Sari la conținut
Forum Roportal
ss_escu

Proiectul Venus !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu nu stiu de unde credinta asta ca prin munca putina o vom duce mai bine. orice om care a agonisit ceva la viata lui, sau a realizat ceva cat de mic demn de luat in seama, va recunoaste ca principal merit MUNCA, nu altceva. Bineinteles ca poti fi destept, inspirat, norocos, dar straniu, toate aceste calitati nu prea le intalnesti decat combinate cu ingredientul munca. Si de obicei munca asidua de dimineata pana noaptea si chiar de sarbatori, nu cand ne aducem aminte sau facem o pauza de jocuri pe calculator. Iar studiul tot la capitolul munca s-ar incadra, pentru cine crede ca doar serviciul sau datul la sapa e munca. Muncesti si in gospodarie de uneori iti sar capacele, incat unii chiar ar prefera sa aiba un serviciu sa scape de trebaluit si sa mai si castige pe de-asupra.

 

Exista un curent mai nou cum ca munca inrobeste spiritul. Nimic mai fals. Poate ca munca neproductiva si trasul matei de coada, cum se spune, are efectul de a te plafona si a regresa. Dar nici asta totdeauna. Munca este buna pentru corp si minte. Uitati-va la someri si o sa doriti sa munciti. Totul e sa gasesti meseria care ti se potriveste, pentru ca sa observi efectele cele mai bune pentru eforturile depuse.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mancarea si energia electrica se vor produce aproape ca si acum. se va ara pamantul, se va produce curent cu ajutorul apei, vantului, soarelui...

 

Redondo, eu ti-am pus niste intrebari precise. Da-mi te rog raspunsul la ele, nu baga la interval tot generalitati. Ai anuntat ca tu nu ai limitarile intelectuale ale celorlalti, asa ca te rog descalceste-mi enigmele de care te intreb. Deci: unde se va produce energia cu ajutorul vantului? Unde se va produce energia solara? Da-mi numele de localitati sau macar judetele. Apoi cu ce aparate/utilaje?

 

Prmisa: Romania nu are know-howul pentru asa ceva, la noi nimeni nu stie/nu are tehnologia sa construiasca turbine eoliene de genul celor din Germania (care oricum costa zilioane de euro si se amortizeaza doar in 25 - 30 de ani). Acele cateva turbine care mai apar si la noi sunt de import.

 

Acum, intrebarea este: de ce s-ar indura nemtii (sau suedezii sau oricine ar fi ei), care stiu sa faca astfel de turbine hi tech si probabil produc oricum mai putine decat ar putea amplasa in tara lor, de ce s-ar indura deci sa ne faca si noua cadou cateva sute sau mii? Ce le rasplatim noi munca? Conform schemei tale venusiene controlate de un super-computer central, ce anume le furnizam noi si ei deja nu au intr-o cantitate si calitate superioare?

 

 

 

 

 

 

ne strangem gunoaiele singuri deoarece probabil nu va accepta nimeni sa lucreze ca gunoier pentru tot oraşul.

 

Pai, cum dom'le?!? Nu ziceai ca lucreaza toti de placere?

 

Daca realizezi ca unora nu le va face placere sa lucreze ca gunoier, atunci poate iti dai seama ca unora nu le va face placere sa lucreze de nici un fel. Ce faci cu aia?

 

Alt exemplu: Ce te faci cu oamenii de aici care nu vor vrea sa munceasca pentru a produce anumite bunuri pentru a le livra unora dintr-o tara inapoiata (sa zicem una din Africa Sahariana), fiindca astia nu pot produce mai nimic si nu pot contribui cu nimic la aceasta "pomana" mondiala cu resurse. Ce te faci cu ei? Ii silesti sa munceasca in contul acelor necesitati?

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bunurile obtinute la noi in tara se folosesc mai intai pt noi si apoi daca mai raman putem da si celorlalti.

 

da, toti lucreaza de placere. pentru ca fiecare isi alege domeniul in care va lucra. iar nr. de locuri in facultati va fi ales de sistem dupa cat are nevoie societatea. de ex. nu vor mai fi multi economisti ca acum, vor fi doar cati e nevoie, iar aceia care vor fi, vor lucra de placere pentru ca ei au ales aceasta meserie. nimeni nu e obligat sa munceasca cum se intampla acum si nici un caz pt a supravietui. sistemul iti asigura supravietuire(nevoile de baza) indiferent daca nu vrei sa muncesti deloc sau daca esti infractor.. nivelul minim de demnitate umană va fi asigurat, acum nu e.

