Sari la conținut
Forum Roportal
Deceivedc1

Impunerea Unui partener de viata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca dorinta de convietuire in doi, este ceva instinctual, face parte din existenta noastra. Ceea ce este impus gresit de societate, religie, filme si toate nebuniile ce le mai zici tu pe acolo este fericirea aia exagerata si iubirea pana la adanci batraneti.

 

Omul e egoist, gelos, orgolios, influentabil, schimbator, naiv si se mai si plictiseste repede. Daca oamenii s-ar implica mai realist si ar rationaliza mai mult relatiile, facand abstractie de povestile nemuritoare si princiipile sociale ce le-au fost impuse prin educatie, ar rezista mai mult intr-o relatie. Trebuie gasit un echilibru intre pasiunea initiala si ce urmeaza, iar relatia trebuie privita de la inceput ca o experienta pe care simti nevoia sa o traiesti, dar care, cel mai probabil, la un moment dat se va incheia ca oricare alta experienta.

 

Oamenilor le e greu sa accepte asta atunci cand iubesc tocmai pentru ca au implementate in subconstient tot felul de principii gresite legate de iubiri fantastice , familie, casatorie, etc. Din cauza asta intervin de cele mai multe ori si tot felul de obsesii, gelozii stupide si alte nebunii care distrug. Tot din cauza intervin de foarte multe ori si blocajele in relatii in care partenerii nu se mai iubesc. Tot din cauza asta, multor oameni, care ajung sa traiasca tot felul de experiente si ajung la o anumita maturitate, le e frica sa se mai implice in relatii stiind ca majoritatrea presupusilor parteneri, precum si ei, au problemele specifice care impiedica durabilitatea unei relatii, care, de fapt, dupa cum stiu ei, trebuie sa dureze o vesnicie, astfel devenind foarte atenti, precauti, si asteptand ceea ce de cele mai multe ori nu va veni niciodata.

 

Si eu vreau o relatie magnifica si vesnica, dar cu cat realizez mai mult ca e destul de greu sa se intample asta, cu atat mai multe sanse am sa ma apropiu de ceea ce imi doresc. Toate astea, cumultate cu anumite experiente care sa contabilizeze la capitolul toleranta si intelepciune, te pot ajuta sa dai o consistenta mai mare relatiilor. Povestile cu fluturi sunt frumoase, exista si trebuie traite, dar, spre deosebire de alea din filme, trec.

 

E bine si e normal sa ai relatii, dar trebuie sa stii ca o relatie e o simpla experienta, pozitiva sau nu, care nu e obligatoriu sa dureze 2346 de ani si 29 de zile. Cred ca aici e impunerea, in durabilitate, iar cum noi suntem inteligenti si experimentati, nu o sa ne lasam influentati de basmele colorate. Mai ales daca nu suntem femei (asta sa nu zici la nimeni ca ti-am zis-o).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca "impunerea" asta mai apare si inconstient:

 

Tiparele de relatii, inclusiv cele sentimentale, tot in copilarie se achizitioneaza, atat prin experiente directe cu mama si cu tata, cat si prin observarea si eventual imitarea relatiei dintre parinti. Cand ajungem adulti, acesre tipare sunt deja formate, ne alegem in jurul nostru oameni care accepta sa joace pentru noi niste roluri, la fel cum si noi jucam un rol pentru ei.

 

In relatii repetam mereu traume, in speranta ca de aceasta data ne vom descurca mai bine sau cautam pe cineva care sa ne satisfaca unele nevoi pe care le-am mostenit din copilarie si pe care poate niciodata nu ni le-am satisfacut. Ca si cum ar fi o foame care niciodata nu se stinge sau o pofta pentru un fruct pe care nu l-am gasit si pe care il cautam bezmetici, fara a ne putea opri.

 

Intr-o terapie psihanalitica, relatia cu terapeutul este cea care vindeca si care incearca sa impace intre ele partile din noi, unele cu nevoi contradictorii, altele plina de durere inconsolabila. Tot cu ajutorul ei ne ajustam tiparele relationale deja formate in asa fel incat sa nu ne mai facem singuri rau.

