Sari la conținut
Forum Roportal
steluta80

Viata dupa divort

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Unii , mai putin egoisti , ar zice ca se aplica si copilului ceea ce am bolduit

 

Exact. Decat o copilarie chinuita intr-un climat tensionat care il poate marca dramatic pentru tot restul vietii, mai bine o viata intr-o familie monoparentala, in care unicul parinte este echilibrat si atmosfera caminului relaxata.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Decat o copilarie chinuita intr-un climat tensionat care il poate marca dramatic pentru tot restul vietii, mai bine o viata intr-o familie monoparentala, in care unicul parinte este echilibrat si atmosfera caminului relaxata.

Nu am absolutizat. Si nici nu pledez pentru o viata chinuita de dragul copilului.

Divortul parintilor este, totusi, traumatizant pentru copil la anumite varste.

Sunt de parere ca in multe cazuri un singur parinte nu este de ajuns indiferent cate/ce ii ofera copilului.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am absolutizat. Si nici nu pledez pentru o viata chinuita de dragul copilului.

Divortul parintilor este, totusi, traumatizant pentru copil la anumite varste.

Sunt de parere ca in multe cazuri un singur parinte nu este de ajuns indiferent cate/ce ii ofera copilului.

 

E clar ca lucrurile trebuie nuantate, sunt de acord cu ce spui, insa, contorizand riscurile si beneficiile copilului, eu pledez in favoarea unui camin monoparental echilibrat. Valabil deci in conditiile in care parintele ramas este sanatos si responsabil.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in privinta custodiei ne-am inteles,copilul va ramane la mine,sotul meu fiind mai libertin si absent in viata de familie.

Atunci e bine. Am intrebat (nu ce-au inteles unii pe aici) deoarece se produc adevarate scandaluri pe copii. Le-am simtit pe pielea mea si nu-s placute deloc. Ai mei s-au certat pe custodia mea si a fratelui meu ani in sir la tribunal. S-au intalnit la un proces, unul ma tragea de o mana, altul de cealalta mana. Am si acum un caz in familie, procesul de custodie este in toi, mama nu are voie sa-si vada copilul, nu as fi crezut sa vad doi oameni care odata s-au iubit, atat de plini de ura.

De multe ori, un divort aduce dupa sine razboaie interminabile, numai suferinta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×