Salt la continut

Fotografie
- - - - -

Aberatii personale - Simplitatea

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
12 replici la acest subiect

#1 CavalerulJedi

CavalerulJedi

infantil

• Gold Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 8027 mesaje

Scris 25 March 2006 - 09:15 AM

:yahoo:

Fa-mi te rog o favoare... daca nu l-ai postat deja, pune linkul te rog si la 'religie si spiritualitate'. Asta daca nu te deranjeaza sa fie 'disecat' :eat: . Eu inca nu am reusit sa primesc un raspuns edificator daca chiar conteaza in ce directie te inchini si daca ai impresia ca Dumnezeu e o persoana sau trei... sunt convinsa ca bunica ta nu avea astfel de probleme, si la fel de convinsa ca asta nu o impiedica sa fie un partener de discutie "valabil" pentru Dumnezeu.
Multumesc. :o:

http://www.sigmacore...24/simplitatea/

Nu ma deranjeaza sa fie "disecat"... :party:

Deci... idei, impresii... si desigur daca gasiti greseli gramaticale sau de exprimare... va rog sa le punctati.
  • 0

#2 Anna Condor

Anna Condor

Fiica Împaratului

• Advanced Member
  • 2309 mesaje

Scris 25 March 2006 - 02:23 PM

http://www.sigmacore...24/simplitatea/

Nu ma deranjeaza sa fie "disecat"... :eat:

Deci... idei, impresii... si desigur daca gasiti greseli gramaticale sau de exprimare... va rog sa le punctati.

Se pare ca „Simplu” e un răspuns corect la multe întrebări. Poate e pentru ca Dumnezeu iubeşte simplitatea, poate e pentru ca Dumnezeu poate fi găsit in simplitate. Nu degeaba se spune ca atunci când începi sa trăieşti mai simplu la exterior începi sa trăieşti mai serios in interior. Dumnezeu este simplu si aşteaptă sa evoluam îndeajuns pentru a înţelege simplitatea, pentru a ajunge să-l înţelegem.

Mi s-a parut interesant si adevarat.
Tot mai multe religii,care mai de acre mai grozave,si se pierde esenta simplitatii lui Dumnezeu
"Fiindca atat de mult a iubit Dzeu lumea,a dat pe Singurul Lui Fiu,ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica"...Simplu de tot :party: !Daca intelegi asta,incepi sa traiesti in interior si sa te schimb(sa intelegi...adica sa intelegi cu adevarat!!)

Si din acelasi citat..."Din păcate suntem destul de departe de această înţelegere. În nebunia noastră refuzăm această simplitate si ne apucam de adăugat, de „înfrumuseţat”, pană când „simplu” ajunge sa nu mai poată fi recunoscut"
De aceea nu Il mai putem vedea pe Dumnezeu in absolut nimic,pentru ca lucrurile s-au complicat prea mult si Dzeu s-ia pierdul esenta.

Aceast mesaj a fost editat de annacondor: 25 March 2006 - 02:27 PM

• 0

#3 CavalerulJedi

CavalerulJedi

infantil

• Gold Member
  • 8027 mesaje

Scris 25 March 2006 - 02:35 PM

De aceea nu Il mai putem vedea pe Dumnezeu in absolut nimic,pentru ca lucrurile s-au complicat prea mult si Dzeu s-ia pierdul esenta.

Dumnezeu nu si-a pierdut nimic din esenta, a ramas acelasi. Trebuie doar sa-l cauti putin mai mult sub muntele de zorzoane.
  • 0

#4 Anna Condor

Anna Condor

Fiica Împaratului

• Advanced Member
  • 2309 mesaje

Scris 26 March 2006 - 03:04 PM

Dumnezeu nu si-a pierdut nimic din esenta, a ramas acelasi. Trebuie doar sa-l cauti putin mai mult sub muntele de zorzoane.

Stiu ca Dzeu a ramas acelasi,dar in mintea noastra si in conceptia noastra..Dumnezeu si'a pierdut din valoare.Oamenii nu Il vad pe Dumnezeu decat un batranel cu o barba lunga si un toiag in mana,stand pe un tron mai mare decat El...asta daca(dupa unii)nu a plecat in vacanta!! :doh:
Si nu cred ca Lui Dumnezeu ii place sa stea sub zorzoane,deci,s-ar putea sa nu il mai gasesti acolo...
Mhm?Ce zici?
Unde spune Biblia ca poate fi gasit El?

Aceast mesaj a fost editat de annacondor: 26 March 2006 - 03:04 PM

• 0

#5 CavalerulJedi

CavalerulJedi

infantil

• Gold Member
  • 8027 mesaje

Scris 26 March 2006 - 03:13 PM

Stiu ca Dzeu a ramas acelasi,dar in mintea noastra si in conceptia noastra..Dumnezeu si'a pierdut din valoare.Oamenii nu Il vad pe Dumnezeu decat un batranel cu o barba lunga si un toiag in mana,stand pe un tron mai mare decat El...asta daca(dupa unii)nu a plecat in vacanta!! :doh:
Si nu cred ca Lui Dumnezeu ii place sa stea sub zorzoane,deci,s-ar putea sa nu il mai gasesti acolo...
Mhm?Ce zici?
Unde spune Biblia ca poate fi gasit El?

