Sari la conținut
Forum Roportal
Neverknow1

Sfintii mucenici şi mărturisitori din temniţele comuniste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Desi sunt foarte sigur ca nu e asa , daca chiar l-ar fi alcatuit de capul lui , atunci ar fi facut o greseala destul de grava . Dar realiazrile din trecut si din prezent nu pot di sterse cu buretele .

Atunci inseamna ca sunt indreptatit sa-l consider un grav gresitor, mai ales ca niste acatiste sunt mizilic fata de ce a facut dupa revolutie.

Un om cu caracter josnic ca sa fiu direct, imi pare rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai mare prostie nu am auzit ... Bine , am auzit si mai mari , dar nici asta nu e departe .

Care anume? spune-mi exact, ca nu-mi dau seama la ce te referi. Sper ca nu o sa zici ceea ce ma astept sa zici..in care caz ar fi zadarnic sa mai port o discutie cu tine :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un om cu caracter josnic ca sa fiu direct, imi pare rau.

 

Pe ce te bazezi cand spui asta ?

Eu unul il respect foarte mult pentru toate relizarile lui de-a lungul vietii . A fost si legionar apropo , am uitat sa spun .

El este deasemenea ultimul nostru mai sfant parinte in viata . Parintii ca si Arsenie Boca ( acesta a fost sfant adevarat , facand si minnuni ) , Ilie Cleopa , Arsenie Papacioc (s.a.) toti s-au dus deja la Domnul . Are si 93-94 de ani ( ii incurc mereu intre ei , dar pe acolo ) , deci nici el nu cred ca o sa o mai duca prea mult .

Chiar m-ai suparat cand ai spus asta :( . Un om ca si Parintele Justin Parvu ... . Totusi ...

 

Care anume? spune-mi exact, ca nu-mi dau seama la ce te referi. Sper ca nu o sa zici ceea ce ma astept sa zici..in care caz ar fi zadarnic sa mai port o discutie cu tine :(

 

Este neadevarat ce ai spus ca greco-catolicii au fost obbligati sa se converteasca la ortodoxie . O gogomanie in toata putereea cuvantului .

Dimpotriva , ortodoxii erau constransi sa-si lepede credinta , din cate stiu , in favoare ateismului .

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fost si legionar apropo , am uitat sa spun .

E bine ca ai fost sincer si ai amintit, Iustin Parvu nu se poate lauda cu asta: in biliografia pe care ai prezentat-o nu a scris acest lucrul. Si omisiunea e tot minciuna.

 

Pe ce te bazezi cand spui asta ?

Eu unul il respect foarte mult pentru toate relizarile lui de-a lungul vietii .

Manastirea Petru Voda a construit-o de capul lui fara aprobare de la Mitropolie.

Calistrat de la Barnova, un razvratit impotriva Bisericii si caterisit, era prieten si sustinut din spate de Iustin Parvu.

 

http://www.ziare.com/articole/cantece+legionare+iustin+parvu

 

Asta e parerea mea, nu inseamna ca nu poate fi gresita. Fiecare cu convingerile lui.

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe ce te bazezi cand spui asta ?

Eu unul il respect foarte mult pentru toate relizarile lui de-a lungul vietii . A fost si legionar apropo , am uitat sa spun .

El este deasemenea ultimul nostru mai sfant parinte in viata . Parintii ca si Arsenie Boca ( acesta a fost sfant adevarat , facand si minnuni ) , Ilie Cleopa , Arsenie Papacioc (s.a.) toti s-au dus deja la Domnul . Are si 93-94 de ani ( ii incurc mereu intre ei , dar pe acolo ) , deci nici el nu cred ca o sa o mai duca prea mult .

Chiar m-ai suparat cand ai spus asta :( . Un om ca si Parintele Justin Parvu ... . Totusi ...

 

 

 

Este neadevarat ce ai spus ca greco-catolicii au fost obbligati sa se converteasca la ortodoxie . O gogomanie in toata putereea cuvantului .

Dimpotriva , ortodoxii erau constransi sa-si lepede credinta , din cate stiu , in favoare ateismului .

Ba da este foarte adevarat. Pune mana si informeaza-te si dupa aia casca-ti gura!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E bine ca ai fost sincer si ai amintit, Iustin Parvu nu se poate lauda cu asta: in biliografia pe care ai prezentat-o nu a scris acest lucrul. Si omisiunea e tot minciuna.

 

 

Nu e ceva de ascuns , ci de lauda .

 

Manastirea Petru Voda a construit-o de capul lui fara aprobare de la Mitropolie.

Calistrat de la Barnova, un razvratit impotriva Bisericii si caterisit, era prieten si sustinut din spate de Iustin Parvu.

 

 

Asta e parerea mea, nu inseamna ca nu poate fi gresita. Fiecare cu convingerile lui.

 

Aceste acuzatii nu le cunosc . Nu stiu nici ce sutinea acel razvratit, nici conditiile in care Parintele a construit manastirea .

Dar acuzati sunt toti parintii nostri mai sfinti de cine stie ce .

Editat de Neverknow1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e ceva de ascuns , ci de lauda .

Se poate, dar Iustin Parvu a "uitat" sa se laude cu ele.

 

Biroul de presa al Arhiepiscopiei Iasiului a dezaprobat actiunea maicutelor Manastirii "Adormirii Maicii Domnului" Paltin de a interpreta cantece legionare la serbarea zilei de nastere a parintelui Iustin Parvu, staretul Manastirii Petru Voda.

 

Si-a tras doua palme pentru asta Iustin Parva, vezi sa nu, el e mult "superior" Bisericii, are drept s-o calce in picioare.

Repet josnic caracter.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un comentariu interesant la un articol postat in http://www.telegrafonline.ro/1339966800/articol/202693/sfintii_romani_cinstiti_la_manastirea_de_la_galesu.html

 

fariseismul

de la ucseer (10:57:41 18 Iunie 2012)

nu vreau sa iau partea nimanui, dar de dragul adevarului sa stii ca multi detinuti preoti sau care se declarau credinciosi erau torturati, li se aplicau tratamente inumane,erau amenintati cu moartea, nu erau lasati sa doarma, erau batuti, torturati psihic intr-un mod inimaginabil. Exista multe marturii in acest sens.

 

Despre re-educarea de la Pitesti, de ce se intampla la Aiud - lucruri infioratoare. Unora li se scoteau unghiile de la maini cu clestele. Foarte multi au indurat chinuri insuportabile doar pentru ca nu renuntau la credinta in Dumnezeu si se declarau in continuare crestini.

 

Citeste "Intoarcerea la Hristos" de Ioan Ioanolide. Este cutremurator cum procedau comunistii atei. Cutremurator !!!

Editat de Pisoiu albastru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci... iar schingiuri si chestii in numele credintei ? :P Nu pentru asa ceva a fost intentionata religia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×