Sari la conținut
Forum Roportal
Neverknow1

Sfintii mucenici şi mărturisitori din temniţele comuniste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu sunt vrajita de statutul celebru al unor oameni. Nu i-as cere nici autograf si nici nu l-as aplauda.

Oricum paseste doar pe covor rosu.

Realitatea de care vorbeai intervine doar acolo ca in realitate actiunile pot afecta spectatorul si asta e nasol, in film tot timpul sunt afectati ceilalti si asta e de bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si daca s-au facut greseli de ce nu iese Iustin Parvu in fiecare zi in fata poporului roman crestin sa-si faca autocritica? Cine-i da lui dreptul sa se erijeze in crestin roman? Sa-si ia ucenicii si ucenicele si in mars legionar fortat sa se deplaseze la Berlin, acolo inca mai activeaza grupari de teapa lui.

 

Asculta ce zice Pisoiul Albastru ca stie ce inseamna legionari:

Parintele Iustin a facut ani grei de puscarie . E batran si bolnav. Da, e crestin roman 24/24. Se roaga zi si noapte si in ciuda neputintelor primeste oameni in continuu.

Stai linistit ca a platit si pentru ce nu a facut, asa cum au patit multi care au fost bagati in puscarie de comunisti.

 

Nu se pune rau cu Biserica, dar imi place ca mai exista oameni care spun adevarul. Trebuie facuta curatenie.

Cei care au colaborat cu securitatea au functii inalte in ierarhia bisericeasca. Cei care au stat in puscarii pentru ca nu au facut compromisuri cu comunistii sunt aruncati la gunoi.

Ti se pare corect? Mie nu si ii dau dreptate parintelui. In rest, ti-am zis: omul asta a platit si pentru ce nu a facut.

Dar spunea de mult ca acolo la manastire va fi osuar si ca prigoana va fi chiar din partea ierarhilor Bisericii si se pare ca avea dreptate...

Editat de Pisoiu albastru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

"Erau legionari adevarati de mare valoare. Eu sunt prezent ca monah si bucuros ca am fost legionar inainte."

Editat de VEMANS
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Valeriu Gafencu - sfantul inchisorilor

 

A fost un om sfant care a murit ca si martir in inchisorile comuniste .

Era intr-o stare practic continua de vorbire cu Dumnezeu .

A suferit foarte mult , alaturi de multi altii , ca si doctorul Ioan Ioniche ( cunostiinta apropriata a lui Valeriu ; a scris si cartea "Intoarcerea la Hristos" ) .

Cu toate astea , nu uita totusi de indatoriile sale fata de ceilalti detinuti . Valeriu ii ajuta foarte mult pe ceilalti de langa ei , cedandu-le din ratia sa ( si asa mica si slaba nutritional ) . Chiar si cand a fost intr-un "spital" , si era grav bolnav , tot si-a deticat mult timp cu discutiil teologioce e cu un sectar evreu ( in final a reusit sa-l converteasca , iar acela s-a botezat , dar sectarul a uitat toate acestea , la nu mult timp dupa moartea sfantului Valeriu ). In final , cand printr-o minune , s-au adus la penitenciar 10 g. de stepnocilina , cu toate ca i s-au oferit , fiind silit sa le accepte , Valeriu tot i le-a daruit evreului . Acele medicamente i-au salvat viata sectarului , iar Valeriu a sfarsit nu la mult timp dupa aceea .

In plus , excela in cuvant . Putea tine unele predici incredibile , pe care mereu le incheia cu unirea cu Hristos .

 

Chiar ma intrebam zilele astea : oare in ce ceata de sfinti l-o fi asezat Dumnezeu . Cred ca pana si El , a stat putin pe ganduri ;) .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei care au colaborat cu securitatea au functii inalte in ierarhia bisericeasca.

Tu stii cine a cedat securitatii?

Legionarii din inchisori: Turcanu era legionar.

Extrem de putini detinuti au rezistat in anii 60 cand securitatea ii aduna in inchisori si le propunea un pact, argumentul securitatii era unul puternic: societatea de afara se dezvolta sub stapanire comunista.

 

Ti se pare corect? Mie nu si ii dau dreptate parintelui.

Dreptatea e asta care am zis-o eu. Daca parintele o zice asa are dreptate, altfel minte cu nerusinare.

Inainte de a curata Biserica trebuie facut parintele curat, mie asa mi se pare drept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×