Sari la conținut
Forum Roportal
Styllia Class

Casa din containere

Evaluează acest topic

care e cea mai ieftina casa noua de care aveti cunostinta?  

  1. 1. Care este cea mai ieftina casa decenta de care ati auzit?

    • Casa de 8700 de euro, facuta din 2 containere.
      0


Postări Recomandate

Am pus la punct un proiect care ne permite sa facem o casa din 2 containere tip birou, cu baie, bucatarie living si dormitor, la numai 8700 euro, fara TVA.

Daca vreti, pentru o izolatie exterioara suplimentara si dotarea minimala a bucatariei, nu depasim 10 mii de euro, cu transport, instalare si punere in functiune.

Casa are in total 30 metri patrati. Nu necesita fundatie si autorizatie de constructie, deci nu avem proiect. Instalatiile sunt in dotarea standard. Daca vreti sa va mutati, in doar o zi se demonteaza totul, se incarca in camion si va amplasati casa unde va taie capul.

Vizitati si distribuiti linkul www.valahus.ro, unde aveti fotografii si fise tehnice ale casutei de care vorbim.

Pune-ne intrebari si va vom raspunde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se par cam scumpe ( preturile pe care le afisati sunt fara TVA) pentru un fel de cort din PVC! :huh:

Numai vantul sa nu bata !! Nu par stabile deloc si nici confortable sau eficiente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la 360 eur/mp (cu TVA inclus) mi se pare o enormitate...

 

auzi? tomberoane n-aveti? le tineti pentru voi? stati bine in ele?

 

marsh, mah!:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca sunteti bolnavi la cap daca aveti impresia ca o sa dea cineva 10 mii de euro pe un container din pvc de 30mp.

Cu jumatate din suma iei o cabana din lemn, tot fara proiect si poate putin mai mare.

Editat de Pharrell24
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca sunteti bolnavi la cap daca aveti impresia ca o sa dea cineva 10 mii de euro pe un container din pvc de 30mp.

Cu jumatate din suma iei o cabana din lemn, tot fara proiect si poate putin mai mare.

Lasa bre ca sunt oameni care cumpara si pamant de pe Luna. Se gasesc tolomaci destui.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am pus la punct un proiect care ne permite sa facem o casa din 2 containere tip birou, cu baie, bucatarie living si dormitor, la numai 8700 euro, fara TVA.

Daca vreti, pentru o izolatie exterioara suplimentara si dotarea minimala a bucatariei, nu depasim 10 mii de euro, cu transport, instalare si punere in functiune.

Casa are in total 30 metri patrati. Nu necesita fundatie si autorizatie de constructie, deci nu avem proiect. Instalatiile sunt in dotarea standard. Daca vreti sa va mutati, in doar o zi se demonteaza totul, se incarca in camion si va amplasati casa unde va taie capul.

Vizitati si distribuiti linkul www.valahus.ro, unde aveti fotografii si fise tehnice ale casutei de care vorbim.

Pune-ne intrebari si va vom raspunde.

 

Foarte interesant domeniu, chiar am avut ocazia sa ma intersectez cu niste contractori americani care faceau asa ceva. In primul rand, bafta si mult succes. In al doilea rand, desi cei care ti-au raspuns aici nu par sa fie in tema cu aplicatiile si utilitatea sistemelor modulare de cazare, criticile lor reflecta ceva util, insa nu legat de pret: cautarea potentialilor clienti ar trebui sa se axeze pe sectoarele care utilizeaza platforme mobile sau semi-mobile de cazare: armata, locuinte temporare pentru muncitori, unitati sanitare temporare, capacitate de cazare (si de urgenta) asociata consiliilor locale, laboratoare, etc. Exista in vest si un segment rezidential privat care le utilizeaza, insa e destul de restrans si specializat (e.g. zone unde e nevoie de o solutie rapida si/sau cu 'footprint' minim, zone in care alternativele sunt limitate/costisitoare, cum ar fi semi-desert sau teren mlastinos, variatiuni de arhitectura modernista, locuinte semi-mobile in zone cu restrictii pentru constructii). Mai pe romaneste, n-o sa va sara in aer cifra de afaceri prin promotie pe roportal. Dar banuiesc ca toate astea le stiti si voi, nu? :unsure:

 

Container-House-9.jpg

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.... Mai pe romaneste, n-o sa va sara in aer cifra de afaceri prin promotie pe roportal. Dar banuiesc ca toate astea le stiti si voi, nu? :unsure:

 

 

 

 

Chiar si pentru "organizare de santier" cum spui tu mi se par scumpe la 10000 eur. Probabil de aceea ajunge in Romania kilometrul de autostrada cel mai scump din Europa pentru ca pretul este incarcat de tot felul de cheltuieli auxiliare, cheltuieli necesare de altfel dar care pot fi facute in niste marje de pret rezonabile!!! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar si pentru "organizare de santier" cum spui tu mi se par scumpe la 10000 eur. Probabil de aceea ajunge in Romania kilometrul de autostrada cel mai scump din Europa pentru ca pretul este incarcat de tot felul de cheltuieli auxiliare, cheltuieli necesare de altfel dar care pot fi facute in niste marje de pret rezonabile!!! 8)

 

Exista cheltuieli de santier, si cheltuieli de santier. Una e santierul unde-ti faci cabana, alta cel pe care se pune in functiune o turbina de oaresce' milioane de bistari. Iar in privinta costurilor, nu mai da cu mucii-n fasole si vorbi fara sa stii. Un singur container de transport nou e cateva mii de dolari. Dar deh, poate o sa-si schimbe ei obiectul de activitate pentru ca "ti se par tie" scump. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.... Dar deh, poate o sa-si schimbe ei obiectul de activitate pentru ca "ti se par tie" scump. 8)

 

 

Sau or sa le imbunatateasca ca sa-si merite pretul !!! 8)

 

Cat despre modul tau de adresare - no comment !! :nea:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista cheltuieli de santier, si cheltuieli de santier. Una e santierul unde-ti faci cabana, alta cel pe care se pune in functiune o turbina de oaresce' milioane de bistari. Iar in privinta costurilor, nu mai da cu mucii-n fasole si vorbi fara sa stii. Un singur container de transport nou e cateva mii de dolari. Dar deh, poate o sa-si schimbe ei obiectul de activitate pentru ca "ti se par tie" scump. 8)

 

un container de transport nou are pretul de cost de 2570 ron +TVA si se vinde in consecinta, de la 1200 USD pentru cantitati mari, pana la 2100 USD pentru cele izoterme si cu instalatie de frig sau chiar de congelare... dar, asa cum stiti, pretul de retail e uneori dublu fata de pretul de gros...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×