Sari la conținut
Forum Roportal
Indigo 1

Centrala termică

Postări Recomandate

Am gasit acest material despre centralele termice ...

 

Eu nu stiu la ce sint bune ca n-am vazut asa ceva cand am fost acolo ultima oara ... la incalzit casa sau apa numai ... nu mai sint calorifere cum erau odata???

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In alte parti, pretul energiei electrice iti faciliteaza alegerea metodelor ecologice si eficiente de incalzire sau racire (aer conditionat), dupa caz.

 

Incepe sa fie clara poza, la noi echipamentul de A/C e imens ca vine impreuna si cu sistemul de incalzire pentru iarna si desigur are pretul ridicat care include si instalarea

ca n-are voie oricine sa se joace cu gaz (pentru incalzit apa, gatit, incalzit casa iarna)

si electricitate pentru A/C si alte becuri si aparate, iar cu termostat din casa controlam temperaturile dorite!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu la ce sint bune ca n-am vazut asa ceva cand am fost acolo ultima oara ... la incalzit casa sau apa numai ... nu mai sint calorifere cum erau odata???

 

Exista calorifere; centrala termica presupune sa-ti asiguri singur necesarul de apa calda si caldura fara a mai depinde de reteaua de termoficare a oraselor. De fapt in orasele mai mici s-a desfintat sistemul centralizat si fiecare a trebuit sa-si asigure caldura cu centrale mai mici de apartament.

Articolul pe care l-am postat eu prezinta aceste tipuri de centrale si de avantajele si dezavantajele lor.

 

..

ca n-are voie oricine sa se joace cu gaz (pentru incalzit apa, gatit, incalzit casa iarna)

...

 

 

In cazul centralelor pe gaz, instalatia de gaz necesara pentru alimentarea centralei se face separat cu detector de gaz si contor separat pentru fiecare apartament in parte. De fapt acestea pe gaz cred ca sunt si cele mai folosite.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×