Sari la conținut
Forum Roportal
Renex

Destin

Postări Recomandate

Buna, Renex. Nu ne-ai mai incantat de multisor cu o povestire noua. Ce spui?

 

Nota - pe Roportal sunt multi fani ai literaturii care abia asteapta noi povestiri :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar ce sa-ar putea scrie la Destin dar eu cred ca merge...daca intelegi mesajul...

 

Stateam pe iarba si priveam cerul instelat. Urmaream o stea. Nu, nu una oarecare.

Ma uitam la cea mai stralucitoare dintre ele. Si ea imi zambea. Am inchis incet ochii

si am inceput sa visez. In fata aveam o carare lunga, umbrita de copaci.

Era un alt taram. Am pasit inainte. Mergeam incet. Uitasem ceva. Intunericul

cuprindea totul. M-am intins pe iarba si m-am uitat in sus. Nu era nimic. Am ramas

asa, privind insistent cerul, si deodata sa-a ivit un licar de lumina. Apoi a aparut steaua.

Am recunoscut-o. Si mi-a zambit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Povestea unui inger

11Ani am jucat un joc absurd si totusi atatde precis,un joc al vietii si al mortii pe muchie de cutit,cu o limita prestabilita de undeva de acolo de sus...Intr-o clipa de neatentie acel TOT ce era pentru mine viata ta atat de pretioasa,sa-a prabusit,sa-a naruit luand in valurile ei speranta, lumina si vitalitatea mea!sa-a naruit un Univers,daruit mie de catre tine,sa-a spulberat un vis!Dar noi vom fi mereu impreuna,nu-i asa puiule?

Nascut din dragoste pentru dragoste,intr-o zi de noiembrie,sa-a ivit ca o flacara,ca un bulgare de aur ce avea sa-mi umple singuratatea si nevoia acuta de a darui si a primi iubire,copilul meu sfant,un inger frumos si luminos-Andrei Cristian.

Nu stiam ca, fara sa vreau sau asa ii fusese sortit sa-la chemeAndrei si cristian.A acoperit in zborul lui prin aceasta lume nedreapta toata suferintele posibile.A adunat in trupul lui curat prea multa durere si, ca o minune ce mi-a fost poate harazita,sufletul lui nu a ranit,nu a cerut nimic altceva decat multa,foarte multa caldura,lumina,tandrete.El nu a putut sa daruiasca mangaieri fizice,dar blandetea privirii lui era pentru mine mai mult decat o mangaiere.

sa-a stins lumina ochilor lui dragi, dar sufletul lui a prins si mai multa putere.Il simt mereu alaturi de mine,ma mangaie,ma invata sa fiu puternica,sa fiu buna ,sa nu bag seama la rautatile din jurul meu.

Andrei a fost un vis frumos care sa-a terminat mult pre repede pentru cata dragoste mai aveam de oferit.A fost un geniu al iubirii!

 

Epilog

A fost un vis frumos...

A fost o lumina a sufletului meu...

Poate intr-o zi se va intoarce barbat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Realitate!!!Traita de mine cu copilul meu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost cu atat mai socata :crazy: cand am citit povestioara. Acum doua saptamani am fost la Olanesti. :blinca: Stiu acum podul, stiu raul.... creepy.

 

AnMar, despre povestea ta ....nu stiu ce sa spun... cum definesti o o "frumusete trista"? Sau o "tristete frumoasa"? ...poate "o tristete frumos expusa", asa ca o sa-i las forma asta. Pentru mine e cu atat mai coplesitor si zdruncinator, cu cat stiu ca cineva a trait asta "pe viu" (pleonasmul are rolul de a accentua ideea).

 

As adauga si eu aici:

 

Un vis frumos, asa cum la-ai numit tu pe Andrei, este foarte scurt; dar iti poate schimba existenta pentru totdeauna. Trebuie sa ai incredere in visele tale. Ai incredere in el chiar daca nu mereu esti sigura.

 

Daca tii minte piesa pe care ti-am trimis-o, suna asa:

 

" There-sa holes in the floor of heaven,

And her tears are pouring down,

There-sa how you canow se-sa watching...

Wisin' se could be here now" ...asta e un cantec trist si frumos. :roll:

 

Curaj!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Crystal_C!Voi mai scrie si despre tigrisorul meu,Teo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×