Sari la conținut
Forum Roportal
maybe

Magazinele on-line din SUA

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutari si bine v-am regasit !

 

Recent mi-am propus sa comand cate ceva de pe Amazon.com cu livrarea in Romania. Aveti idee prin ce serviciu postal (UPS,DHL,TNT etc) este livrat coletul? Mai am o informatie neconfirmata precum ca la ridicare ar trebui sa platesc o taxa procentuala din valoarea produsului. Un fel de impozit pe import. Nu am gasit nicaieri scris ceva in acest sens. Ma poate ajuta cineva cu cateva detalii, eventual un link?

 

Mulțam mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma poate ajuta cineva cu cateva detalii, eventual un link?

 

Mulțam mult!

Citeste aici:

 

You are responsible for assuring that the product can be lawfully imported to the destination country. When ordering from Amazon.com, the recipient is the importer of record and must comply with all laws and regulations of the destination country. Orders that are shipped to countries outside of the United States may be subject to import taxes, customs duties and fees levied by the destination country. The recipient of an international shipment may be subject to such import taxes, customs duties and fees, which are levied once a shipment reaches your country. Additional charges for customs clearance must be borne by the recipient; we have no control over these charges and cannot predict what they may be. Customs policies vary widely from country to country; you should contact your local customs office for further information. When customs clearance procedures are required, it can cause delays beyond our original delivery estimates.

http://www.amazon.co...l?nodeId=596184

 

Traducere: Sunteți responsabil de a asigura că produsul poate fi importat în mod legal în țara de destinație. Când comanda de la Amazon.com, destinatarul este importator și trebuie să respecte toate legile și reglementările din țara de destinație. Comenzile care sunt expediate in tari din afara Statelor Unite pot fi supuse taxelor de import, taxele vamale și taxele percepute de țara de destinație. Costurile suplimentare pentru vămuire trebuie să fie suportate de către destinatar; nu avem nici un control asupra acestor cheltuieli și nu putem prezice care ar putea fi acestea. Politica vamala variază foarte mult de la o țară la alta; ar trebui să contactați biroul vamal local pentru informații suplimentare. Atunci când procedura de vămuire este necesara, aceasta poate provoca întârzieri care depășesc estimările noastre de livrare.

 

http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=596194general

 

Amazon foloseste urmatoarele, in functie de locatie si prioritate:

UPS

U.S. Postal Service

DHL Worldwide Express

A1 Courier Services

ABF Freight System, Inc.

Airborne Express

Dynamex

Eagle

Enroute

FedEx

Menlo Worldwide/UPS Supply Chain Solutions

Parcel Pool

WPX

Cel mai probabil este ca tu sa primesti livrarea prin DHL.

Informatii despre tot ce ai nevoie sa stii in legatura cu modus operandis Amazon gasesti pe pagina lor la sectia Help. Daca intelegi engleza, citeste acolo.

capturejqx.jpg

18279929.jpg

Editat de UFT
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apreciez ajutorul. Trebuie sa recunosc ca am fost comod in a cauta detaliile pe Amazon. Măi, voi de pe Roportal tot altruiști ați rămas. :)

Ideea e ca nu am comandat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×