Sari la conținut
Forum Roportal
samsara

Dulciuri pentru sarbatorile de iarna

Postări Recomandate

Prajitura cu foi de bulion si magiun de prune

Ingrediente:

 

Pentru foi:

 

3 linguri de pasta de tomate + apa calduta astfel incat sa rezulte bulion ( o cana de 400 ml) sau 15 linguri de bulion

 

http://artasisavoare.wordpress.com/2013/11/10/prajitura-cu-foi-de-bulion-si-magiun-de-prune/

 

post-78818-0-80401600-1384154472_thumb.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca strica 2 retete de Tort Dobos, asta pare a fi cea originala, dar cine stie.   Inainte de Paste pica bine ideile noi pentru alcatuirea meniului festiv, eu deja m-am hotarit langa asta pentru desert.  Ma tem ca 1 tort nu va fi suficient ... dublez materialul sa am de dat si de pomana decat sa nu ne saturam.   

 

http://www.evz.ro/inventat-budapesta-tortul-dobos-a-fost-degustat-in-premiera.html


Cica 100 de grame de faina ... oare ajunge sa manjesc doar castronul de sticla sau pot sa si scot ceva de pe margini sa intind 7 foi :haha:  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca incep sa prepar bomboane de salon dar n-am in ce sa le invelesc ... le voi servi pe farfurioare mici si le pastrez in cutie de tinichea de la biscuitii din Olanda. 

Se inchid bine si nu intra musculite ca vor sta in debara, casa trebuie sa incalzesc.   Voi face si Salam de Biscuiti ... trebuie sa gasesc nuci care nu sint rancezite.

 

Cozonaci comand, ei comanda pentru umplutura nucile macinate fin si sant perfecte, vine din Chicago. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca strica 2 retete de Tort Dobos, asta pare a fi cea originala, dar cine stie. Inainte de Paste pica bine ideile noi pentru alcatuirea meniului festiv, eu deja m-am hotarit langa asta pentru desert. Ma tem ca 1 tort nu va fi suficient ... dublez materialul sa am de dat si de pomana decat sa nu ne saturam.

 

http://www.evz.ro/inventat-budapesta-tortul-dobos-a-fost-degustat-in-premiera.html

Cica 100 de grame de faina ... oare ajunge sa manjesc doar castronul de sticla sau pot sa si scot ceva de pe margini sa intind 7 foi :haha:

 

Da, ti-ar ajunge. Dar asta este pentru rețetă Pentru castron alta faina.

 

Dar nu ai ce frământă. Că este cam lichida la atâtea ouă și faina

Se toarnă în tavă sau forma de tort, foile.

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi convine mai mult sa torn in tava foile subtiri precum clatitele decat sa le intind cu sucitorul intre 2 foi de hartie speciala, ca nu se poate scoate la fel de subtire peste tot, sau nu sint destul de mari si egale foile!!!   Daca ma doare mana, cu atit mai bine, ca n-am de facut miscari repetative multe  :haha:   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 05.12.2017 la 1:45, The Unknown a spus:

Salam de Biscuiti ...

Traditionalul Salam de Biscuiti va fi dessertul lunii Decembrie la mine ca am tot feluri de biscuiti intr-un mare borcan pe masa de sufragerie si le voi folosi cu ocazia asta, in loc sa le arunc la pasarile cerului ca este frig in casa, nu s-au stricat.  Eu le combin dupa placul meu, am gasit o reteta in ziarul de azi cu ingredientele urmatoare dar eu le voi substitui dupa cum urmeaza ca fac mai mult decat 500 grame, de 4 ori mai mult cel putin daca tot intru cu mana in acel castron  :chef: si am forme mai lungi in care se vor odihni pana le vine randul cu celofan cu tot vor intra acolo.  Voi mai adauga si niste curmale iar stafidele se vor balaci in rom inainte de folosinta sa nu fie sec rulada sa ma inec, ca si seceta locala se reflecta in toate alea.  

De ce ai nevoie

  • 500 g biscuiti  .................... cati am si mai folosesc si alte chestii uscate 
  • 150 ml apa .......................   calda sau rece???
  • 2 linguri cacao .................   dar si ciocolata in bucati
  • 3 linguri zahar ...................  merge, nu cred ca vor fi foarte dulci 
  • 4 linguri apa ......................  inca apa!!!  din robinet sau sticluta??? 
  • 100 g margarina ...............  nu servim asa ceva!!!  doar unt din cea mai buna calitate si fara sare ca se vinde si unt sarat
  • stafide ..............................   cate sa adaug ca am vreo 5 kg in casa dar si Currants le folosesc pe toate de sarbatori
  • 2 linguri dulceata .............  de care???  ce merge mai bine cu stafide si Rom??? 
  • esenta de rom ..................  cam ce cantitate???  eu nu lucrez decat cu Rom de calitate buna nu esenta.

 

Cea mai bună rețetă pentru salamul de biscuiți. Este și de post. În plus se prepară în doar zece minute și este extrem de delicios - VoxBiz

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

év szaloncukra

Noi n-avem asa ceva in America!!!   Acum de unde sa procur bunatatea asta ca nu se gaseste pe Amazonul local si din California nu vreau sa comand.  Nimeni nu vine din Ungaria ca altadata si nici n-as accepta pe moment nimic.   O sa fie inlocuit cu Salam de Biscuiti :bb:  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salon-sugar-3949029_960_720.jpg?resize=300%2C180&ssl=1

Citesc in ziarul maghiar ca se mananca anual 3,5 milioane de kg de Bomboane Salon doar de populatia maghiara, doar in sezon de Craciun ca nu se gasesc si altadata!!!   

Oare sint inclusi in socoteala si cei din Diaspora???    ... nu cred.    Milioane de tone de dulciuri ce s-a importat din Europa, s-au vandut mult inainte de Craciun.

Eu mai am doar bomboane americane ca pe cele cu lichioruri in Septembrie le-am mancat, erau din Belgia, pastrez cutiile inca, folosesc pentru cele locale sa fie in siguranta.

 

Évente 3,5 millió kiló szaloncukrot esznek meg a magyar emberek - Librarius.hu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×