Jump to content
Forum Roportal
Eddy8

Same Old Problems

Rate this topic

Recommended Posts

Pff.Cu ce sa incep?

Voi incepe cu ideea ca nu am 16-17 ani :D si cateodata nasul te loveste cand nu te astepti. Cam asta am patit eu.

Nu am avut niciodata o astfel de problema incat sa cer pareri pe forumuri. Ideea e ca am mai trecut

prin relatii, unele chiar de durata mica-medie (gen 3-4 ani). Am iesit cu o gramada de fete. Am trecut si prin cateva despartiri..insa asta mi-a pus capac. Problema initiala este ca m-am panicat. Eu nu puteam sa patesc asta.Plus ca problema persista si trebuie sa scap un vreun fel de ea.In general...imi caut singur raspunsurile, sunt intr-o relatie foarte buna cu mentalul meu...asta credeam pana acum :D dar in situatia de asta nu ai pot face fata, (Imediat ajung si la detalii)..Nu mai sunt productiv din niciun punct de vedere, sunt usor disperat, categoric depresiv si nu ma pot concentra. Assa...sa vina povestea: (doua puncte)

Am cunoscut o fata in urma cu cateva luni..undeva prin iulie.Cunosc des fete..sunt o fire foarte prietenoasa si sociabila. In perioada accea EA mi-a atras atentia un pic mai mult decat alte fete.ok. Dupa un timp..am vb cu ea pe Facebook si i-am propus sa ne intalnim.(pentru cei care se plictisesc repede de citit..reunntati acum :D am o presimtire ca voi scrie un scenariu de film :D )Ea a venit intr-o seara de la 200 de km :D la mine. Am stat..am socializat...am dormit in acelasi pat...atat.Dimineata cand m-am trezit langa ea, mi-am dat seama ca incep sa o privesc altcumva. In general mi-am creat un scut pentru siguranata sentimentala proprie..asta ma ajuta sa nu ma atasez usor.Bun. Am simtit ca acela este un moment pe care probabil o sa-l regret ( stupid me) usor am inceput sa ma indragostesc de EA. la urmatoarea intalnire..probabil a 3-a am stat intr-un orasel simpatic aproximativ 3 -4 zile bot in bot. Atunci a intervenit si sex-ul...care pentru ambele parti a fost memorabil.defapt..totusi cred ca a fost dragoste, nu sex...rectific.Dupa un weekend am inceput sa merg la ea..cei 200 de km si stateam cate 7 zile..chiar daca vedeam initial pentru o zi sau doua.Ma ruga sa mai stau..ai facea placere sa stam impreuna...Bun..Ne-am format un cocon din care nu ieseam.Eu o surprindeam zilnic cu fel si fel de chesti usor romantice.Totul era perfect..radiam amandoi.Dupa un timp am realizat ca din punct de vedere sexual nu prea mai dadeam randament niciunul din noi.desi nu am bagat de seama nici eu nici ea treaba asta...nu era atat de grava situatia..eram usor inhibati..habar nu am. Mai ales ca noi am inceput relatia taman invers...sex (dragoste) apoi restul :D trecand peste asta..totul a fost perfect pana eu am inceput sa ma inchid usor in mine simtind ca EA se raceste oarecum...asta nu are treaba cu etapa SEX Failure...amandoi ne-am inchis...Mi-am dat seama ulterior ca noi nu am facut mai nimic impreuna..am stat inchisi in casa..ne-am uitat la filme si cateva iesiri..nimic din ce ne-ar fi placut sa face.Bine...au fost cateva iesiri in parc..acasa..cine romantice..off..ce greu imi e sa explic.Cand ne-am cunoscut mi-a spus ca ea are o problema..cand cineva se apropie prea mult de ea..la un momentdat se blocheaza.MI-am zis...right...nu si cu mine :D Din pacate..intr-o dimineata sa trezit cu gandul ca totusi ea a gasit exact ce si-a dorit de la un baiat si nu este fericita. Mi-a propus sa incercam o pauza...pauza? Nu exista pauze...m-am panicat...Am revenit in orasul meu si am continuat sa vorbim la telefon...chiar daca ar fi trebuit sa fie o pauza..nu i-am dat spatiu. Panicandu-ma am inceput usor sa o sufoc..fara sa-mi dau seama. Partea proasta e ca..weekendul urmator trebuia sa ajung cu treburi la EA in oras...am ajuns..a venit cu mine..am iesit in oras ..apoi ne-am dus acasa.Ea sa comportat foarte putin distanta...ne-am sarutat and stuff..dar ea totusi mergea pe ideea de pauza..nu stie ce vrea si nu stie daca vrea cu adevarat o relatie stabila. Acasa..ne-am pus in pat..ea adormise..nu am mai suportat ideea sa stau in pat cu ea..nu ma simteam ok. parca stateam cu un strain.Mi-am strans hainele si ce mai aveam eu pe acolo si am plecat. spre orasul meu..