Festivalul International al Artelor Spectacolului Muzical Viata e Frumoasa

Detalii

Categorie
Festivaluri
Modificat
acum 5 ani si 6 luni
Vizualizari
351

Voteaza & Distribuie

Descriere




Festivalul International al Artelor Spectacolului Muzical "VIATA E FRUMOASA"



14 - 27 noiembrie 2008, Bucuresti, editia I




Vineri, 14 noiembrie





15,30 Vernisaj expozitie de fotografie de spectacol "Chipul sunetelor" - Doru Popescu



Foaier TNO si Bistro Opereta




16,00 Conferinta de presa: lansarea oficiala a Uniunii Teatrelor Muzicale Europene EMTU (European Musical Theatres Union)
Foaier TNO si Bistro Opereta



18,30 Vernisaj expozitie de costume traditionale rome
Foaier TNO

19,00 Deschiderea oficiala a festivalului
"Voievodul tiganilor" de J. Strauss, regia Razvan Ioan Dinca, Teatrul National de Opereta "Ion Dacian" - premiera
Sala TNO



Sambata, 15 noiembrie

12,00 Colocviu: "Noua forma a operetei – musical-ul", moderator: Razvan Ioan Dinca , director general TNO
Bistro Opereta



17,00 Recital cameral – Ansamblul HEPTACHORD
In program: creatii de C. Debussy, R. Strauss, C. Reinecke, L. Spohr
Sala ARCUB



19,00 "Baronesa Lili" de Jenő Huszka, Teatrul de Stat de Comedie Muzicala Sankt Petersburg, Rusia



Sala TNO



Duminica, 16 noiembrie



17,00 Recital extraordinar
Mioara Manea, Anton Zidaru, Amelia Antoniu, Valentino Tiron – solisti ai Teatrului National de Opereta „Ion Dacian".



La pian – Adina Cocargeanu
Arii si duete din operete
Sala ARCUB



19,00 "Vaduva vesela" de Franz Lehár, regia Attila Béres, Teatrul National de Opereta "Ion Dacian" in parteneriat cu Teatrul de Opereta si



Musical Budapesta, Ungaria
Sala TNO



19,15 Recital de orga - David di Fiore (SUA)



In program: creatii de J. S. Bach, B. Galuppi, C. Franck, H. Mulet, D. Antalfy-Zsiros, M. Enrico Bossi, David di Fiore.
Biserica Italiana



Luni, 17 noiembrie



13,30 Conferinta de presa – Gala Extraordinara a Operetei



Foaier TNO



17,30 Corala Teatrului National de Opereta "Ion Dacian" - Concert de muzica religioasa romaneasca
Biserica Sf. Gheorghe Vechi



18,00 Seara vieneza - Wiener Ensemble Classico, Viena, Austria
In program: W.A. Mozart – arii si divertismente, J. Strauss – valsuri si polci
Sala Auditorium / Muzeul National de Arta



20,00 Gala Internationala a OpereteiViata e frumoasa"
Momente celebre din operete romanesti si internationale. Participa prim solisti ai teatrelor de opereta din Praga, Budapesta, Kiev,



Sankt Petersburg, Bucuresti
Sala TNO




21,00 „A Tango Touch" – recital Tibor Iván (acordeon), Slovacia si Stefan Doniga (pian), Romania


Art Jazz Café



Marti, 18 noiembrie



12,00 Conferinta de presa – "Cele doua viori celebre romanesti" – participa Luminita Vartolomei, Alexandru Tomescu, Mihai Ghiga
Foaier TNO



18,00 Corala Teatrului National de Opereta "Ion Dacian" - Concert de muzica religioasa romaneasca
Catedrala Sf. Ilie (cartier Titan



18,30 "Tineri muzicieni romani" - recital cameral Olivia Laura Popa – vioara, Viorica Boerescu – pian
In program: creatii de G. Enescu, C. Franck, P. Sarasate
Muzeul Enescu



19,00 Concert cameral "Cele doua viori celebre romanesti" - Alexandru Tomescu – vioara Stradivarius Elder Voicu, Gabriel Croitoru – vioara



Guarnerius Cathedral si orchestra de camera "Collegio Stravagante" condusa de Mihai Ghiga
In program: Concerti Grossi de A. Vivaldi si J.S. Bach
Sala TNO



21,00 "Cautarea tonului" - recital Trio Contraste
In program: creatii de W.A Mozart, D. Dediu, Chr. Keller, A . Stroe, V. Dinescu, G. P . Reverberi, E. L . von Knorr, M. Maros, D. Rotaru,



