Sari la conținut
Forum Roportal
Indigo 1

Acupunctura

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acupunctura

 

Aud tot mai des despre oameni care si-au rezolvat problemele de sanatate prin acupunctura!

 

Terapeuții chinezi consideră că orice dezechilibru de pe traiectul canalelor energetice duce la boală. Uneori,

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, am folosit, cred ca am mai zis. Mama facea acupunctura, ca sa slabeasca. In urma tratamentului, nu mai percepea foamea si manca numai grefe si salate. A slabit mult, dar nu s-a mentinut. Nu e vina acupuncturii, insa. Procedeul si-a indeplinit scopul.

In timp ce ea mergea acolo, eu am cazut rau cu rolele, am stat cu o durere in fund (osul coccis, mai exact) doua saptamani, nu scadea in intensitate si nu mai puteam sa traiesc cu durerea aia, cine nu stie ce inseamna sa te doara in fund, sa ma intrebe pe mine. Am facut doua sedinte de acupunctura, atat, in care s-au folosit doar doua ace, unul intre buza superioara si nas, acolo, la baza nasului si unul la spate, la baza coloanei vertebrale, dar mai sus de osul cu pricina. Mi-a explicat ca e un circuit care incepe intr-unul din punctele astea si se termina in celalalt.. nu mai retin. Cei care se pricep la chakre.. chestii socoteli.. cred ca stiu mai bine despre ce e vorba.

Dupa doua sedinte, cred ca una pe saptamana era, la interval de 4-5 zile intre ele, nu am mai simtit nici un pic de durere si de atunci nu am mai avut nici un fel de problema.

Functioneaza, din punctul meu de vedere si eu as recomanda acupunctura, daca nu ar fi cam scumpa pt buzunarele ciuruite ale romanilor...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

► discopatie lombară (lumbago); ► sciatică; ► dureri de spate, șold, genunchi etc.;

Cunoasteri cazuri ca sa rezolvati probleme de sanatate?

 

Sotul a facut zeci de sedinte pentru bolile de mai sus insa fara rezultate permanante doar ceva temporary relief, ca si camforul. Am baut si ceaiuri amare si tot nimic ... eu nu cred in ei ca nu-s zmei nici ei.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, am folosit, cred ca am mai zis. ...

 

 

Amarena, ma bucur ca mai aud pe cineva care a apelat la acupunctura si a avut si rezultate bune. De fapt incerc sa imi fac curaj. Acum ca ai adus vorba si de pret recunosc ca la asta nu ma gandisem. Banuiesc ca nu se dau trimiteri prin medicul de familie !! :nea: Deci daca ma hotarasc sa apelez la asa ceva trebuie sa ma pregatesc si financiar. Daca ar fi doar 2-3 sedinte ar mai merge dar daca dureaza mai mult devine ...hmmmm! :frusty:

 

Sotul a facut zeci de sedinte pentru bolile de mai sus insa fara rezultate permanante doar ceva temporary relief, ca si camforul. Am baut si ceaiuri amare si tot nimic ... eu nu cred in ei ca nu-s zmei nici ei.

 

Ma gandeam ca daca merg si cu partea de medicamente, acupunctura ar ajuta la o refacere mai rapida. Am deja cateva luni de tratament recomandat de medic si chiar daca rezultate se vad nu am obtinut o vindecare totala.

Editat de Indigo 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu cred ca se dau trimiteri. :)) In cazul afectiunilor de genul asta nu stiu cum e cu durerea, dar maica-mea era plina de ace, de sus pana jos, facea alternat, o sedinta pe stanga o saptamana, o sedinta pe dreapta cealalta saptamana.. si nu se plangea de dureri prea mari. E suportabil, asta ti-o zice una care nu suporta nici cea mai mica durere, iar cand iti pune acele nu te doare, simti o piscatura neinsemnata. Sunt sterile, nu exista pericole de genul asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca oricare tratament si asta depinde de conditia/starea in care a avansat boala, de varsta pacientului si de multe altele, mi-a spus femeia care lucra pe sotul. Daca ai insomnie vei fi ajutat 100% dar la conditii cu nervii distrusi n-au ce sa-ti faca!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×