Sari la conținut
Forum Roportal
M.Popa

Pentru persoane cu anxietate sociala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Caut sa infiintez un grup de persoane cu fragilitate si anxietate sociala in Bucuresti.

 

Inca de mic am observat ca sunt fragil.Inca de cand ma jucam in curte la gradinita.Oamenii si locurile necunoscute imi provocau tensiune.Incercam sa imi gasesc un loc printre ceilalti si sa fiu ca ei,dar adevarul era ca eu vroiam doar sa stau in coltisorul meu si sa fiu lasat in pace.Practic totul mi se parea ca este prea mult si amenintator : oameni zgomot,miscare,mirosuri-toate ma faceau sa ma tem si sa ma feresc.

Pana la varsta asta (26 ani) mi-am dezvoltat un fel de armura cu care am vrut sa fac fata la stimulii astia prea intensi din locurile pe unde am fost-scoala,locuri de munca,locuri publice,chiar si intre prieteni si cunostiinte.Problema este ca nu sunt eu insumi cand sunt dur,sociabil,amuzant,vorbaret,participativ etc.Asta e doar o masca de-a mea sub care se afla o depresie prelungita, depresie cauzata de incapacitatea de a participa la viata sociala cu adevarata mea personalitate asa fragila cum e ea...Ajunsesem sa-mi fie foarte rusine cu mine si deveneam evitant si foarte tensionat cand cineva ma privea in ochi mai mult timp-asta cred ca era un simptom de fobie sociala.

 

De un an incoace am decis sa ma ocup de personalitatea mea la nivel profund.Sa confrunt depresia si anxietatea, sa pasesc in afara "zonei mele de confort" in mod constant - ca o disciplina.Am inceput sa socializez cu persoane necunoscute pe strada,in parc,in Mall,peste tot.Am abordat sute de persoane in felul asta,in special fete :).Ca rezultat sunt mai increzator ca inainte si simt ca am mai mult control asupra vietii mele.Dar mai am de mers pe drumul asta.Stiu cum e sa ai genul de anxietate care te izoleaza de ceilalti si m-am saturat de asa ceva.

Imi doresc foarte mult sa inffintez un grup de persoane cu astfel de dificultati in Bucuresti.Daca ai depresie si esti suficient de anxios incat nu poti sa-ti faci prieteni,daca toti cei cu care intercationezi cred ca esti ciudat(a) sau ceva-pentru ca nu poti sa socializezi intr-un mod normal-vreau sa iti transmit ca nu trebuie sa treci prin asta singur(a).Numarul meu de telefon e 0760942749.Id de mess mihpopa86@yahoo.com

Daca esti ca mine,chiar ai nevoie sa vorbesti cu cineva si nu trebuie sa te confrunti cu asta singur(a).

 

 

Foarte bine faci! felicitari si mult respect pentru initiativa!Eu nu am avut oite in mine sa fac asa ceva, mi-a fost teama sa fiu initiatorul a asa ceva dar mereu m-am gandit cum ar fi sa fac ceva asemanator...stii, pe acest topic deschis de tine sunt la ora si data aceasta vreo 30 de raspunsuri si o mie cateva sute si ceva de vizualizari....in afara de cei care au raspuns , restul doar au citit si nu au participat si nu vor participa la discutie...chiar sunt oameni cu fobie sociala(poate ceva procente din cei de mai sus ar reprezenta oameni curiosi care n-au treaba cu fobia sociala sau care din greseala au ajuns pe forum)...pentru ca oamenii care sufera cu adevarat de fobie sociala, nu au nici macar curajul sa vorbeasca sau sa posteze ceva pe un forum, chat, etc. Si eu am facut parte din ei. Este prima data in viata mea cand am curajul sa scriu ceva pe un forum. Sa iti scriu tie pe acest forum( si unei persoane pe care am comentat-o putin cam rautacios).Tu m-ai facut sa am curaj sa scriu.Iti multumesc !

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine faci! felicitari si mult respect pentru initiativa!

....

pentru ca oamenii care sufera cu adevarat de fobie sociala, nu au nici macar curajul sa vorbeasca sau sa posteze ceva pe un forum, chat, etc. Si eu am facut parte din ei. Este prima data in viata mea cand am curajul sa scriu ceva pe un forum. Sa iti scriu tie pe acest forum( si unei persoane pe care am comentat-o putin cam rautacios).Tu m-ai facut sa am curaj sa scriu.Iti multumesc !

 

Chiar nu mai stiu in ce faza e ideea!

Faptul ca ai scris pe un forum e ok. Se pare ca e un inceput - doar nu te limita la el - forumul e mult diferit de ceea ce reprezinta viata in real.

Ma bucur ca exista cineva care a gasit ceva util in ceea ce a scris M.Popa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×