Sari la conținut
Forum Roportal
steluta80

Viata dupa divort

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,sunt in prag de divort,dupa multe neintelegeri am ajuns la concluzia ca nu il mai iubesc pe sotul meu.Nu stiu sigur daca e cea mai buna hotarare mai ales ca este si un copil la mijloc,dar asta simt acum.Mi-as dori sa imi impartasiti din experientele voastre referitoare la viata de dupa divort.Regretati sau nu decizia luata?Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum vezi tu treburile, insa atunci cand este un copil la mijloc, tu treci in plan secund. Nu mai alergam dupa trenuri demult pierdute.

Cui ramane copilul? Reusiti sa va intelegeti in privinta lui?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum i-am mai zis uneia pe aici (daca nu cumva esti chiar tu), experienta divortului este personala si unica, nimeni nu trece exact prin aceleasi stari. Si tot cum ii spuneam aceleiasi persoane, daca ai dubii in asa masura incat sa cauti pareri pe net, inseamna ca nu esti sigura ca asta trebuie sa faci. Nu lua decizii pripite.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum vezi tu treburile, insa atunci cand este un copil la mijloc, tu treci in plan secund. Nu mai alergam dupa trenuri demult pierdute.

 

Dupa ce trenuri pierdute? A spus ea ca divorteaza pentru vreun iubit din tinerete? Sau tu numesti statutul de femeie libera/divortata, tren pierdut? Si daca e copilul la mijloc, trebuie sa creasca in continuare intr-o atmosfera de cuplu fals, fara sentimente, care isi vor varsa la un moment dat frustrarile de fata cu copilul?

 

In privinta custodiei, ea stie si poate sa analizeze daca sotul este si bun tata sau nu.

 

inseamna ca nu esti sigura ca asta trebuie sa faci.

 

 

Sau poate e mai inerta, obisnuita cu obisnuinta, agasata de gura lumii si a familiei care ii zic intruna "gandeste-te si la copil", poate e sigura dar vrea o asigurare( fictiva) ca totul va fi bine, indifrent ce se va intampla.

Editat de Gersin
  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Regretati sau nu decizia luata?

 

 

Nu e vorba de regrete, nu ajungi la divort de prea mult bine. Insa exista si momente grele dupa divort , adaptarea la statutul de femeie divortata de exemplu. Chiar daca tatal copilului te va ajuta si veti avea o relatie buna ca parinti, nu va fi langa copil in multe momente in care ti-ai dori sa fie. Sa treci peste esecul unei casatorii si sa ai incredere in alta persoana, dureaza. Cred ca e de preferat un divort( in situatia prezentata de tine) decat o casatorie falsa.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu folositi copilul ca scuza pentru felul cum va traiti voi viata. Aveti responsabilitati fata de voi si fata de copil, ca nu e vina lui ca s-a nascut intr-un cuplu disfunctional. Si-n primul rand nu l-a intrebat nimeni daca vrea sa se nasca. Daca il folositi ca element de troc, de santaj emotional in relatie, v-ati ratat cu brio rolul de parinti, pe care vi l-ati asumat. Dar nu ati fi nici primii, si nici ultimii. Nevroza e in floare in minunata noastra tarisoara.

  • Upvote 10

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

,dupa multe neintelegeri am ajuns la concluzia ca nu il mai iubesc pe sotul meu.

 

Pe mine formularea de mai sus m-a bagat in ceata. :lol:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In privinta custodiei, m-ar interesa raspunsul venit de la initiatoarea topicului.

in privinta custodiei ne-am inteles,copilul va ramane la mine,sotul meu fiind mai libertin si absent in viata de familie.

 

Dupa ce trenuri pierdute? A spus ea ca divorteaza pentru vreun iubit din tinerete? Sau tu numesti statutul de femeie libera/divortata, tren pierdut? Si daca e copilul la mijloc, trebuie sa creasca in continuare intr-o atmosfera de cuplu fals, fara sentimente, care isi vor varsa la un moment dat frustrarile de fata cu copilul?

 

In privinta custodiei, ea stie si poate sa analizeze daca sotul este si bun tata sau nu.

 

 

 

 

Sau poate e mai inerta, obisnuita cu obisnuinta, agasata de gura lumii si a familiei care ii zic intruna "gandeste-te si la copil", poate e sigura dar vrea o asigurare( fictiva) ca totul va fi bine, indifrent ce se va intampla.

Perfect adevarat,decizia de a dfivorta nu e usor de luat,asta cred eu insa dac stam sa ne gandim avem doar o singura viata si nimeni nu ne poate da inapoi anii pierduti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Perfect adevarat,decizia de a dfivorta nu e usor de luat,asta cred eu insa dac stam sa ne gandim avem doar o singura viata si nimeni nu ne poate da inapoi anii pierduti.

 

Unii , mai putin egoisti , ar zice ca se aplica si copilului ceea ce am bolduit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×