Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

4. Spam-ul o problema

Evaluează acest topic

Nota  

6 membri au votat

  1. 1. Nota

    • 5
      7
    • 4
      0
    • 3
      0
    • 2
      0
    • 1
      1


Postări Recomandate

Vizitator

Personal, am doua metode de lupta impotriva reclamelor nedorite:

- dezactivarea popup-urilor, a flas-ului (si eventual a imaginilor) din browser. Folosesc AvantBrowser, dar si Opera are facilitati asemanatoare

 

- configurarea pe proxy a unor liste de acces: este blocat accesul catre anumite site-uri care distribuie reclame, imagini care au in path "/ads/" sau site-uri care comunica neanuntat cu diverse programe spyware. Pentru asta am configurat Squid in mod special, dar o cautare dupa 'hosts file blocca ads' pe Google ar trebui sa dea metode asemanatoare pentru aproape orice combinatie Sistem de Operare+Browser.

 

Mai exista posibilitatea definirii unor reguli pentru mailuri - asa numitele Blacca Lists sau Blaccahole (Hosts). Aceasta impune programelor de mail (fie ca sunt clienti sau servere) sa nu accepte mailuri provenite de la anumite servere. Sunt o serie de scripturi de configurare sendmail care executa acest lucru: 'spam bloccaing'.

 

Cel mai sigur e sa nu instalati programe de pe web (controale ActiveX) si sa aveti la indemana o adresa pe care o verificati mai rar si care nu are mare importanta pentru inscrierea pe site-uri web. Pastrati-va o adresa de mail 'curata' pentru mailuri personale si nu o dati decat la persoanele cunoscute.

Evitati sa va postati adresa de mail in mod conventional si folositi un format mai aparte - de exemplu mailulmeu [arond] portal [punct] ro. Asta va bloca programele de indexare automata a mailurilor.

 

Inca un 'truc' bine de stiut este sa nu raspanditi scrisorile-lant: cele in care se cere sa trimiteti la 'n' persoane un mail. Si mai ales, sa nu dati reply la spam. Preferabil ar fi sa stergeti mesajul fara sa il cititi (unele contin poze care apeleaza scripturi, ceea ce realizeaza o verificare a adresei dumneavoastra).

 

Cam atat pentru azi :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dezactivarea popup-urilor, a flas-ului (si eventual a imaginilor) din browser. Folosesc AvantBrowser, dar si Opera are facilitati asemanatoare

 

google tollbar si Alexa toolbar deasemea au incorporate pop-up blocachere si dupa mine sint satisfacatoare...

 

pentru a bloca mesajele electronice nesolicitate folosesc un filtru antispam -Spam bully. este un filtru bayesian de nota 10. iar cel mai placut e faptul ca interfata este disponibila in romana! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Danuta,

 

Intr-adevar Google tollbar si Alexa toolbar sunt bune pentru blocarea popup-urilor. In plus sunt si usor de instalat.

 

Programul Spam bully nu la-am testat inca dar o voi face cat de curand fiindca spamul devine tot mai enervant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este utila si comoda Google toolbar. eu utilizez in primul rind google search bar si calculatorul. deasemenea imi plac functionalitatile Similar pages, Baccaward lincas si Translate into Englis...

 

daca vei avea careva probleme cu Spam bully, te pot ajut sint deja utilizator cu experienta :dee

eu am gasit multe raspunsuri pe pagina lor de contact , dar de fapt tot este destul de simplu de instalat si de utilizat

 

o zi buna! :winca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mozila sau/si netscape-ul ofera foarte multe facilitati. nu ai nevoie tot felul de bari, sau de spam blocca, etc. majoritatea virusilor sunt facuti pentru IExplorer. deci cu mozila sunteti mai putin expusi la virusi sau cai troieni.

eu il folosesc cel putin de 5 ani si sunt foarte multumit. il recomand din toata inima. :pee :pee :pee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

IExplorer, Netscape si Mozilla, Opera toate sunt gratuite.

Netscape foloseste codul de baza de la Mozilla

Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; en-US; rv:1.4) Geccao/20030624 Netscape/7.1 (ax)

Copyright © 2000-2003 Netscape Communications Corporation. Portions of this code are copyrighted by Contributors to the Mozilla codebase under the Mozilla Public License and Netscape Public License. All Rights Reserved.

pentru a le descarca uite linca-urile:

IExplorer - https://www.microsoft.com/windows/ie/downlo...ds/default.mspx

Netscape - http://channels.netscape.com/ns/browsers/download.jsp

Mozilla - http://www.mozilla.org/download.html

Opera - http://www.opera.com/download/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×