Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare tuturor Anul acesta,mai exact luna viitoare urmeaza sa fac un an de relaie cu prietena mea. Ne-am cunoscut intr-o vara cand eu avea deja o relatie spre despartire si asa a aparut ea care de la o simpla ciupitura pe facebook, s-a ajuns la 1 an de sentimente.. Singura parte nasoala este distanta, este o relatia la distanta eu stand in romania iar ea in italia de 11 ani. Ne vedem doar in vacante (vara/iarna/paste) si uneori cand ma mai pot duce eu. O iubesc foarte mult si atat ea/parintii ei cat si ai mei.. prieteni, spun mereu ca nu credeau sa ma vada schimbat in halul asta, adica sa pot iubi atat de mult o persoana. I-am facut tot felul de surprize pe care putini le-ar face care au surprinso foarte tare nu numai pe ea deci in concluzie stie si i-am aratat foarte bine ca o iubesc.

La partea de incredere uneori mai intervin ganduri "negre" cum e normal mai ales unei relatii la distanta dar avand in vedere ca in fiecare seara vorbesc cu ea pana la curlare pe skype si ne vedem, mereu pe fb cand nu suntem acasa. Nu provine dintr-o familie cu niste parinti indiferente, nepasatori deci nu imi fac griji ca iese noaptea din casa dupa ce termina de vorbit cu mine 12-1-2 noaptea avand in vedere ca invata la un liceu destul de complicat. Deci la capitolul incredere eu zic ca merge. Eu nu ies in cluburi, nu ies in pub-uri sau la zile onomastice sau in alte locuri special pentru ai demonstra ca`mi pasa de ea si de noi, ca am ganduri serioase.. am 20 de ani si pana acum din toate zecile de fete ce le-am avut, nici una nu mi-a dat acel "vreau" sa raman cu ea sau sa o includ in planurile mele de viitor.

Problema si nelamurirea mea, (frica) este ca ea, in ultima vreme a devenit putin mai rece pot spune, mai dura. De ex la o cearta (si toate certurile sunt din nimicuri, chiar din nimicuri) intarziat cu ceva timp acasa (dar nu noaptea, 18:00 - 19:00, 20:00 maxim ceasul)sau ca nu ne-am scris o anumita erioada de ore cat am fost iesi in oras cu prietenii sau aiurea, motive banale si din unele certuri uneori chiar se ajunge la "asta va duce la despartire?"," vrei sa ne despartim, asta vrei?" sau ganduri ce implica aceasta neliniste si frica... Eu provin dintr-o familie normala, in categoria de mijloc nici cu prea mult si nici cu prea putin... ea pot spune ca are mai mult dar nu in categoria de (am tot ce vreau).. in acesta vacanta de craciun, cand ne vom intalni urmeaza sa o cer de logodnica, am avut noi discutia asta mai demult si chir vreau sa fac asta dar ma gandesc, avand in vedere descrierea ce v-am facut-o.. cam ce vadeti voi cei care cunoasteti, care poate ati avut o astfel de relatie sau a`ti auzit. Sa ne mutam impreuna am discutat si despre asta dar abia peste 2 ani si, cand ea va termina liceul acolo ca e abia intr-a 11 si in italia cum e cu un an implus mai dreaza iar eu primul an de facultate...

 

Frica mai mare este pentru ca nici eu si nici ea nu aratam rau, putem avea oricat alte persoana si cand e asta la mijloc, atunci si frica creste deoarece mereu avem "propuneri"..

 

Va mmultumesc tuturor celor care`mi ve`ti raspunde.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca faci o statistica printre cunostinte, cati au ramas ancorati la dragostea din liceu sau de la 20 de ani?

Foarte putine cazuri. In general relatile se "ofilesc" si "infloresc" altele.

Eu zic sa nu-ti mai faci probleme inutile. Ia lucrurile asa cum sunt si cand se va termina ii puneti capat si gata.

La fel ca in cazul relatieie precedente.

Pana atunci de ce sa te strezi cu o problema care odata si odata tot se va termina.

 

In ce priveste cererea de logodnica, stai calm sa nu fi perceput ca ciudat.

Cine cere de logodnica o fata care mai are doi ani de liceu si apoi probabil are alte aspiratii profesionale.

Peste doi ani mai discutati.

Am avut o colega cara traia cu un tip de 6 ani si terminase facultatea, dar "partenerul" nu si-a pus problema sa o ia de nevasta.

