Sari la conținut
Forum Roportal
samsara

Dulciuri pentru sarbatorile de iarna

Postări Recomandate

Culinar.ro

 

 

Tort Dobos - reteta clasica

 

 

Ingrediente

 

 

Pentru foile de dobos:

 

6 oua

0.15 kg faina

0.12 kg zahar

 

Pentru crema:

 

9 oua

0.3kg zahar

0.4kg unt

2 pliculete zahar vanilat

50g praf budinca de vanilie (sau 2 linguri de amidon)

0.1 kg ciocolata topita

 

Mod de preparare

 

Reteta de Tort Dobos a fost pregatita pentru prima data in 1885, dar a fost facuta publica doar in 1995. Aceasta reteta de Tort Dobos vine din inima Ungariei, de la Budapesta, de la celebra cofetarie Ruszwurm ce prepara tortul dupa reteta originala.

 

Pentru blaturile tortului:

 

Se separa ouale, iar albusurile cu 2/3 din cantitatea de zahar adaugat se bat spuma pana se intaresc. Galbenusurile se mixeaza si ele impreuna cu cantitatea de zahar ramasa. In albusuri se inglobeaza usor faina si apoi galbenusurile.

 

Se imparte aluatul obtinut in 6 parti egale si se coc 6 foi pe o suprafata unsa si tapetata cu faina, la 180 de grade, pana devin aurii.

 

Pentru crema:

 

Untul se bate spuma, dupa care i se adauga ciocolata topita. Ouale intregi sunt mixate cu zaharul, amidonul sau budinca de vanilie si cu zaharul vanilat intr-un vas la baie de aburi. Dupa ce avem un amestec omogen luam vasul de pe foc amestecand continuu pana e aproape rece, dupa care o adaugam amestecului de unt si ciocolata.

 

5 blaturi de tort se ung cu crema si se aseaza unul deasupra celuilalt. Ultima foaie se taie in triunghiuri si se acopera cu zahar caramelizat. Se lasa sa se intareasca dupa care se orneaza Tortul Dobos cu ele.

 

Mod de servire

 

Tortul Dobos se serveste a doua zi, dupa ce s-au inmuiat foile.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marţipanul

 

Pasta de migdale, cunoscută sub numele de marţipan, este unul dintre cele mai vechi produse de cofetărie din istoria lumii. Dulce şi cu gust pregnant, ușor amărui, marţipanul a fost folosit

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce ai pus reteta aici....ca au trecut sarbatorile?

 

Martipanul, din ceea ce stiu eu, intra mai mult in traditia sarbatorilor de iarna si daca tot mi-a venit in minte, am zis ca poate o fi folositoare reteta pentru sarbatorile urmatoare. Inainte de sarbatori am lipsit de pe forum, ca eram in curs de mutare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marţipanul

 

 

 

:cheer:

Super. Multumim. Am zic ca voi incerca si eu sa fac intr-o zi.

Martipanul, din ceea ce stiu eu, intra mai mult in traditia sarbatorilor de iarna

E foarte bine aici :good:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tort roial de biscuiti

 

 

Ingrediente

 

350g biscuiti de ceai fermi

60g nuci tocate fin

200g ciocolata cu lapte

200g ciocolata amaruie

150ml frisca lichida

3 linguri de unt (75g)

30g zahar pudra

Ciocolata topita pentru decor

 

Mod de preparare

 

Unge o tava rotunda de tort cu fund detasabil cu diametrul de 15 cm cu unt si tapeteaz-o cu hartie pentru copt.

 

Toaca biscuiti grosier, cat de marimea unei migdale, cu mana.

 

Mixeaza untul impreuna cu zaharul intr-un bol pana cand devine pufos.

 

Topeste jumatate din cantitatea din fiecare tip de ciocolata la baie de aburi impreuna cu frisca lichida si toarn-o asa fierbinte in fir subtire peste untul pufos.

 

Adauga biscuitii si nucile tocate grosier si toarna compozitia in tava pregatita. Da la frigider pentru cel putin 3 ore.

 

Mod de servire

Dupa ce a stat la frigider imbraca tortul de biscuiti in ciocolata topita si decoreaza dupa bunul plac cu bomboane de ciocolata si flori din martipan sau pasta de zahar.

 

 

www.culinar.ro

Sursa acestei retete este Rodiva - for the love of cakes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×