Sari la conținut
Forum Roportal
mara02

Infectat cu vhb = stigmatizat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor din nou!Sunt tot mara01,dar intre timp am devenit mara02,pt.ca nu stiu din ce motiv mi s-a inactivat contul,si a trebuit sa-mi fac altul.In fine,astazi am primit rezultatele analizelor"de la trei luni",si sunt surprinzator de bune :eat: Transaminazele sunt cu vreo 10 unitati mai mici fata de decembrie(alt 20 si ast 16),si colesterolul e 180,nu l-am mai avut de ani de zile asa,il aveam peste 300.Ma bucur,dar nu pot sa nu ma gandesc ca uneori transaminaze si colesterol mic inseamna insufucienta hepatica si chiar ciroza...Dar cred ca sunt paranoica,pt ca ecografia facuta in decembrie a iesit f buna,ficat normal,nici macar marit.Mi-am facut si timpul de protrombina(timpul de coagulare) la indicatia medicului,si mi-a iesit putin marit:12,6 si limita maxima era 12.Am cautat pe net explicatii,dar nu m-am lamurit f bine ce legatura are cu activitatea hepatica.Poate ma lamuriti voi... :party:

Anyway,sa pare ca deocamdata lucrurile stau binisor in cazul meu,hepatita este inactiva,dar sunt constienta ca in orice moment se poate activa,si voi trai cu stigmatul asta toata viata.

Stiu ca majoritatea dintre voi sunteti casatoriti,si s-a intamplat sa va cunoasteti partenerii cu mult inainte sa aflati de boala.Ati fost norocosi,dar ce se fac cei care acum isi cauta o noua relatie?Mi-e teama ca majoritatea oamenilor nu ar avea o reactie prea buna la aflarea vestii ca potentialul lor partener este infectat cu hep.b.Nu toata lumea are rabdare sa citeasca,sa se informeze,sa afle exact riscurile la care expus.Multi nu cred ca sunt dispusi sa se testeze si sa accepte sa se vaccineze,numai de dragul unui necunoscut.Mai bine dau bir cu fugitii si cauta pe altcineva fara probleme de genul asta.

Sunt constienta ca un om ignorant si care nu vrea sa se informeze,nu are ce sa caute langa mine.Dar sa spunem ca nu s-ar teme atat de contaminare,ar face vaccin si cu asta basta,dar poate ca nu ar putea trece peste faptul ca eu voi sta toata viata cu drobul de sare deasupra capului,viitorul meu nu este sigur, sau ma rog,exista oricand riscul ca viata mea sa se complice dintr-o data cu tratamente,analize,vizite dese la spital.Oricum,riscul este mult mai mare decat in cazul unui om care nu are nici o problema.

Sigur,firul vietii este foarte fragil,si se poate rupe oricand din milioane de motive,nimeni nu este scutit de risc,dar repet,mi-e teama de prejudecatile oamenilor.Mi-e teama sa spun ca am aceasta problema si cunoscutilor,prietenilor apropiati,cu atat mai mult unui potential partener.Problema are multe aspecte,le-am analizat pe toate si am gasit argumente pro si contra,si totusi...daca intalnesc pe cineva care imi place,si nu ma mai cauta la aflarea "vestii"?Imi spun,ok,n-a meritat,dar daca si al doilea si al treilea,si al patrulea reactioneaza la fel...La un moment dat o sa cad inr-o neagra depresie.Deocamdata evit sa-mi fac cunostinte noi,dar la un moment dat o sa incep sa caut,pt ca nu intentionez sa raman singura,imi doresc si eu o familie.

Voi v-ati confruntat cu problema asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mara, mai era un baiat de 23 de ani care vorbea despre lucruri asemanatoare.

Sunt probleme adevarate si serioase. Mi-a placut cum le-ai exprimat.

Cred ca se simte deja putin depresia in ceea ce ai spus. Inca nu neagra, dar este.