De ce sa o legi printr-o promisiune? Esti nesigur? Ti-e teama sa nu o pierzi?

Poti fi sigur 100% ca pe asta o s-o pierzi, dar vine alta.

 

Sti cum e vorba dupa femei si dupa tramvai sa nu alergi ca vine alta(ul).

Editat de bydy
Scos citat offtopic.
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa astepti sa se mute definitiv in Romania.

 

V-ati vazut de cateva ori si vrei sa o ceri de nevasta?

 

Eu nu ies in cluburi, nu ies in pub-uri sau la zile onomastice sau in alte locuri special pentru ai demonstra ca`mi pasa de ea si de noi, ca am ganduri serioase.. am 20 de ani

 

O sa regreti asta mai tarziu. Distreaza-te fiule ;)

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema si nelamurirea mea, (frica) este ca ea, in ultima vreme a devenit putin mai rece pot spune, mai dura.

Frica mai mare este pentru ca nici eu si nici ea nu aratam rau, putem avea oricat alte persoana si cand e asta la mijloc, atunci si frica creste deoarece mereu avem "propuneri"..

 

Esti enervant de tanar pentru a incepe o casnicie. Chiar si o logodna. Parerea mea este sa nu te bagi. :)

 

Nu are de ce sa-ti fie teama ca o pierzi. Oricum inevitabilul nu-l poti opri sa se produca. Cu frica nu rezolvi nimic dar in schimb poti da in paranoia. Lasa toate lucrurile sa se intample firesc si vezi incotro te duce viata. Nu te crampona de aceasta fata si nu fa din ea unica femeie de pe pamant, ca ai DOAR 20 de ani.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frica mai mare este ...

 

E curios cum a fost creat corpul uman, insa de astea o sa ai pana mori, chiar si la varsta de 80 de ani, considera-l asta Prima intalnire cu viata si deceptia!!! Lustruieste-ti bine cizmele ca vine Santa ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E curios cum a fost creat corpul uman, insa de astea o sa ai pana mori, chiar si la varsta de 80 de ani, considera-l asta Prima intalnire cu viata si deceptia!!! Lustruieste-ti bine cizmele ca vine Santa ...

Am citit "... ca vine Satana".

Gizas.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti enervant de tanar pentru a incepe o casnicie. Chiar si o logodna. Parerea mea este sa nu te bagi. :)/>

 

Nu are de ce sa-ti fie teama ca o pierzi. Oricum inevitabilul nu-l poti opri sa se produca. Cu frica nu rezolvi nimic dar in schimb poti da in paranoia. Lasa toate lucrurile sa se intample firesc si vezi incotro te duce viata. Nu te crampona de aceasta fata si nu fa din ea unica femeie de pe pamant, ca ai DOAR 20 de ani.

 

Iti multumesc Rebecca pentru raspuns, m-ai facut sa vreau acel "trebuie sa ma schimb si sa ies din frica asta nelinistita pentru ca nu asa am ajuns pana la aceasta varsta a relatiei".

 

Multumesc mult tuturor pentru raspunsurile voastre, cu al doilea raspuns ce l-am primit nu sunt deloc de acord avand invedere ca din 100% foarte putini au ajuns sa ramana impreuna din liceu, deci (foarte putini, nu deloc) atunci asta inseamna ca "pe asta oricum o vei pierde" normal ca sunt de aceasi parere cu expresia daca ai pierdut un tren stai linistit/a, vine altul si ca nu se sfarseste lumea mai ales la varsta asta, frica mea pentru care Rebecca mi-a aratat prima carare de a iesi din ea, nu era din cauza ca ea este ultima mea fata si daca o pierd, salut! ci pur si simplu ca nu vreau ca aceasta relatie sa se sfarseasca si ce ar trebui sa fac in privinta asta, ce am putea face amandoi... Sunt rac, ea varsator, eu mai sensibil, familist si am nevoie sa aud de un milion de ori ca "vom ramane mereu impreuna si nu voi pleca de langa tine" ea mai diferita si ce ii lipseste, gaseste in mine doar ca pur si simplu am ajuns la o parte cand daca nustim ce sa facem s-ar putea sa se termine totul..

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit "... ca vine Satana".

Gizas.

Daca Romeo se logodeste de pe acum fara a fi iesit prin cluburi si la onomastice, dupa ce a stat 1 an cu ochii beliti in monitor, in 2 ani vine si Satana sa-i sparga logodna cat ai zice hell yeah... :lol:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×