A. Gomez, H. Sadler
Foaier TNO





21,00 "Bucharest AV" - Vlaicu Golcea



Art fusion pe teme din creatii de E. Satie, I. Albeniz, S. Toduta , G. Faure, C. Debussy, D. Voiculescu, M. Ravel
Club Fabrica



Miercuri, 19 noiembrie



13,30 Conferinta de presa – Gala Internationala de Balet



Foaier TNO



17,00 "Viziuni" - recital cameral Tibor Ivan (acordeon), Slovacia si Stefan Doniga (pian), Romania
In program: creatii de J. S. Bach, A. Piazzolla
Muzeul Municipiului Bucuresti – Palatul Sutu



18,00 Corala Teatrului National de Opereta "Ion Dacian" - Concert de muzica religioasa romaneasca
Biserica Sf. Apostoli Petru si Pavel



19,00 Gala Internationala de Balet "Viata e frumoasa"
Momente coregrafice din repertoriul international clasic, neo-clasic si contemporan
Participa prim solisti din Germania, Elvetia, Brazilia, Japonia, Rusia, Italia, Romania
Sala TNO



21,00 "The Joy of Music" - recital de jazz Trio Contraste
In program: creatii de R. Oschanitzky, G. Gershwin, J . Mandel, D. Brubeck, L. Anderson, M. Glentworth, M. Moleiro, L. Bernstein,



A . Piazzolla, J. Raducanu
Art Jazz Caffe



Joi, 20 noiembrie



17,00 "Piese in forma de para" – muzica de secol XX. Ralitsa Goranova – soprana (Bulgaria), Ana Chifu – flaut (Romania), Raluca Ouatu– pian (Romania)
In program: creatii de A. Hossein, E. Satie, Ph. Gaubert, J. Mouquet, I. Xenakis.
Muzeul Municipiului Bucuresti – Palatul Sutu



18,00 Corala TNO - Concert de muzica religioasa romaneasca
Biserica Manastirii Casin



19,00 "Gypsy Roots" – spectacol de teatru-dans, regia Dana Dinkova si Jaroslav Moravcic, Opera de Stat din Banska Bystrica, Slovacia
Sala TNO



21,00 Guitar Mix - Recital Mircea Gogoncea
In program: creatii de G.Ph. Telemann, J. S. Bach, N. Paganini, M. Maria Ponce, M. C. Tedesco, C. Stefanescu, J.Rodrigo.
Vila Rodizio



Vineri, 21 noiembrie





17,00 Recital Cvartet "Bella Musica"
In program: creatii de J.S. Bach, A.Corelli, A.Vivaldi, T.Albinoni, J.Haydn, W.A.Mozart, P.I.Ceaikovski, G.Enescu, A. Alessandrescu, B.Bartok.
Muzeul Municipiului Bucuresti – Palatul Sutu



18,30 Recital George Emil Crasnaru – bas, Alexandru Petrovici – pian.
In program: arii si lieduri de A. Eliade, D.G. Kiriak, P. Bentoiu, R. Paladi, G.D. Pergolesi, W.A. Mozart, G. Rossini, Ch. Gounod si George Enescu



Muzeul Enescu



18,30 Lansare de carte: "Opereta, Musicalul, Zarzuela" de Cristina Sarbu, Ana Buga, Octavia Galescu
Foaier TNO





19,00 "Printesa circului" de E. Kalman, regia Bogdan Strutinskiy, Teatrul Academic de Opereta Kiev, Ucraina
Sala TNO



Sambata, 22 noiembrie



18,30 Prezentare de carte: "Opera Romana 1961-1971" de Anca Florea
Foaier TNO



19,00 Gala Tinerilor Muzicieni
Iulia Maria Dan – soprana, Valentina Nafornita – soprana, Ionut Daniel Pop – bariton, Adela Liculescu – pian
Orchestra Teatrului National de Opereta "Ion Dacian", dirijor: Tiberiu Soare



Sala Auditorium / Muzeul National de Arta





19,00 Gala celor Trei Tenori
Alfredo Pascu, Teodor Ilincai, Vlad Mirita
Cu participarea sopranei Irina Iordachescu
Bucharest Symphonic Pops, dirijor: Ilarion Ionescu-Galati
Sala TNO



20,30 "Tineri muzicieni romani" - recital cameral Mircea Gogoncea – chitara
In program: G.Ph. Telemann, J. S. Bach, N. Paganini, M.M. Ponce, M.c. Tedesco, C. Stefanescu
Foaier TNO