Nu te uita la cum trateaza lumea problema... daca mai toata lumea e indiferenta asta nu inseamna ca trebuie sa devii si tu indiferenta, daca mai toata lumea e nefericita asta nu inseamna ca asta e si destinul tau...

Unde spune Biblia ca poate fi gasit El? :doh:
Împărăţia lui Dumnezeu este înlăuntrul vostru. (Luca 17:21)
Nu-l cauta pe Dumnezeu cu ochii sau cu mintea cauta-l cu sufletul si-l vei gasi...
  • 0

#6 Anna Condor

Anna Condor

Fiica Împaratului

• Advanced Member
  • 2309 mesaje

Scris 26 March 2006 - 04:20 PM

Nu te uita la cum trateaza lumea problema... daca mai toata lumea e indiferenta asta nu inseamna ca trebuie sa devii si tu indiferenta, daca mai toata lumea e nefericita asta nu inseamna ca asta e si destinul tau...

Unde spune Biblia ca poate fi gasit El? :doh:
Împărăţia lui Dumnezeu este înlăuntrul vostru. (Luca 17:21)
Nu-l cauta pe Dumnezeu cu ochii sau cu mintea cauta-l cu sufletul si-l vei gasi...

Corect...deasemeni mai spune Biblia ca El este acolo unde gaseste un duh mahnit si un suflet zdrobit,
El este cu cei care plang si ca le intelege durerea.
Atasate sunt cateva versete despre unde mai poate fi El gasit,dar in mare raspunsul tau a fost foarte clar...cine Il cauta pe dzeu cu sufletul,Il va gasi!!
:doh:

Matei 28.20 Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului.

Ioan 14.20 În ziua aceea, veţi cunoaşte că Eu sunt în Tatăl Meu, că voi sunteţi în Mine, şi că Eu sunt în voi.

Matei 18.20 Căci acolo unde sunt doi sau trei adunaţi în Numele Meu, sunt şi Eu în mijlocul lor."
  • 0

#7 Amarena

Amarena

Orhidee

• Gold Member
  • 20222 mesaje

Scris 27 March 2006 - 10:23 AM

Am regasit-o in text pe bunica mea...Aceeasi iubire, acelasi zambet, aceeasi... o persoana dincolo de cuvinte, un om de la tara..imi pare rau ca n-o mai am...Sunt offtopic..
  • 0

#8 Maximus

Maximus

Orhidee

• Advanced Member
  • 1550 mesaje

Scris 27 March 2006 - 10:26 AM

"Fiindca atat de mult a iubit Dzeu lumea,a dat pe Singurul Lui Fiu,ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica"...Simplu de tot 8) !Daca intelegi asta,incepi sa traiesti in interior si sa te schimb(sa intelegi...adica sa intelegi cu adevarat!!)

Da...Excelent
Dupa care vine Biserica si mai adauga ceva, mai vin vreo cateva zeci de culte crestine fiecare cu ideile ei si ajungem de fiecare intelege ce vrea el.
Asta e omul. Nu ii plac lucrurile simple, tre sa puna pe deasupra ketchup. maioneza, mustar, cartofi prajiti si salata altfel nu e bun.... :good:
  • 0

#9 CavalerulJedi

CavalerulJedi

infantil

• Gold Member
  • 8027 mesaje

Scris 27 March 2006 - 10:38 AM

Am regasit-o in text pe bunica mea...Aceeasi iubire, acelasi zambet, aceeasi... o persoana dincolo de cuvinte, un om de la tara..imi pare rau ca n-o mai am...Sunt offtopic..

Esti foarte on topic 8)
Hai sa-ti spun o tactica de contact ce functioneaza la mine:
Candeste-te sa faci o fapta buna, nu e nevoie de ceva iesit din comun, un zambet ajunge... acum cu lucru asta in cap inchide ochii si uita-te in inima ta...
Eu daca fac asta o vad zambindu-mi... nu am pierdut-o... e aici cu mine :o:

Da...Excelent
Dupa care vine Biserica si mai adauga ceva, mai vin vreo cateva zeci de culte crestine fiecare cu ideile ei si ajungem de fiecare intelege ce vrea el.
Asta e omul. Nu ii plac lucrurile simple, tre sa puna pe deasupra ketchup. maioneza, mustar, cartofi prajiti si salata altfel nu e bun.... :good:

Biserica Catolica are dublu standard si asta e gresit in acceptiunea mea... Toti putem fi sfinti, toti avem datoria asta!
  • 0

#10 Anna Condor

Anna Condor

Fiica Împaratului

• Advanced Member
  • 2309 mesaje

Scris 27 March 2006 - 10:39 AM

Da...Excelent

Din pacate asa e!!
De ce nu poate fi raportat Dumnezeu doar la ceea ce este si nu la ceea ce vrem noi sa fie?De ce atatea flori si artificii?
  • 0