Sari la conținut
Forum Roportal
Carina29

SARCINA?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna fetelor,

Ultima menstruatie am avut-o pe 28 nov.Pe 19,20 si 21 decembrie am avut contacte neprotejate.Ciclul meu e de 30-31 de zile,regulat.Urmatoarea menstra ar fi trebuit s-o am pe 27-28.De pe 25 decembrie am inceput sa am sanii durerosi,drumuri dese la toaleta.Pe 30 decembrie m-am trezit cu durere de burta ca la menstra.Am avut 3 zile scurgeri maronii,fara pic de sange curat.A doua zi sanii nu mai erau tari.Pe 8 ianuarie am avut dureri de burta usoare,surde,mi-era greata ,ma simteam de parca mi-ar veni menstra.Am facut vreo doua teste,dar au iesit negative.Am facut un test barza chiar pe 8 ian.tot negativ a iesit.Am fost la medic joi si mi-a zis ca probabil ca am pierdut sarcina la implantare.De ieri au inceput sa ma doara sanii.oare imi vine menstra sau este ovulatie?voi ce spuneti?va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la medic joi si mi-a zis ca probabil ca am pierdut sarcina la implantare.

 

Nu te-a consultat??? nu trebuia sa-ti fac si un chiuretaj??? n-a vorbit de asa ceva ca dupa o pierdere se curata locul, asa stiam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ti-a dat vreo indicatie, nimic?

Ai fost la doctor si esti tot in ceata?

[/quote

 

 

Da,cam asa ceva.mi-a dat doar ceva pt secretie,era cam zeroasa.

 

Nu te-a consultat??? nu trebuia sa-ti fac si un chiuretaj??? n-a vorbit de asa ceva ca dupa o pierdere se curata locul, asa stiam.

 

 

Nu,practic sunt multe sarcini care se pierd inainte ca femeia sa-si dea seama ca e insarcinata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara ca te intreb si te cert prieteneste!

De ce vrei sa stii daca esti sau nu la ovulatie? Ca sa mai ai contacte neprotejate?

Protecta in timpul actului sexual nu este doar pentru a preveni o sarcina, ci si pentru a preveni BTS (boli cu transmitere sexuala).

 

 

Putine femei au o simptomatologie foarte suparatoare in timpul ovulatiei, totusi pot prezenta, ca si tine, senzatie de disconfort pana la dureri abdominale..

Poti afla daca esti la ovulatie masurand temperatura bazala.Aceasta se masoara dimineata cand te trezesti, la aceeasi ora, inainte de a cobori din pat.

In mod normal temperatura corporala bazala este aceeasi in fiecare dimineata, exceptie facand zilele ovulatorii. Atunci aceasta creste cu jumatate pana la un grad celsius.

Editat de Vladyna
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci aceasta creste cu jumatate pana la un grad celsius.

 

Excelenta informatie!!! pentru tinerele care vor sa devina mamici ... :cheer:

Poa' sa sune la servici ca-s bolnave, au temperatura ... etc., si se amuza de minune :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara ca te intreb si te cert prieteneste!

De ce vrei sa stii daca esti sau nu la ovulatie? Ca sa mai ai contacte neprotejate?

Protecta in timpul actului sexual nu este doar pentru a preveni o sarcina, ci si pentru a preveni BTS (boli cu transmitere sexuala).

 

 

Putine femei au o simptomatologie foarte suparatoare in timpul ovulatiei, totusi pot prezenta, ca si tine, senzatie de disconfort pana la dureri abdominale..

Poti afla daca esti la ovulatie masurand temperatura bazala.Aceasta se masoara dimineata cand te trezesti, la aceeasi ora, inainte de a cobori din pat.

In mod normal temperatura corporala bazala este aceeasi in fiecare dimineata, exceptie facand zilele ovulatorii. Atunci aceasta creste cu jumatate pana la un grad celsius.

 

 

intreb pt ca nu stiu ce se intampla.nu stiu daca e ovulatie sau trebuie sa vina menstra.e tare ciudat sa nu stii ce ai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu mai vrei sa fii in starea asta de incertitudine mergi la medic pentru un consult de specialitate.

Un examen de secretie vaginala este necesar, mai ales ca ai si acea scurgere si ai avut si contacte sexuale neprotejate.

Medicul iti poate recomanda , daca vrei sa afli cu orice pret daca/cand esti la ovulatie, determinarea de estrogen sau hormon LH in urina.

Nivelul LH creste considerabil cu 2 zile inainte de ovulatie.

Editat de Vladyna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×