 

tehnologia va fi la comun. nemtii isi vor imparti cunostintele cu ceilalti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tehnologia va fi la comun. nemtii isi vor imparti cunostintele cu ceilalti

 

crezi ca lor o sa le convina? :imao:

 

 

da, toti lucreaza de placere. pentru ca fiecare isi alege domeniul in care va lucra. iar nr. de locuri in facultati va fi ales de sistem dupa cat are nevoie societatea. de ex. nu vor mai fi multi economisti ca acum, vor fi doar cati e nevoie, iar aceia care vor fi, vor lucra de placere pentru ca ei au ales aceasta meserie.

 

Las la o parte faptul ca nimeni nu stie cum sa calculeze de cati economisti, doctori, avocati sau gunoieri va avea nevoie societatea peste 15 - 18 ani ...

 

Las la o parte faptul ca nu stii daca nu e bine sa produci mai multi ingineri in caz ca unii o mierlesc pe santiere (de placere) ...

 

Te intreb ce te faci daca societatea va avea nevoie de sa zicem 5000 de economisti, dar peste 8000 de copii de liceu viseaza sa se faca economisti. Daca faci examen si selectezi, raman peste 3000 de oameni care vor face alta meserie decat cea pe care si-o doresc, asa ca argumentul cu placerea profesionala generalizata cade. Altul, please.

 

 

 

nimeni nu e obligat sa munceasca cum se intampla acum si nici un caz pt a supravietui. sistemul iti asigura supravietuire(nevoile de baza) indiferent daca nu vrei sa muncesti deloc sau daca esti infractor..

 

Misto. Eu unul iti spun ca nu voi mai avea de gand sa muncesc atunci cand vine Epoca Venus. Vreau sa mi se asigure o vila, piscina, ospete imbelsugate, vinuri bune, calatorii, iar eu vreau sa stau, sa ma gandesc, sa citesc, sa vad filme. Astea sunt necesitatile mele. Chestia este ca mai stiu pe putin o mie de oameni care vor vrea acelasi regim. Te tenteaza sa muncesti ca sa ne asigurati noua acea bunastare?

 

nimeni nu e obligat sa munceasca cum se intampla acum si nici un caz pt a supravietui. sistemul iti asigura supravietuire(nevoile de baza) indiferent daca nu vrei sa muncesti deloc sau daca esti infractor..

 

Misto. Eu unul iti spun ca nu voi mai avea de gand sa muncesc atunci cand vine Epoca Venus. Vreau sa mi se asigure o vila, piscina, ospete imbelsugate, vinuri bune, calatorii, iar eu vreau sa stau, sa ma gandesc, sa citesc, sa vad filme. Astea sunt necesitatile mele. Chestia este ca mai stiu pe putin o mie de oameni care vor vrea acelasi regim. Te tenteaza sa muncesti ca sa ne asigurati noua acea bunastare?

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu ai idei fixe, ai o gandire rigidă. oricât as incerca sa-ti explic tot la ce crezi tu rămâi.

 

daca ceilalti care au tehnologie avansată nu vor dori sa o impartaseasca atunci ne descurcăm cu ce avem. important e ca toti sa inteleaga filosofia acestui proiect. cum tu acum nu o intelegi. daca nu intelegem atunci nu se poate implementa.

 

sistemul nu se schimba brusc de pe o zi pe alta. daca avem nevoie de un anumit nr de doctori atunci pregatim un nr aproximativ. e inutil sa pregatesti mult peste nr care e nevoie pt ca restul vor ramane doar cu cunostintele, nu vor apuca sa profeseze. e destul de usor sa calculezi cati medici, economisti, muncitori are nevoie un anumit oras.

 

am mai spus, daca ai idei si daca vrei se poate face multe. dar daca esti inchis la cap nu prea se poate.

 

----------------------------------------------

@ athmy, ne folosim capul ca sa muncim cat mai putin. uita-te acum cum se traieste in Ro. daca muncim cel putin 8 ore pe zi si nivelul nostru de trai este aproximativ acelasi ca si acum 20-30 de ani atunci ce am rezolvat ? sistemul Venus are metode eficiente de munca. muncesti 4 ore pe zi dar alea ajută efectiv tot sistemul.

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

@ athmy, ne folosim capul ca sa muncim cat mai putin. uita-te acum cum se traieste in Ro. daca muncim cel putin 8 ore pe zi si nivelul nostru de trai este aproximativ acelasi ca si acum 20-30 de ani atunci ce am rezolvat ? sistemul Venus are metode eficiente de munca. muncesti 4 ore pe zi dar alea ajută efectiv tot sistemul.