(inainte sa plec..am trezit-o sa incuie usa..fara prea multe explicatii.A insistat cu mesaje si telefoane..eu am rugat-o sa se culce si sa o lasam asa..nu ma intorc pt ca nu o mai simt.Dupa o zi fara sa vorbim..a sunat.I-am spus ca sunt ok..si am continuat sa vorbim.Eu i-am spus tot ce aveam pe suflet..exact sentimentele pure ( Nu faceti asta niciodata) si am lasat impresia ca sunt disperat..cea ce este adevarat. I-am propus sa incercam cu un nou inceput. In tot acest timp am sufocat-o cu telefoane..mesaje etc etc. i-am trimis la munca prin curier flori and stuff. Ea totusi a decis ca nu este pregatita pentru o relatie.Problema este alta.Eu o iubesc..nu este forba de indragosteala copilareasca ori ceva ed acest gen.Fiind nasul care mi-a pus capac...mi-am dezvoltat o obsesie..orice as face nu-mi pot lua gandul de la ea.plus ca aveam o gramada de planuri...spre sarbatori.Am decis sa rup orice legatura.numere de telefon..unfriend pe facebook...dar nu am rezolvat nimic..tot tineam legatura...am inceput sa ies..sa caut disperat o alta fata..sa pot trece mai usor peste..sa ies cu prietenii la bere..chiar am vb cu unii prieteni care exact in aceasi perioada trec prin exact aceasi situatie..ma rog..usor diferita..dar ideea de espartore.iar acum..unul dintre cupluri este logodit iar celalalt inpacat.Eu involuntar trebuie sa ma mai intalnesc cu ea..deci vom mai interactiona..ultima oara..imi revenisem foarte putin..zic eu..apoi ne-am intalnit la un eveniment comun si iara mi-am prelungit agonia.asta o sa se intample la nesfarsit.Astazi i-am explicat ca prea se lungeste treaba si ca nu mai pot indura treburi de acest gen pentru ca nu mai pot lucra..nu mai am inspiratie..nu mai sunt fericit..nici macar nu mai zambesc. Consider ca sunt o peroana cat de cat matura..dar treaba asta ma lucreaza direct pe interiorul creierului..nu am control la ea. Aaa..iar ultima data cand ne-am vazut...m-am comportat ca si cu o amica...dupa un timp am inceput sa ne sarutam pe frunte..ea ma strangea in brate si imi spune ca ai sunt drag+dor de mine. Este mai mult ca sigur ca EA transmite niste chestii involuntar pentru ca asa este personalitatea ei..este foarte friendly..insa am incercat sa-i explic..ca eu..care o iubesc..nu o pot privi ca pe o prietena..nu am cum..nici dca as vrea..probabil e nevoie de o perioada sa treaca sentimentele..dar in niciun caz sa nu aiba astfel de asteptari..am rugat-o sa se puna in locul meu.Ei bine..si uite asa agonizez eu de mai bine de 4 saptamani si nu am nici cea mai vaga idee ce sa fac. Incerc sa inteleg un lucru care ar trebuii sa fie simplu.Nu vrea o relatie.Punct.nu pot..am investit prea multe sentimente si pur si simplu nu ma pot impaca cu ideea..continui sa incerc sa o impresionez in fel si fel de feluri..evident..imi proiectez mental treburile astea.

Asa..nu cred ca a ajuns careva pana aici cu cititul :D

Problema mea este ca sunt usor sensibil...nu-mi pot controla sentimentele..erupuptie de sentimente..nu le pot masca..sunt usor romantic...poate un pic posesiv..dar asta s-a dezvoltat acum si sunt prea sincer. LAME ( asta este descrierea pentru situatia de fata)

Imi cer scuze pentru greselile de ortografie si foarte multe puncte de suspensie..insa creierul imi izvoraste un mare flux si am renuntat la semne and stuff :D

Cea ce vreau sa stiu este:Cum naiba imi revin si daca ar trebuii sa merg la un psiholog pt ca sunt un idiot batut in cap?

Multumesc

Cea ce vreau sa stiu este:Cum naiba imi revin si daca ar trebuii sa merg la un psiholog pt ca sunt un idiot batut in cap?

Multumesc

Iti trece, cu timpul. Si daca nu va mai fi nimic intre voi, fi multumit cu ce ai trait. Crezi ca era mai bine sa stai inchis in forumul tau interior ( expresia asta am luat-o de pe google) si sa nu simti nimic?

