Sari la conținut
Forum Roportal
Black velvet

Casatoria si crestinismul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Isus n-a fost casatorit! Deci, prin exemplul sau personal a sustinut superioritatea si caracterul benefic al singuratatii fata de casatorie.

Daca ar fi fost mai buna casatoria decat singuratatea, el ar fi fost primul care s-ar fi casatorit, dand in acest fel exemplul sau personal.

Biserica, in schimb, sustine casatoria intre oameni.

 

Ce parere aveti? Cum e mai bine, din punct de vedere religios? Este singuratatea apanajul celor doriti de divinitate?

Probabil ca daca s-ar fi casatorit si ar fi avut copii sacrificiul sau nu ar mai fi avut nici o relevanta.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca daca s-ar fi casatorit si ar fi avut copii sacrificiul sau nu ar mai fi avut nici o relevanta.

 

Si asa ce relevanta a avut? Pe vremea aceea multi mureau rastigniti, unul dintre ei a murit zicand ca o face pentru iertarea pacatelor oamenilor, dar dupa moartea lui pacatul tot exista si oamenii au devenit chiar mai pacatosi. Singurii care au profitat de moartea respectivului Isus au fost popii care au creat o religie pentru strans parale si trait bine in carca celor multi. Cat despre casatorie, nu stiu sa-i fi facut Isus apologia.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti? Cum e mai bine, din punct de vedere religios?

dpdv religios, astfel de lucruri nu conteaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea aceea multi mureau rastigniti, unul dintre ei a murit zicand ca o face pentru iertarea pacatelor oamenilor, dar dupa moartea lui pacatul tot exista si oamenii au devenit chiar mai pacatosi.

Isus nu a murit pentru eliminarea păcatului din lume, ci pentru a lua asupra lui păcatele celor care cred în el. A murit tocmai pentru asta, pentru că a luat păcatele celor care cred în el, asupra lui, adică pentru a împlini legea lui Dumnezeu, care spune că "plata păcatului este moartea". Însă, va veni şi vremea când păcatul va fi eliminat din lume, şi asta se va întâmpla după a doua venire a lui Isus pe Pământ, însă atunci va veni în glorie, nu în umilinţă aşa cum a făcut prima dată. Dar până la acel moment, păcatul se va înmulţi, şi tot mai mulţi îl vor respinge pe Dumnezeu, "pentru a se alege grâul de neghină", adică pentru a se împlini numărul oamenilor care trebuie să se nască în lume.

 

După a doua venire, oamenii nici nu se vor mai însura, nici nu se vor mai mărita. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Poate sa vina acum sau peste 5 ani sau zece ani ca sa nu mai fie nevoie sa ma agit? Doamne Doamne, te rog mumos, vino mai repede sa scap de grija acestei lumi complicate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa? In cultul catolic si cel lutheran, cea de-a IX-a porunca spune:

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista chiar si animale care inca se mai supun acestei porunci;

 

Si de ce nu vin duminica la slujba?

 

vulturul plesuv, pinguinul, ariciul, corbul,sunt cateva dintre ele. astea au partener pe viata fara sa-i motroseasca popa. :D

 

Cu alte cuvinte si animalele si oamenii pot sa se imperecheze si fara religie ;)

 

Totusi, de ce popii nu promoveaza printre oamenii castitatea, dupa exemplul personal al lui Isus? O fi oare din cauza paralelor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si asa ce relevanta a avut?

Relevanta nu este aceea pe care o apreciezi tu personal, ci aceea care arata ca tipul a reusit ceea ce si-a propus, nasterea unei noi religii, care inca este vie dupa 2000 de ani.

 

Cat despre casatorie, nu stiu sa-i fi facut Isus apologia.

Nu cred ca isi propusese ceva in legatura cu casatoria in special.

Daca cei care cred ca ceea ce numim casatorie nu mai este necesara pentru ca nici el nu a fost casatorit, poate ca ar trebui sa renunte si la calculator, internet si alte chestii pe care de asemenea nu le-a folosit. Dar ca sa vezi chestie, numai casatoria deranjeaza :)

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×