 

Si acum nu folosim capul cand muncim? Lasa pe fiecare sa munceasca dupa bunul plac, si o sa regresezi la epoca de piatra, nici macar la nivelul de acum 20-30 de ani. Omul daca nu munceste moare, sau fura, sau ucide, sau se perverteste si se degradeaza. Uita-te la oamenii lenesi si fa o comparatie. Un om care munceste are mintea mai ascutita decat cei care traiesc din ce pica de la natura, sau de la stat (atitudine de cersetor).

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca sistemul actual e ineficient. nimeni n-ar trebui sa munceasca 8 ore pe zi.

 

cum se face ca aproape toti muncim si o buna parte din populatie traieste tot in saracie, n-are parte de acel minim de demnitate umană de care vorbeam ?

 

tu muncesti, dar o faci degeaba, asta e concluzia. si rasplata o primesti dupa cat vor cei care conduc sistemul. banii pe care-i primesti se intorc tot la ei. ăsta e sistemul in care voi vreti sa traiti.

 

cu cât rămâi la sf. de lună după ce ai băgat munca 8 ore pe zi. cu mai nimic pt ca este sistemul, te coboara sub demnitatea umană pt a fi nevoit sa muncesti din nou si cat mai mult

Editat de Redondo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sistemul nu se schimba brusc de pe o zi pe alta. daca avem nevoie de un anumit nr de doctori atunci pregatim un nr aproximativ. e inutil sa pregatesti mult peste nr care e nevoie pt ca restul vor ramane doar cu cunostintele, nu vor apuca sa profeseze. e destul de usor sa calculezi cati medici, economisti, muncitori are nevoie un anumit oras.

 

am mai spus, daca ai idei si daca vrei se poate face multe. dar daca esti inchis la cap nu prea se poate.

 

 

si planificarea comunista tot asa functiona. Aveai ratie o jumate de paine pe zi, un litru de ulei pe luna, un biscuite si o banana. Daca voiai mai mult n-aveai de unde, ca se calculasera nevoile, nu-i asa? Cat despre invatamantul planificat, ma faci sa zambesc. E nevoie de 12 medici, si daca 7 sunt prosti? Mai bine lasam 100 medici sa se formeze ca sa ii selectam apoi pe cei 12 de care avem nevoie, cei mai buni. De ce sa ingradesti din start dreptul la educatie? Proiectul mi se pare total utopic, cu reminiscente clar comuniste. Si cum comunismul si-a dovedit potentialul catastrofal, orice metode similare imi par de prost augur.

 

tu muncesti, dar o faci degeaba, asta e concluzia. si rasplata o primesti dupa cat vor cei care conduc sistemul. banii pe care-i primesti se intorc tot la ei. ăsta e sistemul in care voi vreti sa traiti.

 

cu c

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum se face ca aproape toti muncim si o buna parte din populatie traieste tot in saracie, n-are parte de acel minim de demnitate umană de care vorbeam ?

Aici intervin două aspecte: "gradul de dezvoltare", şi respectiv, "ce se munceşte".

 

O regiune dezvoltată e aceea care are multe centre de producţie. În acest caz, acele centre caută ele oameni care să lucreze pentru ele, şi drept urmare, aceştia din urmă pot alege unde să meargă. Cine oferă mai mult, acolo merge omul la muncă.

În cazul regiunilor subdezvoltate, unde centrele de producţie lipsesc, sau sunt foarte puţine, sunt mai mulţi oameni care îşi oferă ei forţa de muncă, oricui îi primeşte, şi, drept urmare, producătorii vor primi pe cei care cer mai puţin pentru munca lor.

 

Trecând la al doilea aspect: "ce se munceşte ?". O regiune agrară va fi întotdeauna mai prost plătită decât una în care domină producţia de tehnologie informatică de exemplu, din cauză că munca în agricultură e sub semnul capriciilor climatice, şi a posibilelor pierderi mari, pe când în tehnologia informaţiei, cererea tot mai mare e satisfăcut doar prin imaginaţie. Prin asta se deosebeşte Africa sau Asia, de ..Silicon Valley, din America.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca sistemul actual e ineficient. nimeni n-ar trebui sa munceasca 8 ore pe zi.

 

cum se face ca aproape toti muncim si o buna parte din populatie traieste tot in saracie, n-are parte de acel minim de demnitate umană de care vorbeam ?

 

 

Sistemul actual este eficient in special pentru decidenti.

Ce spui tu este un alt aspect.

Tine de lipsa de inteligenta a populatiei respective, pentru ca, orice popor, are liderii ( decidentii) pe care ii merita.

Mai sunt si cate unii, prinsi in vartej, datorita lipsei unei sanse autentice. Aceia reprezinta insa "casualty".

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×