Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Pierderea Religiei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multe persoane de pe Forum si-au pierdut Religia.

Din ce religie proveniti, cand ati pierdut-o si ce v-a determinat sa renuntati la ea?

 

Incep eu... Am fost Romano-Catolic, mi-am pierdut religia acum 6 luni, factorul declansator a fost citirea unei carti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multe persoane de pe Forum si-au pierdut Religia.

Din ce religie proveniti, cand ati pierdut-o si ce v-a determinat sa renuntati la ea?

 

Incep eu... Am fost Romano-Catolic, mi-am pierdut religia acum 6 luni, factorul declansator a fost citirea unei carti.

 

Defineste...pierdere

 

erai practicant si nu mai practici

credeai in catolicism si nu mai crezi

crezi in altceva

 

ortododox

eu nu am fost niciodata practicant asa ca nu am avut ce pierde

am incercat insa sa ma apropii de practica ortodoxa si dupa ce am citit nenumarate carti si de o parte si de alta a baricadei. dar nu am gasit deca o multime de biserici fiecare detinatoare a "adevarului unic". am gasit credinta oarba bazata pe interpretarea LITERALA a Bibiliei. am gasit indignarea "credinciosului" cand ii spui ca tu nu crezi. am gasit contradictiile din Biblie, am gasit valori morale dubioase in Biblie, am gasit ca exista si sisteme morale la fel de bune si in afara Bibliei.

 

"Imi place Hristosul vostru. Nu-mi plac crestinii vostri. Crestinii vostri sunt at

Editat de Maximus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Defineste...pierdere

 

erai practicant si nu mai practici

credeai in catolicism si nu mai crezi

crezi in altceva

 

Eram semipracticant, mergeam dumineca de dumineca la biserica in schimb de spovedit si de impartasit ajunsesem sa o fac doar la Paste...

Credeam in Catolicism si mai credeam ca nimic vreodata nu va putea sa-mi schimbe credinta... surprise :eat: iaca se gasi.

 

La fel ca si la tine, a ramas in inima mea un loc rezervat pentru biserica in schimb nu mai are nici un fel de autoritate in fata mea...

 

La fel ca tine consider ca Dumnezeu vorbeste mai multe limbi

 

Acum incerc sa invat cat pot de absolut oriunde... daca simt ca un lucru ma va face un om mai bun, mai aproape de idealul acela aratat de Christos... il asimilez, nu ma intereseaza de unde vine... Budism, Islamism, Zen sau razbelu stelilor.

 

 

Iisus a spus:"Eu sunt lumina ce este deasupra tuturor. Eu sunt Totul. Din mine Totul s-a ivit si intru Mine totul se intoarce. Despicati un lemn si Eu sunt acolo. Ridicati piatra si acolo Ma veti afla"

Evanghelia dupa Toma (77) (46,23-28)

 

Asta este din punctul meu cea mai simpla definitie a lui Dumnezeu si cea mai corecta. Si este si definitia Universului.

 

Ca o completare.... "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multe persoane de pe Forum si-au pierdut Religia.

Din ce religie proveniti, cand ati pierdut-o si ce v-a determinat sa renuntati la ea?

 

Incep eu... Am fost Romano-Catolic, mi-am pierdut religia acum 6 luni, factorul declansator a fost citirea unei carti.

Ortodoxa...am fost doar cativa ani din viata mea,vreo 14,desi mare lucru nu am facut(practicat).Aveam insa frica de dumnezeu si dorinta sa devin ceva mai bun.

Mi-am pierdut religia cand am auzit prima oara despre Dumnezeu ca o Persoana si nu ca un Avocat,sau detinatorul Adevarului,care asteapta la colt sa te prinda ca n-ai tinut legea.

Am inteles ca ma iubeste si ca de aceea amurit pentru mine.

Cu timpul am inceput sa il aprofundez pe Dumnezeu mai presus de religii,carti si invataturi.Vreo 5 ani de zile nu am mers la nici o Biserica,ci doar am citit Biblia si m-am rugat sa o inteleg.

Inteleg punctul de vedere lui Maximus si cu parere de rau are dreptate,tot mai muti afirma ca adevarul il au ei,si ca totul este perfect la eu sau in practica lor.Eu nu cred asta!

Adevarul,Calea si Viata este ...nu in ortodoxism,catolicism sau protestantism...ci in Isus Cristos.

Moartea lui a fost pentru schimbarea noastra nu pentru ca sa aderam la o biserica mai buna ca celelalte!!

 

Mai am o sora care este ortodoxa...S-a nascut ortodoxa dar a fost un gen de ateu pentru o vreme,necrezand in mai nimic cu exceptia propriilor puteri.Un caracter puternic,si o persoana care nu face chestii doar ca sa le faca!"

A cunoscut pe cineva la Ortodoxi si a inceput sa merga la Biserica ,sa inteleaga ce este Dumnezeu.O admir!A avut tupeul sa calce peste tot ceea ce i-a zis lumea(ortodoxa)..."s-a ticnit ca se duce prea mult la Biserica ca tine posturi si ca se roaga!

