Sari la conținut
Forum Roportal
Roxana27Magda

Cine mi se alatura in cautarea unui job in strainatate ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna!

Imi doresc, la fel ca majoritatea romanilor un loc de munca care sa imi permita o viata decenta, motiv pentru care m-am decis sa incep o viata noua in strainatate. Din pacate cunostintele mele sunt prin Spania asa ca in momentul de fata nu au cum sa ma ajute cu un job deoarece economia Spaniei este in declin asa ca m-am decis sa caut loc de munca in tarile in care se vorbeste engleza sau franceza . Mentionez ca nu sunt nici inginer nici medic motiv pentru care este destul de greu, experienta am in domeniul serviciilor, managementului si varsa de 27 ani.

Agentiile de recrutare .......nu are rost sa deschid subiectul.

Mai este cineva in situatia mea? Fara ajutor din partea familiei/prietenilor ? Daca da eu propun sa ne ajutam reciproc pentru a putea duce o viata decenta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

propun sa ne ajutam reciproc pentru a putea duce o viata decenta

 

La casatorie te-ai gandit??? ca de cautat munca, e lucru pentru o persoana!!! computerul faciliteaza operatiunea de cautat munca, intri pe site, postezi CV si ce se mai cere si te uiti si pe o pagina de socializare in France ca nu se stie niciodata ce oportunitati se mai ascund. Ingrijit persoane am auzit ca te pune pe picioare, am auzit doar de la persoane pe care le cunosc de o viata!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in ce sens te pune pe picioare ingrijitul de persoane? Sincer nu prea vad avantaj sa mergi, sa stai in casa la cineva si sa nu ai nici o treaba cu realitatea? mentionez, nu am nevoie doar de bani, am nevoie de un job in strainatate insa cu posibilitatea de a face ce vreau dupa terminarea programului. La noi gasesti doar tzepari pe internet cu privire la locurile de munca. Cum sa ceri 1.500 lire pt un job ca si camerista in UK? Si cum sa ii ceri inainte sa pleci?? Asta ar fi cazul nefericit, dar asa zisele taxe de interviuri de 100 lei ????? In urma cercetarilor mele pe net nimeni nu a spus ca da , agentia cutare e buna sau asa am ajuns eu in X tara.

Toata lumea pastreaza pentru el misterul emigrarii lui, de aceea presupun ca mai sunt oameni in tara aceasta care doresc sa plece insa nu stiu cum sa obtina un job .

 

si nu vreau sa ma casatoresc !!!!! nu consider ca o casatorie aranjata ma va ajuta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte greu sa pleci daca nu ai pe cineva deja acolo.

O solutie ar fi sa gasesti pe net site-urile firmelor care te intereseaza si sa aplici acolo...sau macar o adresa de contact la care sa-ti trimiti cv-ul si ai ramane doar costul transportului, eventula cazare+mancare(daca nu se ofera)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-ai de gand sa trimiti 500 de CV-uri si sa astepti ca macar sa ti le deschida cineva, fara a fi nevoita sa platesti nicio taxa sub forma de depozit, ei bine, nu e prea posibil. Exista o solutie, insa asa ceva depinde doar de tine.

Sa zicem ca pentru inceput vei lucra prin intermediul unei a terte parti, care iti este angajator de drept, dar de fapt sunt doar compania ce te plaseaza catre locul de munca optat. Adica, vei lucra pentru... un hotel (ca exemplu), dar vei fi considerat angajatul firmei de recrutare. Dar daca te vei descurca bine la munca si vei fi remarcata intr-un fel, va exista posibilitatea sa prinzi un contract direct, fara intermediari. Adica, ti se va face carte de munca pentru tara in care vei lucra si iti va fi mai usor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am aplicat peste tot pe unde am gasit, in ultimele 4 luni zilnic verific internetul de job-uri . Nu am nimic cu firmele de recrutare, dar nu cand iti sunt ceruti bani in avans cu asa zisa promisiune ca iti ofera un job . M-am interesat de firme care sa nu perceapa comision in avans, nu zic ca nu sunt insa nu au reclama sau macar ajutorul din partea persoanelor carora le-au gasit un job sa le faca reclama. Prieteni in strainatate nu am, ca daca as avea de mult eram plecata. De aceea am propus acest subiect in ideea in care mai sunt persoane in situatia mea si poate poate pana la urma gasim o modalitate de a pleca.

Asa ca daca stiti persoane care intermedeaza joburi insa fara plata in avans ajutati-ma atat pe mine cat si pe alti oameni in aceasi situatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nici o firma de intermediere nu o sa faca asta gratuit, toti cer comision mai mic sau mai mare, toti vor avans...apoi platesti din primul salariu restul, se semneaza un contract and so on.

 

Pot sa te intreb pentru ce posturi ai aplicat sau pentru ce posturi aplici?

Editat de Pharrell24
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acuma sincer tu chiar ai avea curaj sa dai 300 euro unei asa zise agentie si sa semnezi un contract care sa nu iti ofere nici o garantie? eu am ce sa fac cu banii acestia asa ca nu am de gand sa ii dau pe degeaba. O firma serioasa nu iti cere avans, ori iti ia din salar ori nu cere deloc din cauza ca angajatorul suporta toate costurile.

SERIOS, tu chiar crezi in agentii? Dar taxa de 100 lei pt sustinerea interviului cum ti se pare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, firmele care chiar iti ofera joburi(de exemplu in domeniul hotelier) iti cer comision inainte, simple as that.

Nu cred in agentii, cred ca agentiile au mai multe contacte in tara respectiva decat am eu, tu, vecina de la 3 si asa mai departe...de aia le este si usor sa intermedieze.

Acum logic ca nu platesti suma asta daca vezi ca dai interviul intr-un subsol, cu un nene care are camasa patata de la meniul Big Mac de mai devreme si e usor slinos.

De obicei se dau doua interviuri, nu doar unul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aplic domeniu hotelier avand experienta (chiar si camerista), ospatar, in nici un caz ingrijiri varstnici sau au-pair. Cam acestea sunt cele mai frecvente , am mai gasit si secretara insa trebuia sa merg 500 km la interviu si in momentl respectiv nu mi-as fi permis sa arunc 200 lei transport dus intors plus 100 cazare o noapte plus 50 mancare - costuri minime doar ca sa vad o firma din moldova. Am cerut un interviu cat de cat preliminar, pe skype sau la tel insa nu au fost de accord , si mai sunt si alte experiente , vb in cunostinta de cauza nu doar asa si cer ajutorul persoanelor in sit mea, poate cine stie mai multi avem noroc

 

spre exemplu, acum 2-3 ani cand nu eram curioasa de un job afara mai auzeam ca tanti florica duce femei la curatenie in franta. acuma nici sa vreau nu gasesc asa ceva. nu imi trebe firma ca SRL imi trece o persoana care ma poate ajuta cu un job modest dar platit decent afara intr-o tara unde se vb eng sau fr deoarece asta stiu. normal ca tanti aia castiga ceva la randul ei, dar nu inainte sa iau primul salar. Asa e si corect

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×