Sari la conținut
Forum Roportal
Ciocârlan

Cand aveti de gand sa va casatoriti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu fa nunta pentru nimeni decat pentru tine. daca te-a sustinut atatia ani, te sustine si in decizia cu nunta. cauta un local unde sa poti chema 20 de oameni, pune-le mancare si bautura pe masa, imbraca-te altfel decat o faci zi de zi, du-i la sfatul popular, ia-ti orezu-n cap si gata. 

 

Asta e partea usoara.

 

Restul e un pic complicat. Familiile noastre nu se inteleg o boaba; doar sora mea si cumnatul vorbesc engleza. Daca am fugi undeva de gen Gretna, mi-ar parea rau ca nu e sora mea langa mine, desi eu nu am putut fi langa ea cand s-a maritat, pt ca nu aveam nici bani nici acte sa calatoresc. Dar suntem cele mai bune prietene. Plus ca fiul sotului (viitorului sot, ma rog) ar vrea sa fie acolo, presupun. El locuieste in Italia cu prietena, care e de acolo. 

 

O problema sunt parintii mei. Tata nu are voie sa circule fara noua sotie (extrem de geloasa); la nunta surorii mele aproape a iesit un scandal pentru ca maica-mea l-a pupat pe taica-miu pe  obraz, ei fiind divortati. Numai la gandul de a ii vedea aleia mutra acra mi se taie. Tata nu a putut veni la botezul primei mele fiice din cauza asta.

 

Ma gandesc sa facem doar ceremonia civila aici si gata; oricum el e ateu convins; ceremonia religioasa pentru el nu ar insemna nimic.

Asta vreau sa accentuez sa nu-l planifici la anu' ... si sa regreti. 

 

Nu am ce regreta; relatia noastra a fost spalata cu toate apele. Tot ce se putea intampla de rau s-a intamplat deja - si am trecut peste. 

 

Despartiri, tentatii, instrainare completa chiar - si totul pe apa sambetei, semn ca sunt incercari umane, care trec candva. Semn ca atasamentul poate renaste ca nou chiar si din cenusa pasarii phoenix. Sau poate a fost acolo intotdeauna. :) 

 

De asta nu am teama de orice ar veni de acum inainte. :)

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nici familiile noastre nu se inteleg, mama nu vb engeza, frate-miu vb si degeaba, parintii lu blondu nu vb engleza. crezi ca asta ne impiedica? neah :D

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru urari. :)

Intr-adevar, engleza, acolo  unde exista, nu e suficienta; un vorbitor de engleza  nu poate automat sa inteleaga dialectul din Dundee.

 

Melodia a fost un exces de romantism din partea mea  :) . 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. De fapt doar constata legal o situatie de cam aproape sase ani.

Saptamana viitoare stress maxim,nu am nici macar rochia de cununie civila.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ti-ai pastrat silueta, e mai usor de gasit o rochie decat in cazuri insarcinate, dar si atunci ... exista marimile plus.

 

Felicitari si casa de piatra!!!   

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.

Bun,terminat.Sunt oficial doamna X-Y. HEHE- in bine sau rau

Nu,Olga nu mi-am pastrat proportiile din pacate (devin matronala), dar inca am mai gasit rochie. Simpla,cremulie, coctail-ish ca era ziua la 12 si au venit doar 20 de oameni.

Editat de Kilkoana
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×