Sari la conținut
Forum Roportal
Vesta

1 decembrie 2012: O descoperire astrologica socanta!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cu totul intamplator, am descoperit un tipar astral interesant care s-a repetat, in anumiti ani, la 1 decembrie, de ziua nationala a Romaniei, in ultimii 22 de ani. Va invit sa-l aflati si dvs.

http://www.astrovesta.com/articole.php?id=37

Exista o mai buna descriere a ceea ce inseamna aceasta zi de sarbatoare nationala la noi, la romani?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceva mai simplificat n-ai?!

Nu de alta, insa datorita careului facut de Saturn cu Soarele din harta mea natala, am ceva blocaje in descifrarea indiciilor astrologice de tip Hansel si Gretel.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceva mai simplificat n-ai?!

Nu de alta, insa datorita careului facut de Saturn cu Soarele din harta mea natala, am ceva blocaje in descifrarea indiciilor astrologice de tip Hansel si Gretel.

Imi pare rau, mai simplu decat am scris nu prea am cum sa scriu si eu nu scriu chestii de genul "cum sa te impaci cu soacra dupa zodia partenerului" sau cum "fac sex Scorpionii", etc. De fapt, singurul lucru "complicat" astrologic din articol este ca Soarele s-a "nimerit" sa fie conjunct cu o stea fixa, restul sunt propozitii perfect inteligibile de oricine habar nu are de astrologie.

E totusi o sectiune de Astrologie si desi ma asigur ca totul sa fie cat mai clar, nu pot arunca cu concluzii fara sa dau minime explicatii, din respect pentru cei care vor sa citeasca totusi ceva serios.

Chiar voiam sa va intreb daca v-ati fi asteptat ca ziua nationala sa fie alta decat 1 decembrie, sa fi fost 22 decembrie, de exemplu? vi s-ar fi parut mai potrivita tinanad cont de evenimentul care a avut loc atunci?

Editat de Vesta
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.....Chiar voiam sa va intreb daca v-ati fi asteptat ca ziua nationala sa fie alta decat 1 decembrie, sa fi fost 22 decembrie, de exemplu? vi s-ar fi parut mai potrivita tinanad cont de evenimentul care a avut loc atunci?

 

 

Eu as lega ziua nationala de evenimente mai vechi din istoria romanilor si anume de prima unire a principatelor romanesti facuta de Mihai Viteazu. Primul document care atesta acest fapt dateaza din 6 iulie 1600 in care voievodul era numit: "Domn al Tarii Romanesti si Ardealului si a toată tara Moldovei"

Dar se pare ca astrele au decis altfel !! :lol:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as lega ziua nationala de evenimente mai vechi din istoria romanilor si anume de prima unire a principatelor romanesti facuta de Mihai Viteazu. Primul document care atesta acest fapt dateaza din 6 iulie 1600 in care voievodul era numit: "Domn al Tarii Romanesti si Ardealului si a toată tara Moldovei"

Dar se pare ca astrele au decis altfel !! :lol:/>/>/>

Hmm, foarte interesanta data care ai propus-o si cred ca, daca s-ar fi vrut sa obtina o conotatie nationalista maxima, ar fi fost intr-adevar o data mult mai potrivita.

Astrele NU DECID si tocmai asta este cea mai mare falsitate care se vehiculeaza de unii care spun ca stiu astrologie. OMUL decide, caci are liber-arbitru dat de Creator, iar astrele doar REFLECTA evenimente. Ele sunt, ca sa ma exprim metaforic, ca o oglinda a ceea ce se petrece pe pamant.

Cel mai bine am observat acest lucru atunci cand am studiat astrogramele(hartile astrale) ale celor mai puternice cutremure de pe glob. Cutremure foarte puternice, dar care nu se soldau cu victime omenesti, caci aveau loc in zone putin sau deloc populate, nu erau deloc reflectate de miscarile planetelor. In schimb orice cutremur si, de fapt, orice dezastru, catastrofa naturala care se solda cu victime, era imediat reflectata de anumite pozitii particulare ale planetelor. Este ca si cum Cerul ar fi "sensibil" numai la ceea ce i se intampla umanitatii.

Editat de Vesta
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica 'cu totul intamplator'?

 

Asteptand un client, se juca si ea pe computer cu acel ceas biologic si cine stie ce cuvinte magice a tastat, de aceea "cu totul intimplator" :yahoo:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica 'cu totul intamplator'?

Intamplator astfel: imediat dupa ce deschid calculatorul si emailul, deschid unul din programele de astrologie, in functie de ce am de facut. Atunci cand se deschide, este setat programul chiar pe acel moment al zilei si am vazut ca Soarele era conjunct cu acea stea, care este o stea foarte importanta, una din cele 4 stele regale. La inceput, nu i-am dat importanta, caci am zis ca in fiecare an e aceeasi data si probabil e la fel. Dar apoi am fost curioasa si am inceput sa dau cate un an inapoi si am fost surprinsa sa vad care sunt anii in care mai aparea aceasta conjunctie.

A fost intamplator, pt ca eu imi propusesem sa fac altceva in acea zi, adica chiar trebuia sa fac si nu asta.

Editat de Vesta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×