Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Este existenta femeii definita de frumusetea ei ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E gresit sa asociezi frumusetea cu depravarea.

D.p.d.v. filosofic nu e gresit sa asociezi aparenta fizica (exterioara) cu bunatatea sau depravarea (interioara). Unele femei sunt si frumoase si depravate, iar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A insela sau nu sotul/partenerul, nu tine de frumusete, ci de caracter. Daca faci o analiza mai profunda, ai sa realizezi ca mai predispuse la a insela sunt cele mai putin frumoase, care se simt "onorate" ca sunt bagate si ele in seama de cineva si dispuse sa-si joace cartea "norocoasa", decat cele foarte frumoase care sunt obisnuite cu complimente si avansuri.

Da, infidelitatea ţine de caracter.

 

E aşa cum spui şi tu, că cele care cad

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toată existenţa femeii, destinul ei sunt decise de frumuseţea ei. Acesta e unul din motivele pentru care femeia este inferioară bărbatului. Ea este redusă la un singur aspect, e limitată. Ea ca femeie nu realizează asta, are iluzia că este ceva mai mult dec
  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un contraargument , dupa mine. Barbra Streisand la 18 ani:

 

Mi-ai luat vorba din gura!!! Am inceput sa citesc postarea si ea mi-a venit in minte ...

poza ei de atunci parca e mai placuta la vedere :crazy:

 

Parca toate-s frumoase doar ca sint cotatea asa???

 

Julia Roberts cu gura ei cat un hambar si cu buzele injectate parca-i o frumusete rara???

 

sau Angelina Jolie ... media le face frumoase!!!

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum cand exista atatea modalitati de a "imbunatatii" frumusetea nu mai este o problema felul in care arati. Totul se poate schimba, stiliza, indrepta etc. Intrebarea este de ce vor femeile sa arate bine?

Pentru ca oamenii frumosi obtin mai usor ceea ce isi doresc.

Frumusetea este un avantaj. Abia apoi este caracterul. Este pe dos decat ar trebui sa fie. Atunci cand vezi pe cineva nou nu o sa remarci caracterul lui decat dupa o perioada, prima impresie iti va fi data de felul in care arata, cat este de frumos, de aranjat, de bine imbracat, de ingrijit, de natural in gesturi. Si femeile stiu din plin sa foloseasaca acest avantaj cand vor sa obtina ceva !! :spiteful:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totul e relativ! Nu poti fi hotarat. Daca esti hotarat asupra unei idei, esti fix, nu mai poti avea si alte optiuni.

Fiecare femeie in parte alege ce vrea, societatea ofera un curent fictiv bineinteles, acest curent devine aparent o realitate, o regula abia dupa ce mai multi/mai multe au aderat la el. In final orice idee fixa ramane o minciuna, o femeie nu este definita de nimic pentru existenta ei. Ea insasi este existenta.

 

V-a placut? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Frumusetea este un avantaj.

 

In mod indiscutabil, insa ea nu trebuie asociata cu stupiditatea, dupa cum incerca sa ne convinga initiatorul topicului.

 

Abia apoi este caracterul.

 

Caracterul este o calitate cu bataie lunga in timp si este considerat o calitate doar de cei ce stiu sa aprecieze acest lucru. Din nefericire, multi judeca oamenii dupa ”ambalaj” si mai putin dupa ”continut”.

 

Este pe dos decat ar trebui sa fie.

 

Eu consider ca este pe dos doar faptul ca societatea si in primul rand o parte a mass-mediei, pune un accent prea mare pe aspect si sexualitate, nescotand in fata adevaratele valori ale omului si ale culturii universale.

Editat de Black velvet
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o femeie nu este definita de nimic pentru existenta ei.

 

Nu pot fi definite femeile in ansamblul lor, dar fiecare femeie in parte este definita de trasaturi specifice, fizice si de caracter.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×