Duminica, 23 noiembrie





18,30 Lansare CD Doina Scripcaruprim solista, Teatrul National de Opereta "Ion Dacian"
Foaier TNO



19,00 "Orfeu in infern" de Jacques Offenbach, regia Gustav Skala, Teatrul de Opereta din Brno, Cehia



Sala TNO



19,15 Recital de orga - Bogdan Narloch (Polonia)
In program: creatii de J. Clarke, J. S. Bach, M. Surzy�"ski, G. Thalben- Ball, G. Eldridge, N. Rawsthorne, G. O’Connor-Morris, Zs. Gárdonyi,



M. Sawa, F. Borowski
Biserica Italiana



Luni, 24 noiembrie





11,00 Colocviu: "Dansul si artele spectacolului" – moderator conf. univ. Carmen Stanciu
Bistro TNO



18,30 Lansare de carte: "Taramul misterios" de Claudia Maru Hanghiuc
Foaier TNO



19,00 Recital extraordinar "Operett’ emBRASSe"
Silvia Sohterus, Gladiola Nitulescu, Stefan Popov, Mihnea Lamatic, Gonul Aptula, Claudia Maru Hanghiuc si Brass Quintet "Bucuresti
In program: fragmente din opere, operete si musicaluri
Sala TNO





19,30 Concert Alexandru Tomescu – vioara Stradivarius Elder Voicu, Gabriel Croitoru – vioara Guarnerius Cathedral si orchestra de camera



Collegio Stravagante condusa de Mihai Ghiga
In program: creatii de A. Vivaldi si J. S. Bach



Catedrala Sf. Iosif



Marti, 25 noiembrie





11,00 Masa rotunda cu tema: "Artele spectacolului muzical in Europa de azi" – moderator: Dumitru Avakian
Foaier TNO



18,00 Lansare de carte: "Dialoguri intre viata si arta" de Ioan Moldovan



Foaier TNO





18.30 Vernisaj expozitie "Leonard – Printul Operetei"



Foaier TNO



19,00 "Silvia" de E. Kalman, regia Kerenyi Miklos Gabor, Teatrul de Opereta si Musical Budapesta, Ungaria
Sala TNO



Miercuri, 26 noiembrie



18,00 Prezentare expozitie "Leonardo da Vinci – inventiile unui geniu"
Recital de muzica veche – ansamblul cameral "Collegio Stravagante" condus de Mihai Ghiga

Foaier TNO



19,00 Concert de promovare al spectacolului "Romeo si Julieta" – musical de Gerard Presgurvic, regia Kerenyi Miklos Gabor
Participa solisti ai Teatrului de Opereta si Musical Budapesta si ai Teatrului National de Opereta "Ion Dacian" Bucuresti
Sala TNO





19,00 Corala "Nectarie Protopsaltul" - Concert de muzica religioasa bizantina Biserica Sf. Grigorie Palama





Joi, 27 noiembrie





17,30 Proiectie de film: "La Vita e Bella", regia Roberto Begnini
Sala TNO



20,00 Inchiderea oficiala a festivalului
Concert GOTAN PROJECT



Sala Palatului



23,00 Recital Cvartet Passione
Vila Rodizio





Eveniment organizat de Teatrul National de Opereta „Ion Dacian", cu sprijinul Ministerului Culturii si Cultelor



Partener principal: Hotel Howard - Johnson

Producator asociat:
TVR Cultural



Parteneri media:
Cotidianul
24 FUN
Glamour
Diverta
La Cucina
Observator Cultural
Monopoly Media
Comunicate de presa
Radio Romania Cultural
Smart Fm
Affichage
Coffee Break
Port.ro
Oops media
Acasa.ro
Metropotam.ro
121.ro
Bucharest-guide.ro
Studentie.ro
Ele.ro

Parteneri:
Primaria Sectorului 1
Ambasada Romaniei in Rusia
Ambasada Romaniei in Ucraina
Centrul Cultural American
Ambasada Slovaciei
Centrul Ceh
Centrul Cultural Maghiar
ARCUB
Librariile Carturesti
Muzeul Enescu
Muzeul Municipiului Bucuresti – Palatul Sutu
Cafeneaua Actorilor
Bistro Opereta by Cafeneaua Actorilor
Vila Rodizio
Restaurant Burebista
Art Jazz Caffe
Fabrik Media
FIVE’S
Thinkopolis
Coman Design
GTS Turism
Bravo Dance
Club Fabrica



Fundatia ACCUMM




Premiile Orange pentru tinerii Muzicieni
EGL Gas & Power
Muller
Saab
Bang & Olufsen