 

sursa-

http://www.psychologies.ro/sfatul-expertului/cum-scap-de-nevroza-2074291

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum spune si titlul,

 

Vreau sa stiu daca:

-aratarea scenelor romantice(in aproape toate filmele)-e un bombardament psihic si daca da, e de datoria mea ca fiinta cu creier sa analizez totul si apoi sa constat ca cineva manipuleaza sau e doar o strategie de marketing

-Observarea zilnica de cupluri(barbat+femeie) - Daca doar prin simplitatea expunerii lor,starea mea mi se schimba subit-tine de psihic(sunt eu slab psihic si nu pot sa fac fata,adica nu pot sa accept situatia si sa-mi vad de treburile mele fara sa ma gandesc cum ar fi si fiu si eu un cuplu cu cineva?)

-Cuplurile sunt un model pentru societate creat de mass media si elementul politic?

-Situatia in care esti o persoana singua si ai sentimente de tristete - e din cauza ca esti slab psihic,neinvatat sa te controlezi sa incerci sa gasesti si o alta cale(nu calea cuplului)?

-Atractia fata de specimenul opus(asta stiu ca e genetic si nu se poate scoate din creier decat prin operatie dar sunt sanse mari sa ramai leguma sau sa mori,deci trebuie sa lupt).Aceasta atractia este o evolutie inevitabila?adica daca i te impotrivesti mai rau deviine?

 

Stiu ca pentru multi poate sa insemene niste banalitati,dar pentru mine lucrurile s-au cam complicat de tot si numai stiu Adevarul.Vreau sa inteleg daca e o manipulare de catre societate sau conditia umana incontrolabila.

Vreau si eu raspunsuri

Ai mirosit tu ceva. Acum ca ai desconspirat iluziile si fanteziile oamenilor si societatii, nu mai pune botul la ele. Si nu te mai expune la persoane si anturaje unde iluziile si minciuna de sine abunda. Boala/suferinta psihica e contagioasa si cauzeaza dependenta.

 

Romantismul e minciuna pura. E iluzie/deluzie, e fantezie. Lumea il practica pentru ca produce o stare de euforie, o stare de "high" ca si drogurile, si pentru ca da dependenta.

 

Nu tuturor li se potrivesc relatiile traditionale. Si asta e ok. Alte tipuri de relatii/asocieri cu altii sunt ok. Sa fii fara relatie, e iarasi ok. Traieste asa cumsimti ca ti se potriveste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Romantismul e minciuna pura. E iluzie/deluzie, e fantezie. Lumea il practica pentru ca produce o stare de euforie, o stare de "high" ca si drogurile, si pentru ca da dependenta.

laugh.gif

De fapt eu cand ii duc iubitei un cadou, ma gandesc la ce felatie voi primi in schimb, n-o fac doar asa s-ai vad zambetul de bucurie...sau nu...mai rau...cand o tin in brate vreau doar sa-i simt sanii, nu sa fiu tandru.rotflmao.gifMassmedia e vinovata.

 

Olivier D:

Sa-mi vii mai intai tu cu exemple de primate, sau delfini care, dupa ce se imperecheaza, traiesc precum o familie. Retine, ambii parteneri sa aiba grija de pui. Primatele si delfinii fiind cele mai apropiate specii de om, ca si inteligenta si capacitate de intelegere.

Nu-i chiar asa.Monogamia exista si la animale: aici si aici. Sursa nu-i tocmai credibila, dar sunt preluari de pe Discovery si National G.Ch.

Despre necesitatea formarii cuplului n-am ce spune, fiindca n-am habar. Las expertii sa ma lumineze si pe mine, daca se mai poate...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa inteleg daca e o manipulare de catre societate sau conditia umana incontrolabila.

Si inainte de mass-media era manipularea cui ? :think:

Este conditia umana. Omul are instinctul de a perpetua specia si este normal sa se imperecheze pentru a procrea, iar dorinta de a sta langa o persoana si a crea un cuplu tine de emotiile pe care le avem, ceea ce este natural.

Pana si cainele se ataseaza si formeaza o relatie cu stapanul lui, ti se pare ca este o manipulare sau este ceva natural ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai e trendy sa formezi cuplu. Sau il formezi, dar trendul e sa sexezi ce mai prinzi pe langa. Ma rog, trendul era asa si inainte, doar ca acum e mult mai pe fata.

 

Si totusi multi pe langa aceste trenduri sint singuri cel mai mult timp din viata!!! ca nu

stie cum sa interpreteze tot ce-i in vogue!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×