Exista destui oameni curajosi, cu suflet curat, nefobici, neegoisti pentru care viata cu o partenera ca hep b nu este o "problema".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La fel gindesc si eu dar sa stiti ca la inceput ma temeam sa nu infectez familia ,cunoscuti sa nu bea dupa mine etc .e greu sa fi tinar si sa mai fi si bonlav,cine ar fi crezut ca la 24 de ani ma gindesc tot mai des ca pot sa ajung la ciroza si sa mir ,asta e teama vieri mele .Incerc totusi sa ma incurazez dar daca gasesti pe cineva asa cum am gasit eu apar alte probleme ca vrei si un copil si nu poti .....deci nu stiu cind se termina poate cind o sa apara ceva si o sa ne vindecam complet asta sper eu si e visul meu frumos .....of

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu zic k ne facem prea multe probleme.... si parerea mea ..este una foarte clara...cum doctorii si asistentele nu-si fac griji k ne imblonavesc pe noi ...noi de ce ne-am face griji ...k imbolnavim pe alti la randu nostru ...iare treaba cu stigamtizatul...lumea in general e poasta ..sau mai frumos spus ..prost informata 8) dupa ce ..k avem de tras cu boala asta ..ne mai facem probleme si ptr altii...cei care ne sunt cu adevarat prieteni :good: vor trece peste asta... iar de restul sincer ...nu ar trebui sa ne pese :o: sa ne vedem ...de viata noastra :D k doar una avem din pacate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu gandesc la fel.

DAca cineva tine la tine se va informa despre ce inseamna boala asta...

De altfel poate o are si el virusul si nu stie... ca multi altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt foarte multi o care o fac intentionat :crazy: si p-aia nu-i mai condamna nimeni, iar noi care avem grija ..si ne facem probleme :good: ..suntem cei stigmatizatzi......daca esti sincer esti luat de prost ..din pacate :cry:

..las k omoram noi ..virusul cel rau ... :doh: sa vezi atunci distractie :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cautand un raspuns ... si sa ma informez despre hepatita B am ajuns in cele de urma pe acest portal. Dupa ce am citit cam toate mesajele referitoare la problema care ma framanta am decis sa adaug la acest topic (infectat cu vhb=stigmatizat?) intrebarea .

Prietena mea a avut acum 1 an si jumatatea hepatita B, si din cate am inteles eu, virala; iar dupa cateva luni.. rezultatele au iesit negative pana in prezent.

 

Nedumerirea mea este: daca ea a avut hepatita B, este in continuare purtator al acestiu virus, si poate infecta mai departe?

 

Ma ingrijoreaza modul in care se trasmite boala.. chiar daca am fost vaccinat impotriva virusului acum cativa ani.

 

Va multumesc!

 

PS: imi cer scuze ca nu mi-am postat si numele.. dar sunt frustat.. suparat.. si speriat de aceasta situatie..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Dc prietena ta a avut hep B si rezultatele i-au iesit negative acum (adica AgHbs negativ dar antiHbs pozitiv) tu nu mai poti lua de la ea virusul pt ca nu il mai are. In plus spui ca ai fost vaccinat. Foarte bine. Dc stii sigur ca te-a vaccinat pt hep B e foarte bine. Cu o mica exceptie: ar trebui sa iti testezi titrul anticorpilor Hbs. Si asta pt ca vaccinarea iti ofera o imunitate pt 5 ani in general. Si la tine au trecut ceva mai mult.

 

Fa-ti si tu analiza antiHbs cantitativ si cred ca oricum trebuie sa iti faci rapelul. O data la 5 ani parca se mai face cate un vaccin ca sa ii oferi organismului numarul de anticorpi necesari pt a nu face niciodata inhep B.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns Sky. Am sa ma informez mai bine, si am sa imi fac analiza antiHbs. Vazand cat sufera ea acum.. chiar nu mi-as dori acest lucru mie, si nici altei persoane.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×