Sari la conținut
Forum Roportal
filipirina1974@yahoo.com

Phytopeeling

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si eu am auzit despre faimosul tratament numit PHYTOPEELING si am inteles ca este o mare prostie pentru ca pe langa faptul ca este foarte costisitor mai este si foarte dureros, iar rezultatele sunt aproape nule sau mai rau ramai cu cicatrici care nu se mai vindeca. Mai exact este un peeling chimic dar care se poate aplica si pe fata dar si pe corp. Daca il faci pe corp ma intreb cum te mai imbraci tinand cont ca acea zona trebuie sa fie protejata si de soare. Parerea mea e ca este cea mai mare teapa pe care o poti lua daca faci acest tratament. Am inteles ca a aparut la televizor si un medic dermatolog care a spus ca aceasta metoda nou aparuta la noi este foarte riscanta si ca in proportie de 90% ramai cu cicatrici pe care daca le mai expui si la soare faci cancer de piele. Sunt curioasa daca a facut cineva asa ceva ! Poate ne lumineaza si pe noi explicandu-ne exact prin ce a trecut si care au fost rezultatele ! In caz ca este asa cum am auzit poate le atentioneza si pe cele care sunt tentate sa creada in acest tratament cu toate ca toti medicii spun ca vergeturile nu mai trec ..... Astept raspunsurile celor care au noutati !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tratamentul de phytopeeling este un tratament foarte periculos daca este facut de oameni care nu au nicio pregatire in domeniul dermatologiei.Are la baza acelasi principiu pe care in are si peelingul chimic (phitopeeling = peeling chimic ). Exista cazuri in care fete care s-au facut acest tratament au ramas cu arsuri. Pe un alt forum www.cokelight.ro sectiunea Trusa de Makeup sau accesand lincul http://www.cokelight.ro/viewforum.php?f=20...91c097fbae0c357 unde sunt descrise cazurile a doua domnisoare care au ramas cu arsuri in urma tratamentului de phytopeeling, tratament facut de un impostor ce se autointituleaza medic pe nume Radu Pitulea.

Acest Radu Pitulea pe langa faptul ca minte ca este medic si face acest tratament desi nu are nicio pregatire in domeniul dermatologiei mai sustine si seminarii( culmea ca sa ii invete si pe altii sa faca acest tratament). Culmea tupeului Radu Pitulea este cercetat penal pentru ca a slutit doua domnisoare dar in continuare da lectii pe aceasta tema. Incercati sa evitati a va face acest tratament la persoane nespecializate. Succes !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

As vrea sa te contrazic , mentionand ca mi-am facut un phytopeeling la cabinetul domnului doctor Radu Pitulea si in timp se vad rezultatele. Nu este periculos un astfel de tratament, daca se urmaresc cu strictete indicatiile de expunere la soare si de utilizare a anumitor produse pe baza de plante pentru eficienta maxima. Este putin costisitor, dar e de calitate.

 

Ar fi bine ca persoanele care nu cunosc indeaproape o problema, sa nu isi mai dea cu parerea doar asa, de florile marului, pentru ca dezinformeaza utilizatorii care cu adevarat ar vrea sa cunoasca niste informatii adevarate si care le-ar fi de folos.

 

Numai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce este exact phytopeeling-ul , daca e acelasi ca si peeling-ul chimic , insa va pot spune ca eu am facut peeling chimic cu triclor acetic ( TCA) . Procedeul a decurs in felul urmator : mi s-a demachiat fata , s-a degresat , apoi mi s-a aplicat acest acid cu ajutorul unui betisor cu vata pe suprafata fetei , evitandu-se zona ochilor .Dureaza aproximativ 2 minute -in acest timp am avut o senzatie de arsura crunta , de aceea trebuie folosit un ventilator in zona fetei sau pur si simplu un evantai . Dupa aplicarea acidului s-a aplicat imediat o crema alba , pt a se dezactiva acidul .Acea senzatie groaznica a disparut imediat ce mi s-a aplicat aceasta crema . Dupa tratament m-am dus direct acasa, pt ca afara razele ultraviolete exista chiar daca este nor .In primele ore , fata a capatat un aspect rozaliu , dupa care doua zi a devenit maroniu deschis , a treia zi maroniu mai inchis si s-a format si o crusta si o senzatie de fata care tine (deschideam si gura ceva mai greu ) .In a patra zi , crustele au inceput sa se dezlipeasca , dar nu e indicat a le dezlipi , trebuie lasate singure sa cada , pt ca se spune ca raman cicatrice altfel.Dupa ce cad de tot acele cruste , se iveste o piele rozalie , mult mai fina , mai luminoasa , iar cele ce au avut cicatrice si riduri inainte , vor vedea ca acestea sunt mult estompate .Treptat , culoarea a inceput sa redevina normala zi dupa zi .Eu am iesit din casa dupa 6 zile si am aplicat o crema cu factor total .

Dupa parerea mea tot acel chin de stat in casa o saptamana , a meritat. A fost primul tratament care intr-adevar s -a vazut rezultatul clar dupa . Pana si fondul de ten ''statea'' altfel pe noua piele .

 

Acum trei zile am facut din nou acest tratament si sunt in recuperare de stat in casa:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit o crema cu acid glicolic, e singura crema pe care o pot folosi, din cauza sensibilitatii exagerate a pielii. Daca e folosita exact asa cum scrie in prospect, da rezultate, dar in timp, trebuie rabdare. Pentru mine a meritat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da , si eu am folosit crema cu acid glicolic .Dar fata de acest tratament cu acid triclor acetic , nici nu se compara .Dupa tratamentul cu acizii mai blanzi , printre care si cel glicolic , nu e nevoie recuperare , pt ca acestia fac o exfoliere mult mai blanda si in timp , da niciodata efectul nu va fi ca cel dupa TCA

Editat de RayOfLight

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, sincer, nu vi se pare ca exagerati? adica sa ne punem acid care arde!! pe fata.. pe langa faptul ca trebuie sa stai in casa o saptamana poti sa te uratesti ingrozitor si sa ramai cu semne!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×