Sari la conținut
Forum Roportal
BestOne95

Romanii se joaca de-a muzica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate ca nu au vedete care au plecat afara si acum sunt staruri in lumea intreaga , poate ca nu au scandaluri muzicale si nu scot piese cu influente turcesti , orientale .

Poate ca nu apar la radio , si nici nu sunt promovati la televizor , si poate chiar nu se ridica in cariera muzicala prin pile , scandaluri etc . Moldovenii au asta , ceea ce pentru unii dintre noi face cat o buna parte din industria muzicala romaneasca . Enjoy ! :D

http://www.youtube.com/watch?v=KZo93VD74Nw

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SR cred ca aici poti sa spui ce ai pe suflet ca sigur te roade ceva si m-ai facut curioasa

 

asa ca ... ai cuvantul ca am gasit locul cu pricina :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Muzica romaneasca, cu mici exceptii nu exista. Ce este alternativ e sub nivelul marii, pokemonii au o falsa cultura, in absenta corporatiilor sau parintilor care muncesc in afara nu ar fi existat pokemoni... Si cam astea. Parerea mea.

Legat de muzica, da, in principiu consider ca un pokemon nu are cultura. Nici muzicala, nici de alt fel, ci o pseudocultura, ceva ce incearca ei sa inventeze acum... si evident ca se lovesc de opozitia celor care apreciaza vechile valori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand nu cred ca inteleg limba ta

nu stiu ce intelegi prin pokemoni :no:

 

in al doilea rand eu nu am laudat muzica romaneasca, sustin parerea ta ca e in proportie de 98,9 % non valoare

am gasit in schimb si calitate

nu stiu cat e pe gustul tau dar incearca sa asculti Valerinne

recunosc ca nu e un gen usor digerabil dar pentru iubitori sunt foarte buni

apoi white walls - la fel, profesionisti, cunoscatori si muncitori

apoi aeon black - la fel tot pentru iubitorii de gen.

 

nu stiu in ce masura exemplele mele iti pot da un raspuns. mie imi place muzica asta.

 

si banuind ca faci referiri la Alternosfera, da, ii consider foarte buni. sunt profesionisti, fac concerte de calitate cu scule de calitate si se aude beton. si muzica lor e altceva in peisajul muzical autohton. adica cantacios in limba romana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt un iubitor, sunt cum ar veni un "hater".

Pokemon esti tu, de exemplu.

 

Sculele de calitate inseamna bani, nu arta. Pokemonii uita chestia asta... si nu e vina HP, Oracle si a celorlalti angajatori din Pipera si de aiurea, e vina lor, a pokemonilor.

 

Ce este altceva nu consider ca este si valoros si bun. Eventual pot considera ca e ciudat.

 

Era demult o emisiune, la un radio romanesc mare si parca si la TV undeva in jur de 12 noaptea si continea muzica de genul asta. Nu vad noutatea.

 

Peisajul muzical autohton actualmente nu exista, n-am mai auzit nimic de calitate de la "harfistii" romani. Cat despre Alternosfera si restul de formatii de genul (am constatat inmultirea lor remarcabila in ultimii 4 ani...), nush, imi dau senzatia de tineri abia iesiti din garaj(dupa ce au terminat de copiat AB-4, printre altii). Nu-i obligatoriu sa fiu fan ca sa apreciez valoarea a ceva.

 

Astea-s pareri ale mele... si ale altor non-pokemoni, dar asta e alta poveste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda.

exemplul cu valerinne l-am dat intentionat. e muzica de nisa. nu toata lumea iubeste jazz-ul :P

numa ca vezi tu, hater-ul e un tip pasional si in nebunia si nerabdarea lui uita sa mai asculte cu atentie, sa filtreze muzica sa o simta

ai spus hater si m-ai pierdut. pentru ca nu-l vad compatibil cu nimic artistic :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu erai pokemon nici n-ai fi recunoscut ca "hater" este un cuvant. Nu in romana cel putin.

 

Toata cultura pokemoneasca este o gluma tocmai din cauza mistificarilor astea.

 

Acela este Jazz ??? :blink: (si 182 dupa, ca sa intelegi mai bine):

 

http://www.youtube.com/watch?v=UsYrSrvhtpo

 

La modul general, daca ma stresez destul, pot gasi cine pe cine a copiat si dupa cine s-a inspirat. Plus ca o formatie nu apare brusc. Si diseara la Kulturhaus(duamneee... ce-a ajuns Twice-ul... :x) va canta... Kilu' Meu. Despre care nu se stie nimic. Si care nu au nimic original, nou. Cu adevarat nou... adica nou si pentru cei care au mai ascultat muzica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca n-ai inteles ?

unora le place jazz-ul. altii nu-l inteleg si e normal sa fie asa. tu n-ai inteles.

daca prima ta reactie este sa ma cataloghezi pe mine pokemon (inca nu m-ai lamurit ce inseamna) doar pentru ca imi cunosti o preferinta muzicala atunci ma dezarmezi din start.

eu nu vreau sa-ti placa alternosfera sau alta trupa de non valoare romaneasca. nu ma intereseaza. ma dezamageste reactia ta de respingere a unor lucruri pe care daca nu le intelegi sau nu-ti plac le cataloghezi non valori

afirm: Valerinne nu e non valoare. si nici Alternosfera. Asculta. Asculta mai mult si fara Hate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da ? Ce poti sa imi spui despre ei ? In afara de ei ce mai contine cultura ta muzicala ? Eu ma pot insela, ofc... desi e extrem de improbabil, dar nu imposibil.

 

Nu hate (= URA, asa se spune in romana unde nu exista "hater", exista eventual "cel-care-uraste") ma impiedica sa le percep valoarea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce contine cultura mea muzicala chiar nu ar trebui sa te intereseze pe tine.

nu-ti pot povesti muzica. din pacate nu am aceasta abilitate. si pentru ce ai nevoie de alte referinte muzicale din partea mea ?

poate te-ar interesa si ce lecturi prefer sau ce filme imi aleg sa vad.

esti subiectiv.

dar daca sunt un pokemon atunci nu inteleg de te-ar interesa cultura mea muzicala

 

o seara buna :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×