Sari la conținut
Forum Roportal
Stefaniuly

Torturi delicioase, unde gasim?

Postări Recomandate

E ziua fetitei mele in trei zile si voiam sa ii iau un tort ceva mai special, care sa nu arate asa sintetic si sa aiba gust bun. Imi recomandati ceva? Eu ma gandeam sa comand de la Coffet, am vazut ca au un tort cu ciocolata, crema de vanilie si visine, suna delicios! Voi ati mai incercat de la ei ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... ma gandeam sa comand de la Coffet ... Voi ati mai incercat de la ei ceva?

 

La cea din Bucuresti asa cum se vede On-Line cred ca e foarte bine chiar, dar se poate si gusta inainte de a cumpara, la cerere, sint convinsa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce oras esti?

Si ca sfat pe viitor: cu o saptamana inainte fa comanda ca sunt multe de pregatit la un tort.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tort Vanilla lounge & games

 

 

Ingrediente:

 

Blat red velvet

 

Budinca de vanilie

 

Pasta de zahar

 

 

continuare

post-78818-0-47426600-1352827909_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tort Minnie 2 ani

Ingrediente:

Blat de vanilie

Budinca de vanilie cu krantz

Mousse de capsuni si zmeura

 

continuare

post-78818-0-98097300-1355830172_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tort cu ciocolata, vin si pere

 

 

Ingrediente

 

Pentru blatul prajiturii:

5 oua

125 g zahar

o lingura de cacao

80 g faina

50 g amidon de porumb

75 g ciocolata amaruie de menaj data prin razatoare

sare

 

Pentru crema:

 

400g smantana

250 g crema de branza dulce

80 g zahar vanilat

75 g ciocolata rasa

2 plicuri de gelatina

1-2 linguri de zahar pudra

 

Pentru ornare:

 

6 pere

350 ml vin rosu dulce

250 g zahar

un baton scortisoara

o lingurita arome pentru vin fiert

 

Mod de preparare

 

Pentru blat se bat bine albusurile cu putina sare apoi cu zahar. Se adauga galbenusurile zdrobite cu telul si la urma faina cernuta amestecata cu praful de copt si amidonul de porumb. Se unge o forma de tort cu un strop de ulei apoi se tapeaza cu hartie de copt. Se toarna aluatul, se presara deasupra ciocolata rasa si se da la copt aproximativ 20 de minute la foc potrivit in cuptor preincalzit. Se lasa blatul copt la racit apoi se taie in doua parti egale pe orizontala.

 

Se amesteca branza cu smantana, se toarna zaharul, apoi gelatina hidratata in 100 ml apa rece si topita la bain marin (nu fiarta!), iar la urma se incorporeaza si ciocolata rasa. Se curata perele de coaja apoi se taie pe lung in cate doua jumatati egale carora li se indeparteaza casutele cu samburi. Partea incovoiata se incrusteaza cu furculita.

 

Vinul rosu se fierbe, intr-un vas mai inalt, impreuna cu zaharul, batonul de scortisoara si aromele de vin fiert. Cand vinul da in clocot se introduc jumatatile de para si una lasata intreaga. Se amesteca din cand in cand usor si se lasa sa fiarba la foc domol 20 de minute (daca perele sunt moi se lasa doar 10 minute). Perele se lasa sa se raceasca in vin. Dupa ce s-au racit se scot intr-o strecuratoare sa se zvante, iar siropul de vin se strecoara si se da deoparte.

 

Intr-o forma cu inel detasabil se monteaza tortul astfel:

 

se aseaza primul disc de blat, se toarna crema fina de branza, apoi al doilea blat pe care mai inainte l-am intepat din loc in loc cu o furculita. Se decoreaza cu jumatatile de para asezate pe margine, cu scobitura in jos. Para intreaga se aseaza la mijloc, iar deasupra se toarna jeleul preparat conform instructiunilor de pe ambalaj folosind sosul de vin ramas.

 

Mod de servire

 

Tortul cu pere, ciocolata si vin se lasa cel putin 2 ore la frigider apoi se taie felii subtiri.

 

 

culinar.ro

 

Apreciez repatrierea la locul potrivit, am omis cuvintul clatite, multumesc!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tort insiropat de portocale

 

 

Postat de culinar

www.culinar.ro

 

 

Ingrediente

 

350g migdale macinate

300g zahar tos

3 lingurite praf de copt

8 oua

400ml ulei

1 lamaie

4 portocale

 

Pentru sirop:

 

100g zahar tos

cuisoare

2 lingurite scortisoara

 

Mod de preparare

 

Preincalzeste cuptorul la 180 de grade. Intr-un bol amesteca impreuna migdalele macinate fin impreuna cu zaharul tos si praful de copt. Adauga apoi ouale si uleiul amestecandu-le usor.

 

Razuie coaja de la lamaie si de la doua portocale in aluat amestecand usor. Toarna apoi aluatul intr-o tava de tort tapetata cu hartie de copt, cu diametrul de 20cm. Lasa tortul la cuptor pentru 40-60 de minute, pana trece testul cu scobitoarea.

 

Intre timp poti pregati siropul:

 

Stoarce sucul de la cele 4 portocale si de la lamaie, si pune-l intr-o oala mica impreuna cu zaharul, cuisoarele si scortisoara pana aduci la fierbere, apoi mai lasa-l la foc mic pentru inca 3 minute.

 

Dupa ce tortul este gata, lasa-l sa se raceasca dupa care inteapa-l destul de des cu o scobitoare pe toata suprafata. Toarna siropul cu o lingura.

 

Mod de servire

 

Lasa tortul insiropat cu portocale pentru vreo 30 de minute, ca sa se absorbe bine, dupa care poti sa il servesti decorat cu coaja de portocala razuita.

 

************

 

Eu as mai aduaga un pic de lichior de portocale in acel sirop cand s-a mai racit!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

d-na Olga, ce mi-ar placea sa postezi retete facute de tine, nu luate cu copy-paste de te miri unde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×