Sari la conținut
Forum Roportal
Roxana27Magda

Cine mi se alatura in cautarea unui job in strainatate ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Agentii de plasare zici?

Nu stiu nici eu exact,deci mai bine spune-i in PM :)

Daca nu sunt indiscreta tu cum ai ajuns in olanda ? Chiar daca acum cativa ani cand era alta viata atat aici cat si in strainatate :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu mi se pare abuziv, 300 de euro pentru un contract de 6 luni, undeva unde poti scoate 1200 cu tips lunar, poate si mai mult, e foarte bine din punctul meu de vedere(cazare si masa asigurate, desigur)

1200 pe 6 luni, vrei sa zici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut noroc,cred :)

Am plecat de tanara in lumea mare,la familia imprastiata peste tot.Doar ce terminasem o scoala si am intalnit oameni ce mi-au dat o sansa sa arat ce pot.Asa am ajuns in Olanda.

Iti doresc acelasi noroc :)

 

Multumesc mult :), sper sa am parte de putin noroc .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit totul si ma surprinde ce mai aud, dar pana nu uit.

 

Completeaza formularul pentru emigrare in Statele Unite cu Loteria Vizelor, inca este deschis timpul de aplicare pana pe 1 Noiembrie parca.

 

Vad ca ai lucra in bar dar n-ai ingriji un bolnav, ai face si pe camerista dar nu te-ai marita, ceea ce ma surprinde. Credeam ca te uiti dupa job cu educatie cand ai spus ca stii engleza. Eu nu m-am referit la casatorie din interes, dar si asa sa fie ar merita ca ai scapa de niste ganduri, ai avea acte legale intr-o tara unde ai duce o viata normala, daca imaginezi cum e aia.

 

Din pacate nu pot sa pun pe hartie tot ce as vrea sa spun insa tu ai niste vise care nu se potrivesc cu lumea in care traim. Curios ca toate vorbesc ca tine, vor chestii de acasa plamadite fara a avea habar cum functioneaza tara in care ar vrea sa faca ordine, nu curatenie, doar sa remodeleze sistemul dupa propriul plac!!!

 

Daca as fi imaginat ca munca de curatenie cauti ... eu am crezut ca te descurci in computer sa cauti firme si tu aplici pentru o pozitie pentru care esti pregatit din scoala, direct nu agenti si din astea, dar acum ma intreb, ai permis de munca??? sau asta e continuarea ideilor tale ce ai vrea sa faci, si practic esti ilegal prin pivnitele hotelurile alea, la asta nu stiu raspunsul legal.

 

Daca ai avea un pic de viziune despre viitor, te-ai marita cu un domn bine, poate mai invarsta sa-ti faci o situatie: sa mergi la scoala inca sa te prepari pentru ceva serios, sa inveti ca lumea acea limba, si n-ai avea probleme, insa romancele vor mereu libertate dar se incurca mereu cu niste persoane din care n-au nici un beneficiu. Tocmai langa acel domn ai avea sansa sa cunosti cum si ce se misca acolo, ai face relatii de tot feluri si la urma daca nu-ti convine de el, ai avea si niste bani si cetatenie!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
avea casa langa casa ficei ei,

nici sa am grije de copilasi

insa trebuie sa sti limba germana s

 

Tu nu stii nici romana.. (scuze, nu m-am putut abtine)

 

Ce joburi vrei tu, de secretara, ziceai? Ca secretara trebuie sa fii exceptional de buna in meseria asta, mai buna decat pitipoancele care vorbesc franceza sau engleza de cand sugeau tzatza la mamica lor, plus - trebuie sa stapanesti limba respectiva la perfectie, scris, vorbit. (vocabular, accent)

Ca sa lucrezi la front desk la hotel tre sa stii specialul program pt hoteluri Opera Fidelio, ala se cere in 90% din hotelurile din Ioropa.. si tre sa stapanesti la perfectie arta conversatiei cu clientii (exista scoli in UK care te invata expres ce tre sa-i zici clientului de cand intra in hotel, pana face check-out)

Sa zicem ca sunt sceptica, dar nu vad cum ar putea o agentie sa te plaseze pe tine in unul din posturile astea.

Ca-camerista poate ai avea sanse, desi sunt locuri mega-vanate, cui nu i-ar placea sa lucreze intr-un hotel?

 

Ziceai ceva de misterul emigrarii. Pai majoritatea emigreaza sprijiniti de prieteni si rude. Mai sunt si cei care pleaca la scoala, studenti, sunt tot felul de cursuri platite (sau daca esti coyos, prinzi unul sponsorizat de stat - asta in UK zic, in tarile cu franceza nu cunosc) Mai sunt si nebuni care isi iau lumea in cap si pleaca doar cu informatiile adunate de pe net, dar ma indoiesc ca tu, ca femeie, ai razbi in felul asta.

