereseaza ce spune Biblia/Coranul despre un subiect dat ci ceea ce ati inteles voi din ceea ce se spune acolo. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu intru in aceasta categorie, dar cred ca e vorba de lipsa de sens in viata (pentru cei care s-au convertit la maturitate - stii tu, inecatul care se agata de orice pai) sau indoctrinarea din copilarie. Oricare ar fi cauza, aici este vorba de un defect de personalitate pentru ca elimina partea rationala a credintei raminind numai credinta oarba care mai mult face rau decit ajuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Baloo, trec peste malitiozitatea de care dai dovada si-ti atrag atentia ca exista un topic care-ti va satisface curiozitatea, cu marturii personale. Da-ti putin silinta si gaseste-l. Nu cred ca se vrea un al doilea topic pe aceeasi tema.

 

Nu intru in aceasta categorie, dar cred ca e vorba de lipsa de sens in viata (pentru cei care s-au convertit la maturitate - stii tu, inecatul care se agata de orice pai) sau indoctrinarea din copilarie. Oricare ar fi cauza, aici este vorba de un defect de personalitate pentru ca elimina partea rationala a credintei raminind numai credinta oarba care mai mult face rau decit ajuta.

Ok, irationali, indoctrinati, disperati, habotnici, fanatici...

Voi nu va ganditi ca intra in categoria asta avocati, magistrati (cunosc!), doctori (nu medici, doctori), economisti, oameni cu studii postuniversitare aprofundate, PROFESOR DE MATEMATICA LA OXFORD DIN GALATI CUNOSC! Cum va hazardati sa categorisiti astfel de oameni in felul asta???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Baloo, trec peste malitiozitatea de care dai dovada si-ti atrag atentia ca exista un topic care-ti va satisface curiozitatea, cu marturii personale. Da-ti putin silinta si gaseste-l. Nu cred ca se vrea un al doilea topic pe aceeasi tema.

Ok, irationali, indoctrinati, disperati, habotnici, fanatici...

Voi nu va ganditi ca intra in categoria asta avocati, magistrati (cunosc!), doctori (nu medici, doctori), economisti, oameni cu studii postuniversitare aprofundate, PROFESOR DE MATEMATICA LA OXFORD DIN GALATI CUNOSC! Cum va hazardati sa categorisiti astfel de oameni in felul asta???

 

Procentul de oameni de oameni cu un grad inalt de educatie care sa fie si religiosi este foarte mic amarena.

In Academia americana [forul care reuneste oamenii de stiinta ai SUA si care se numeste Academia Nationala de Stiinte(NAS)] mai putin de 10 la suta sunt credinciosi; dintre cei din

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vaaai deci EXISTA si exceptii!!! m-am calmat. mersi. Zi-le si altora.

 

Si altii stiu ca exista.

E foarte bine ca exista exceptii. Imi place sa vad un om de stiinta care crede in Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok, irationali, indoctrinati, disperati, habotnici, fanatici...

Voi nu va ganditi ca intra in categoria asta avocati, magistrati (cunosc!), doctori (nu medici, doctori), economisti, oameni cu studii postuniversitare aprofundate, PROFESOR DE MATEMATICA LA OXFORD DIN GALATI CUNOSC! Cum va hazardati sa categorisiti astfel de oameni in felul asta???

Nu e hazard, e pur si simplu cunoasterea naturii umane... a modului in care functioneaza mintea umana. Da, acumularea de cunostinte (adica studiile si nu numai) interactioneaza cu sistemul de credinte al unui individ (se influenteaza reciproc) insa in lipsa unei laturii rationale puternice va exista intotdeauna o relatie de subordonare intre cele doua aspecte. Ratiunea este specifica oamenilor, dar fiecare o foloseste cum vrea si cum a fost educat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dragi "bataiosi" [amarena] si [maximus], permiteti-mi sa va spun cu toata simpatia ca BATETI CAMPII CU GRATIE!

 

[amarena]: subiectul era "Ce v-a facut sa credeti ca Biblia/Coranul reprezinta adevarul suprem, ca descrie calea spre mintuire si ca e lipsit(a) de orice greseala?" - pentru cei care cred cu obstinatie in cartea sfanta.

 

[maximus]: Procentul de oameni de oameni cu un grad inalt de educatie care sa fie si religiosi n-are nici o relevanta pentru discutia de fata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai, avand in vedere ca persoanei care a adresat respectiva intrebare cred ca i-am raspuns.. inseamna ca nu-si mai are rostul topicul asta. De altfel a si disparut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[maximus]: Procentul de oameni de oameni cu un grad inalt de educatie care sa fie si religiosi n-are nici o relevanta pentru discutia de fata.

 

Cu tot respectul cuvenit dar are foarte mare legatura.

Este exact pe subiectul discutiei.

 

 

Vorbeam de de unii oameni cred neconditionat Biblia iar initiatorul topicului a sugerat ca motivele nu ar fi tocmai rationale. Incercam sa aduc un argument statistic pentru asta.

 

Multimea oamenilor religiosi include si multimea oamenilor care cred neconditionat biblia.

Multimea oamenilor care folosesc "excesiv" ratiunea include si oamenii foarte educati, nu?

 

Unde e nepotrivirea? :good:

 

 

 

Editat de Maximus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×