Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Neosexualii, Specie rară, visul oricărei femei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu nu cred ca unei femei la care ii joaca hormonii din diverse motive..motive pentru care inceapa sa boceasca..ii surade ca iubitul sa-i aduca inghetata la pat si sa boceasca impreuna.

 

Giiiz. Un barbat neosexual nu mai poate, astfel, sa indeplineasca partea 'tough' masculina dintr-un cuplu. Si femeia are partile ei 'tough', dar daca ar indeplini ea mai mult partea de 'tough' (vitala in viata si in societate si in sanatatea psihica a familiei) ...copiii nu ar mai avea ocazia sa creasca la 'caldut', in copilarie, la 'sanul' mamei..si astfel ar fi privati de afectiunea necesara si specifica varstei inocentei.

 

Ar fi si culmea sa copilareasca in liniste la 'sanul' tatalui. :doh: :doh:

 

 

toti actorii pe care i-ai mentionat mai sus se dau cu dermatograf si cu lipstick, se penseaza si se putulesc in oglinda.

ca sa nu spun ca isi dau pe unghii cu lac incolor :)))))))))

 

Cred ca exagerezi, si de aici neintelegerea.

 

Sa nu uitam ca sunt actori, si nu pot aparea in public cu ditamai smocul de par axial, caci ii rade planeta. Dar nu prea il vad eu pe Clooney cu dermatograf, sau pe Gere cu lipstick. Ca se penseaza, da, sa se penseze daca au sprancene prea stufoase, care e problema?

Femeia are dreptul sa fie inteleasa in afectivitatea sa, iar barbatul care refuza sa patrunda aceasta afectivitate, doar pentru ca asa l-a invatat societatea, este setat pe separare nu pe comuniune cu femeia sa. Este o mare falie in dinamica relatiei, si poate duce la ruptura.

 

Pana acum barbatul a fost educat de tata ca sa fie strong (nu iti arata emotiile, caci vei fi calcat in picioare, si nu vei mai aduce painea familiei, si nici sotia nu te va respecta).

Psihologic vorbind, este un model fals, nociv. O fi bun in exterior, ca sa se impuna barbatul in fata agresivilor, dar in familie aduce multe tulburente!

 

Eu nu vad nicio problema in a fi un barbat viril (sa apere femeia si copiii de nesimtiti, de dificultatile din exterior, sa fie barbatul puternic care asigura stabilitatea familiei) si sa isi si exprime afectiunea, inteligenta emotionala, fata de femeie si copii. De ce sa nu o faca? Oricum are si el emotii.

Daca nu le are, ori s-a prea invatat sa le inhibe, si-a mutilat personalitatea, si e vina rolului social gresit aplicat de traditia invechita a comunitatii in care s-a nascut.

 

Si femeia poate fi darza si bataioasa cand e vorba de protejarea copiilor, atribute preluate de la barbat. De ce sa fie moale ca o carpa? Maica-mea se facea leu cand fratele meu era hartuit de copii pentru ca era bolnav.

 

Si barbatul si femeia trebuie sa isi dezvolte potentialitatile la maxim, si trebuie sa inteleaga ce aduce bun dezvoltarea societatii moderne, si ce aduce gresit.

Editat de Nemo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu nu vad nicio problema in a fi un barbat viril (sa apere femeia si copiii de nesimtiti, de dificultatile din exterior, sa fie barbatul puternic care asigura stabilitatea familiei) si sa isi si exprime afectiunea, inteligenta emotionala, fata de femeie si copii. De ce sa nu o faca? Oricum are si el emotii.

Daca nu le are, ori s-a prea invatat sa le inhibe, si-a mutilat personalitatea, si e vina rolului social gresit aplicat de traditia invechita a comunitatii in care s-a nascut.

 

Sa ne intelegem.

Eu nu vad barbatul ca fiind or un animal, or o animaluta.

Intotdeauna legatura emotiva cu o femeie l-a ajutat sa isi dezvolte partea asta. In general insa, un barbat este mai mult instinctiv, decat emotiv. Si e foarte sanatos asa. Caci exista deja o femeie care sa il echilibreze din acest punct de vedere.

Insa, cand incepe sa 'pompeze' sa se dezvolte mai mult pe aceasta directie, decat vine firesc intr-o relatie sanatoasa in care cei 2 se iubesc si se respecta, ...e deja hilar si pacat si alandala...ca sa nu mai zic impotriva firii! :roll:

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si apoi m-ai facut sa rad cu fraza despre barbatii nostri de pe forum.

 

Da, asta voiam, sa aduc putin amuzament in surasurile voastre.

Face discutia mai interactiva sa dai exemple fericite de useri.

:)

 

Chiar daca am exagerat nitel, totusi cei trei indicati au o capacitate de inteligenta emotionala remarcabila, iar SR o are si el, doar ca la el e intoarsa pe dos inca.

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Instinctiv insa, un barbat este mai mult instinctiv, decat emotiv.

 

Neosexualul nu este chiar atat de instinctiv ca si barbatii obisnuiti, cantonati in modelul social vechi.

Neosexualul constientizeaza modelul social invechit in care a fost format, intelege in ce anume a fost fasonat, si pune la treaba lucrurile bune din vechiul model si lucrurile bune din noile modele, pentru a se individua. Este un proces de formare de sine, de cunoastere de sine, o autodemiurgie.

 

Neosexualul intelege mai bine nevoile femeii si vine in intampinarea lor, de aceea femeia il pretuieste mai mult, caci se simte inteleasa, dorita, apreciata, si se deschide cu energiile sale spre el. Imboboceste de ti-i mai mare dragul.

 

Acesta e modelul din "Barbatii vin de pe Marte, femeile de pe Venus" de John Gray, si din Goleman cu Inteligenta emotionala, si e foarte bine ca se intampla asa. Sexele incep sa se inteleaga, si energiile psihice arhetipale masculine feminine incep sa circule mai fluent intre parteneri.

Acesta e viitorul umanitatii, nu vechiul razboi intre sexe, penibil si irositor de energii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pharell e un troll simpatic si de treaba, dar trebuie sa iasa din pestera sa emotionala in care repeta obsesiv: "My precious ego..."

 

Nu e un neosexual din pacate, insa ar putea deveni si i-am da insarcinari importante in dezvoltarea miscarii noastre, care va revolutiona planeta si va salva copiii, viitorul umanitatii in galaxie.

 

 

 

Da, iar eu plec mereu sa fac alpinism pe Muntele lui Venus.

un fleac, toata lumea face... ;)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da' normal.. da' de Pharrell ce parere ai? Mie mi se pare cel mai neosexual dintre toti.

 

Pharell e un troll simpatic si de treaba, dar trebuie sa iasa din pestera sa emotionala in care repeta obsesiv: "My precious ego..."

 

Nu e un neosexual din pacate, insa ar putea deveni si i-am da insarcinari importante in dezvoltarea miscarii noastre, care va revolutiona planeta si va salva copiii, viitorul umanitatii in galaxie.

 

acum intelegeti de ce plec eu mereu pe Marte :roll:

 

Da, iar eu plec mereu sa fac alpinism pe Muntele lui Venus.

Editat de Nemo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×