Sari la conținut
Forum Roportal
Roxana27Magda

Cine mi se alatura in cautarea unui job in strainatate ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Perfect, dar din cate stiu eu, majoritatea firmelor de la noi, lucreaza pe sezon ca sa zic asa...interviurile sunt undeva prin februarie-martie si ai un contract de 6 luni(de putine ori se poate sa ramai tot anul, cu contract in toata regula, pentru ca majoritatea hotelurilor cu care lucreaza ei, dupa sezon inchid, fiind moarta treaba)

Ceva de lunga durata ar fi pe vas de croaziera, pentru aceleasi posturi...diferenta e ca tre' sa-ti platesti cursurile imo, o sa muncesti mai mult decat pe uscat...si, evident, comision.

 

spre exemplu, acum 2-3 ani cand nu eram curioasa de un job afara mai auzeam ca tanti florica duce femei la curatenie in franta. acuma nici sa vreau nu gasesc asa ceva. nu imi trebe firma ca SRL imi trece o persoana care ma poate ajuta cu un job modest dar platit decent afara intr-o tara unde se vb eng sau fr deoarece asta stiu. normal ca tanti aia castiga ceva la randul ei, dar nu inainte sa iau primul salar. Asa e si corect

Imi pare rau sa te anunt, dar nu exista asa ceva.

Editat de Pharrell24
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu contract de munca, asigurare, tot ce presupune lucrul in conditii legale?

Comisionul ala nu numai ca e abuziv, este si ilegal sa platesti in fiecare luna o parte din castigul tau, firmei de intermediere...sau te referi la o tanti care gaseste si dupa aia percepe cate 200 de euro lunar?

Editat de Pharrell24
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

apropo Pharrell24, tu esti in Romania sau esti plecata? Vorbesti din propria experienta sau vorbesti din auzite? Eu tot ce am zis am zis din cercetarile din ultimele mele 4 luni.

 

contractul e pe maxim 3 luni, legal, cred ca e firma inregistrata in austria, coordonata de un roman insa persoanele interesate de job se gasesc din gura in gura . o prietena a lucrat 3 luni si a fost multumita, insa nu avea internet, era in ceva satuc izolat, semnal telefon destul de slab

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si nu consider ilegal sa dai un comision de 600 euro in cazul de fata in momentul in care tu ai un salar bun, cazare si masa , iar comisionul nu il dai inainte sau o data , il dai esalonat. Dar agentiile care iti cer 300 euro la depunere dosar nu e abuziv??? tu faci contractul pe 3 luni, daca iti place si te intelegi cu angajatorul si vrei sa ramai e treaba ta, tanti nu mai are treaba cu tine. Daca tu nu faci bine treaba si pleci dupa prima luna , asta e , nu trebe sa platesti nimic si ramai doar cu bani pt o luna. Nu vad nimic rau in asta si abuziv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numele e masculin, chiar daca o am pe prietena mea la avatar.

Sunt in Romania si nu, nu vorbesc din auzite.

Tu n-ai facut cercetari in ultimele 4 luni sau cel putin nu le-ai facut corect, pentru ca daca le faceai, vedeai ca sunt cel putin 3 firme de inermediere care isi respecta contractul.

Este foarte usor de gasit pe Google, iti trebuie numele firmei si gasesti povesti despre firma, nemultumiri sau invers si asa mai departe.

Eu inteleg ca iti pare aiurea sa iti ceara comision inainte, dar asa fac toti, lor nu le garanteaza nimeni ca esti tu de buna credinta...doar nu stau sa vina dupa tine in resort de 5 stele si sa-si ceara banii dupa aceea, nu?

Pentru ca pe angajator(adica ala din tara straina), nu il intereseaza cum ai ajuns tu acolo sau daca ti-ai platit comisionul catre firma de intermediere, nu este problema lui.

Editat de Pharrell24
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe vas de croaziera nu te cheama imediat ce ai aplicat. Asta stiu de la un prieten al meu. In cazul lui el a aplicat ca animator ( sezon estival ) intr-un hotel din Grecia. In cazul job-ului de animator te cheama imediat daca ai fost acceptat incepand din aprilie-mai.

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si nu consider ilegal sa dai un comision de 600 euro in cazul de fata in momentul in care tu ai un salar bun, cazare si masa , iar comisionul nu il dai inainte sau o data , il dai esalonat. Dar agentiile care iti cer 300 euro la depunere dosar nu e abuziv??? tu faci contractul pe 3 luni, daca iti place si te intelegi cu angajatorul si vrei sa ramai e treaba ta, tanti nu mai are treaba cu tine. Daca tu nu faci bine treaba si pleci dupa prima luna , asta e , nu trebe sa platesti nimic si ramai doar cu bani pt o luna. Nu vad nimic rau in asta si abuziv.

Nu, nu mi se pare abuziv, 300 de euro pentru un contract de 6 luni, undeva unde poti scoate 1200 cu tips lunar, poate si mai mult, e foarte bine din punctul meu de vedere(cazare si masa asigurate, desigur)

Editat de Pharrell24
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singura firma ce am auzit ca e ok e Work and travel insa nu au jobiri ce caut eu in moementul de fata Am vorbit cu ei, sunt luata in evidenta . Asa ca....mai zi-mi tu una pt care garantezi ca e pe bune si ca imi gaseste si nu expira anul si se evapora si banii.

 

Imi pare rau sa iti spun,dar foarte rar se castiga salariu din ingrijirea batranilor in tari ca Austria,Germania,Olanda,Danemarca...daca nu ai diplome in domeniu.Oamenii isi construiesc toata viata fonduri,ca la batranete sa se mute la azil,unde personal calificat au grija de ei.Apoi sunt voluntari care ii scot la plimbare sau la cumparaturi.

Iti mai pot spune ca in afara,cu cat esti mai in varsta,cu atat mai greu iti gasesti de munca,mai ales in domeniul hotelier sau restaurante.Iti spun din experienta,am 34 ani si diplome peste diplome in acest domeniu.Traiesc in Olanda de foarte multi ani si momentan nu-mi pot gasi nimic de munca in restaurant/hotel.

Peste tot cer intre 18 si 25 de ani,pentru ca, cu cat esti mai in varsta cu atat trebuie sa fii platit mai mult pe ora.

Sper din suflet sa gasesti ceea ce cauti,daca aud ceva intre timp,o sa postez.Dar inarmeaza-te cu rabdare si tutun,nu mai sunt vremurile de alta data,mai peste tot e greu acum.

 

 

Multumesc mult pentru incurajare . Pot spune ca esti prima persoana care m-a incurajat :) Legat de Austria sunt varsnici care nu pleaca de acasa, doamna pe care a ingrijit-o prietena mea avea casa langa casa ficei ei, si nu era neputincioasa, singura se ducea la toaleta, se spala tu trebuia doar sa o supraveghezi, curat mancare , etc.. Sunt si cazuri fericite daca iti doresti domeniul acesta, insa eu nu vreau asa job, si nici sa am grije de copilasi :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×