 

Singura ta speranta sunt agentiile astea de care ziceti voi aici. Da' nu te astepta sa pleci luna viitoare. Din cate stiu eu.. e lung-a lu' Toderica.

 

parerea mea.. e posibil sa gresesc.

Editat de Amarena
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit totul si ma surprinde ce mai aud, dar pana nu uit.

 

Completeaza formularul pentru emigrare in Statele Unite cu Loteria Vizelor, inca este deschis timpul de aplicare pana pe 1 Noiembrie parca.

 

Vad ca ai lucra in bar dar n-ai ingriji un bolnav, ai face si pe camerista dar nu te-ai marita, ceea ce ma surprinde. Credeam ca te uiti dupa job cu educatie cand ai spus ca stii engleza. Eu nu m-am referit la casatorie din interes, dar si asa sa fie ar merita ca ai scapa de niste ganduri, ai avea acte legale intr-o tara unde ai duce o viata normala, daca imaginezi cum e aia.

 

Din pacate nu pot sa pun pe hartie tot ce as vrea sa spun insa tu ai niste vise care nu se potrivesc cu lumea in care traim. Curios ca toate vorbesc ca tine, vor chestii de acasa plamadite fara a avea habar cum functioneaza tara in care ar vrea sa faca ordine, nu curatenie, doar sa remodeleze sistemul dupa propriul plac!!!

 

Daca as fi imaginat ca munca de curatenie cauti ... eu am crezut ca te descurci in computer sa cauti firme si tu aplici pentru o pozitie pentru care esti pregatit din scoala, direct nu agenti si din astea, dar acum ma intreb, ai permis de munca??? sau asta e continuarea ideilor tale ce ai vrea sa faci, si practic esti ilegal prin pivnitele hotelurile alea, la asta nu stiu raspunsul legal.

 

Daca ai avea un pic de viziune despre viitor, te-ai marita cu un domn bine, poate mai invarsta sa-ti faci o situatie: sa mergi la scoala inca sa te prepari pentru ceva serios, sa inveti ca lumea acea limba, si n-ai avea probleme, insa romancele vor mereu libertate dar se incurca mereu cu niste persoane din care n-au nici un beneficiu. Tocmai langa acel domn ai avea sansa sa cunosti cum si ce se misca acolo, ai face relatii de tot feluri si la urma daca nu-ti convine de el, ai avea si niste bani si cetatenie!!!

 

Si ma mir ca tara asta merge asa cum merge , avand oameni cu mentaliatatea ta :)

Multumesc frumos pt sfat, nu are rost sa intram in alte detalii ca vad ca nu am cu cine. Eu am intrebat ce posibilitati sunt sa iti incepi o noua viata intr-o tara straina, fara sa ai rude/prieteni plecati din vremea comunismului si nu numai. Ce e rau in a incepe cu munca de jos ? Normal ca mi-ar face placere sa fiu director si sa dau ordine toata ziua insa trebe sa realizezi ca daca in Romania nu gasesti decat prin relatii cum crezi ca gasesti intr-o tara straina unde nu te baga nimeni in seama?

Fiecare cu parerea lui

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

angajez secretara open-minded cu aspect fizic tulburator de placut, angajament total in orele de munca, experienta in meserie, devotata, loiala si putin obraznica.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un add scria: typing, coocking, sewing ... etc., pentru cerintele principale al unei secretare private :yahoo:

 

Si ma mir ca tara asta merge asa cum merge , avand oameni cu mentaliatatea ta :)

 

Mai multe sint cu mentalitatea ta in Romania decat cu a mea, si acea majoritate modeleaza in ceea ce este azi si va fi in viitor!!! sictirit de toata lumea ca sa-ti aduc aminte una din modurile cum este vazut de EUropeni si nu numai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi doresc, la fel ca majoritatea romanilor un loc de munca care sa imi permita o viata decenta

 

Pentru a duce o viata decenta iti trebuie un job bine platit, deoarece in strainatate sunt salariile mai mari ca in Romania, dar si cheltuielile sunt mai mari... Daca n-ai pregatire adecvata intr-un domeniu e greu, vei fi platita cu minimul de salar si e dificil sa duci o viata decenta. Totusi, ai si asa un avantaj, traiesti intr-o lume mai putin incrancenata si ai ocazia sa mai vezi si zambete pe fata oamenilor, iar asta conteaza mult, mai mult decat toti banii!

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×