Sunt convinsa ca sora mea este mantuita,pentru ca are o credinta activa,pentru ca sa schimbat si pentru ca e o persoana cool.

Astea sunt doua cazuri,personale oarecum.Care este motivul ?

Cred ca atunci cand Il cauti pe Dumnezeu cu gandul sa Il gasesti pe EL ,sa nu te uiti la imperfectiuni si la religii,ci doar la El...atunci Il gasesti pe El.

 

am gasit credinta oarba bazata pe interpretarea LITERALA a Bibiliei

Iti dau dreptate...uneori Biblia este interpretata literal de oameni care nu stiu decat sa inteleaga ceea ce citesc alb pe negru.Adevarul e ca Biblia e o carte magnifica,dar iti trebuie ochi sa o citesti...Iti trebuie dorinta si un auz super fin ca sa intelegi cat de MINUNAT SI MARE este Dumnezeu,cat de personal este!

Daca lumea l-ar vedea pe Dumnezeu macar jumatate din ceea ce este..ar fi o lume infinit mai buna.

 

Concluzia?

Factorul declansator real ar trebui sa fie dorinta de al cunoaste pe Dzeu si de a intelege...viata,adevarul si calea este in Isus! :eat:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-am pierdut religia cand am auzit prima oara despre Dumnezeu ca o Persoana si nu ca un Avocat,sau detinatorul Adevarului,care asteapta la colt sa te prinda ca n-ai tinut legea.

Am inteles ca ma iubeste si ca de aceea amurit pentru mine.

 

Intradevar, e un lucru foarte interesant sa gasesti o persoana care te iubeste enorm de mult si sa-ti spui "Dumnezeu ma iubeste si mai mult" iar apoi sa compari din unchiul acesta ce se predica in legatura cu pacatele, focul iadului si alte grozavii...

 

Lumea subestimeaza groaznic de tare iubirea divina.

 

Inainte imi vedeam pacatele cu o claritate dureroasa... si asta ma facea un om si mai mic, si mai cazut...

Acum... sunt ca un copil care invata sa mearga... mai pic din cand in cand... dar stiu ca odata si odata am sa ma fac mare... si mai stiu ca Dumnezeu e langa mine asemenea unui parinte iubitor ce stie ca nu am forta necesara pentru a sta drept... dar care stie si ca daca o sa ma ridic de destule ori... pana la urma o sa o capat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna !

Asa cum am mai spus candva "Cu D-zeu am o relatie personala, dupa puterile mele si nu e subscrisa nici unei religii. D-zeu e o experienta a fiintei mele."...si tot atunci am mai spus ca sunt atatea religii cati oameni au existat si vor exista. Ideea aceasta o sustin in continuare.

Eu cred ca nu pierdem nici o religie si nu ne apropiem de nici o alta religie ci ne consolidam si concretizam mai bine relatia noastra cu D-zeu. D-zeu nu apartine nici unei religii pt ca apartinad de una ar trebuie sa se excluda din alta (altele) ceea ce e ... sa completeze fiecare.

Noi avem naravul (zic eu) de a intelege prin religie tot ceea ce intelegem prin denominatie.

Exemplele de trecere de la romano-catolic la incertitudini (sper sa nu supar) sau ipotetic:ortodoxism-islamism, catolicism-biserica reformata etc. sunt doar identificarea noastra temporara cu dogma (fie partial sau integral) denominatiunii nou alese. Nu se pierde religia ci se respinge pemoment sau pt vesnicie o idee, teorie etc.

Nu trebuie sa-l identificam pe D-zeu numai cu lucrurile lumesti:Biblia, Biserica, Traditie ...

Oamenii nu pot fi statornici !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu se pierde religia ci se respinge pemoment sau pt vesnicie o idee, teorie etc.

Nu trebuie sa-l identificam pe D-zeu numai cu lucrurile lumesti:Biblia, Biserica, Traditie ...

 

REL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Etimologic analizand cuvantul religie, vine din latinescul religere: re-din nou si ligere-a lega, insemnand a re-lega., "a reforma o veche legatura"-explicatia augustina

Intre mine si D-zeu e o legatura (religie), legatura ce se poate identifica intocmai sau partial cu a ta. Noi avem pareri comune despre unele parti ale legaturii nostre---> o religie comuna=denominatiune. In legatura noastra cu D-zeu noi efectuam ritualuri si citim dogma. Mai intai a aparut constientizarea lui D-zeu (legatura:om-d-zeu) si apoi s-au nascut: dogma, ritualul, traditia.

Daca pierzi religia(legatura) pierzi si credinta...daca pierzi credinta iti ramane legatura (religia), pt ca ramai totusi in viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca pierzi religia(legatura) pierzi si credinta...daca pierzi credinta iti ramane legatura (religia), pt ca ramai totusi in viata.

 

Elocvent :doh: ai dreptate... atunci cum sa zic... am pierdut o eticheta... e mai bine asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E bine oricum...in pace sa fim si sa ne simtim...razboiul nu-i pt oameni dar e inventat de oameni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×