Nu pari un idiot batut in cap.De aceea nu inteleg de ce crezi ca un psihologia trateaza prostia. Sau poate vrei sa insinuezi ca doar batutii in cap merg la psiholog? :blink:

• Upvote 4

Voi incepe cu ideea ca nu am 16-17 ani :D si cateodata nasul te loveste cand nu te astepti. Cam asta am patit eu.

Dar cat? 14-15?

Zi-ne , nu ne lasa sa facem doar presupuneri.

Problema mea este ca sunt usor sensibil...nu-mi pot controla sentimentele..erupuptie de sentimente..nu le pot masca..sunt usor romantic...poate un pic posesiv..dar asta s-a dezvoltat acum si sunt prea sincer. LAME ( asta este descrierea pentru situatia de fata)

Ai identificat bine problema. Si definitia ei e buna.

Erupuptia de sentimente este un diagnostic greu de ignorat.

Se vindeca cu crema psihoeducationala. EMAL ( asta este descrierea tratamentului situatiei de fata).

Mult succes !

Nu pari un idiot batut in cap.De aceea nu inteleg de ce crezi ca un psihologia trateaza prostia. Sau poate vrei sa insinuezi ca doar batutii in cap merg la psiholog? :blink:

Clar. Nici mie nu-mi pare.

Are doar o mica erupuptie de sentimente.

O bagatela. Toti am trecut prin asta candva.

Edited by 5 o'clock
  • Upvote 7

Dar cat? 14-15?

Zi-ne , nu ne lasa sa facem doar presupuneri.

Ai identificat bine problema. Si definitia ei e buna.

Erupuptia de sentimente este un diagnostic greu de ignorat.

Se vindeca cu crema psihoeducationala. EMAL ( asta este descrierea tratamentului situatiei de fata).

Mult succes !

Clar. Nici mie nu-mi pare.

Are doar o mica erupuptie de sentimente.

O bagatela. Toti am trecut prin asta candva.

Multumesc pentru suport :) da...am 26 si stiu ca la un momentdat trebuia sa trec prin asa ceva.inteleg exact ce se petrece insa..nemaitrecand prin asta...nu stiu cum sa gestionez sentimentele si gandurile. Panica mea incepe cu gandul ca tind usor spre obsesie. Asta ma sperie.

Da.

Mergi aici.

Multumesc :)

Multumesc pentru suport :) da...am 26 si stiu ca la un momentdat trebuia sa trec prin asa ceva.inteleg exact ce se petrece insa..nemaitrecand prin asta...nu stiu cum sa gestionez sentimentele si gandurile. Panica mea incepe cu gandul ca tind usor spre obsesie. Asta ma sperie.

Dragostea e ca si varicela. Cu cat o faci mai tarziu, cu atat simptomele sunt mai grave. :lol:

• Upvote 5

Data viitoare cand te intalnesti cu ea si vrea sa te mai pupe pe frunte, lipeste-o de perete cu un gest barbar, baga-ti mana in ciuful ei si trage-i capul pe spate, desfa-i picioarele cu genunchiul, uita-te in ochii ei de foarte aproape (ai grija sa nu te uiti crucis, totusi) si las-o sa-ti simta rasuflarea pe obraz (vezi ce mananci inainte) si zi-i.. ce faci.. (aici ii sufli aer cald in ochi).. pisi?

Si gata, ai cucerit-o. Iti trece si erupuptia, sa vezi.

• Upvote 4

Data viitoare cand te intalnesti cu ea si vrea sa te mai pupe pe frunte, lipeste-o de perete cu un gest barbar, baga-ti mana in ciuful ei si trage-i capul pe spate, desfa-i picioarele cu genunchiul, uita-te in ochii ei de foarte aproape (ai grija sa nu te uiti crucis, totusi) si las-o sa-ti simta rasuflarea pe obraz (vezi ce mananci inainte) si zi-i.. ce faci.. (aici ii sufli aer cald in ochi).. pisi?

Si gata, ai cucerit-o. Iti trece si erupuptia, sa vezi.

Si, dupa ce ii raspunde ce face....el, ce mai face ? :think:

Care e urmatoarea miscare? :crazy:

Pe mine ma pune pe ganduri fraza aia "gest barbar...mana in ciuf" , si tare imi e sa nu isi ia vre-o geanta'n cap! :roll:

• Upvote 1

Pe mine ma pune pe ganduri fraza aia "gest barbar...mana in ciuf" , si tare imi e sa nu isi ia vre-o geanta'n cap! :roll:

Ce-i drept, tipele trecute de 16 ani sunt combative rau.

• Upvote 1