Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Vorbitul - comunicare adevarata sau dat din gura ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Draga Distrugator de Suflete... apropo de vorbire, tu ai pus o intrebare pe aria de psihologie si dupa cum observi, nu ti s-a raspuns, iar oamenii a dat-o la caterinca si sporovaiala. Si stii de ce ? Pentru ca pe oameni ii intereseaza doar ce SIMT, nu informatiile care nu le servesc la nimic... gen raspunsul la intrebarea "de ce dau oamenii din gura daca n-au nimic de spus" (cam asa e traducerea la intrebarea topicului tau). D-aia nici pe tine nu te asculta nimeni daca ii transmiti informatii de care nu ii PASA. Deci vezi, IQ si-o ia-n barba de la EQ din nou. Ceea ce sigur nu-i o noutate pentru tine.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare comunica in functie de nivelul sau intelectual. ...

 

 

Corect.Conteaza si nivelul intelectual si educatia si chiar exercitiul.

Sunt oameni foarte iteligenti dar care stau mai slab la comunicarea verbala ceea ce ii face sa para oarecum morocanosi pentru ca nu reusesc sa tina pasul cu ceilalti.

Am observat ca in general fiecare incearca sa conduca discutiile din jurul lui pe domeniile pe care le "stapaneste" cel mai bine.

 

... Si stii de ce ? Pentru ca pe oameni ii intereseaza doar ce SIMT, nu informatiile care nu le servesc la nimic...

 

 

Depinde de informatie ! Daca aceasta este interesanta pentru cel caruia ii povestesti el va fi atent si chiar va pune intrebari.

Pana la urma comunicarea este de fapt un schimb de informatie si o forma de socializare. Cum ar fi sa te intalnesti cu gasca la o pizza si sa stati ca mutii uitandu-va la chelner care aduce comanda !!?? 8)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In jurul meu lumea vorbeste continuu. Dar continuu. Asa de mult incat e suspect ce pot vorbi atata. Chiar au lucruri de impartasit pe bune sau doar vorbesc ca sa nu taca ?

 

Eiii... s-a intamplat sa fiu si eu implicat intr-o conversatie. Astfel ii spun tipei ca saptamana viitoare o sa fiu plecat undeva, ii povestesc si cu detalii. Si vine saptamana viitoare, si tipa imi trimite mesaj: "Iesi pe afara ?" :mellow: Frate... pai eu ce tot ti-am povestit ? Daca nu asculti ce am de zis, de ce mai ma bagi in seama ? Chiar n-ai altceva de facut ? Asta e doar un exemplu.

 

Este adevarat ca lumea vorbeste mereu, dar treaba asta are si niste sensuri pozitive.

 

In afara de cazurile patologice de oameni care vorbesc chiar ca televizorul, capacitatea de a interactiona verbal si puterea de verbalizare sunt doua trasaturi importante care ne inlesnesc sau chiar mijlocesc socializarea. Chiar comunicarea "minora", fleacurile, palavrageala, chatul - sunt forme importante de comunicare, nu atat prin continut, ci prin faptul ca exista, prin faptul ca mentin deschis un canal de comunicare. Asta arata o intentie (constienta sau nu) de a tine deschis acel canal si denota un interes in relatia/persoana respectiva.

 

Nu comunicam tot timpul revelatii uluitoare despre lume, nici nu rostim la fiecare replica adevaruri demne de abisurile filozofiei; probabil nici macar tu (ca un taciturn ce esti) nu condensezi numai perle in comunicarea ta, asa ca nu te mira ca tipa n-a stat sa-ti memoreze fiecare cuvant si agenda pe saptamanile viitoare. Poate n-ai reusit sa-i arati cat de importanta era calatoria ta, poate era preocupata de ceva in momentul ala, poate este mai zapacita din fire, asa ca nu-i cazul sa privesti consternat situatia. Oricum, eu inteleg ca problema ei nu era ca vorbea prea mult, ci ca nu asculta suficient. Eu as lua partea pozitiva a intamplarii, anume faptul ca tipa iti cauta compania, chiar daca nu a invatat pe de rost programul tau pe luna in curs. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Comunicare adevarata sau dat din gura?

 

Asta ramane de vazut la cautare de munca!!! daca esti capabil sa redai scurt si cuprinzator ce ai vrea sa faci si ce experienta ei sau te miri cum de nu stiau de ce te-ai dus acolo

:crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×