Sari la conținut
Forum Roportal
Ntudose

cancer la colon

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt un om care a luptat si lupta in continuare cu aceasta boala crunta.

Am sa va spun toata povestea, in speranta ca simptomele pe care le-am avut si nu am stiut sa le descalcesc v-a ajuta si alte persoane.

Totul a inceput acum aproximativ 2 ani jumatate.

Pe fond de stres: copil bolnav, sotul fara venituri, eu singurul intretinator al familiei, la mine la servici posibilitate de restructurare, sarcini la munca foarte mari cu riscuri, credite la banca, s.a.m.d.,

A inceput cu o durere difuza, rara, in partea stanga, suportabila, . In timp, cam 4-5 luni durerea a crescut, ca peste cateva luni sa fie continua. Neavand bani, bineinteles ca nu am fost la doctor, am suportat

Cam in aprilie- iunie 2011, am inceput sa ma confrunt si cu constipatie, eu care nu avusesem in 39 de ani de viata probleme cu aceasta, dar nici de sanatate, fiind internata in spital doar cand am nascut copilul.

In aceeasi perioada am reusit sa ajung la un doctor ginecolog, pentru ca durerea fiind localizata aproape la nivelul ovarului stang, am crezut ca de la el provine. Analize, ecografii, papanicolau, toate erau cat de cat bine, mi s-a spus. Doar un tratament hormonal. Si asta m-a linistit, bineinteles.

Avand probleme cu digestia am renuntat la alimentatia normala si mi-am facut un regim format din fructe si legume. Am inceput sa ma simt bine, durerile nu mai erau atat de puternice si din ce in ce mai rare, tranzitul imi revenise.

Aceasta s-a intamplat in luna iulie 2011, la sfarsit. Toate bune si frumoase, la serviciu se luminasera treburile, dupa preaviz si un examen pe care l-am trecut.

Totul revenise la normal. In luna septembrie lucrurile s-au precipitat, eu am revenit la alimentatia normala, carne, produse lactate, tot ce imi dorea sufletul. Asta pentru ca, am uitat sa va spun, in ultimile 6 luni am slabit 10 kg, vroiam sa ma intremez.

In octombrie 2011 nu mai aveam tranzit decat foarte rar, durerile erau din ce in ce mai mari, ce reuseam sa mananc eliminam imediat. Am ajuns la spital si pe 23 octombrie am ajuns pe masa de operatie cu diagnostic de ocluzie intestinala.

Operatia a durat 6 ore. dupa operatie am auzit ca prin vis, pentru ca nu eram inca limpede la minte de la anestezie: ai avut o tumora, am extirpat-o, am scos ovarul stang, din vezica, parte din uter si ai anus impotriva naturii.

A fost o lovitura imensa, am stat ore pana m-am dezmeticit ca sa imi dau seama daca soaptele au fost adevarate sau nu. Inca m-ai imi doream sa fi fost un vis. Am sa va povestesc zilele acestea ce a continuat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate Ntudose nu sa mai intors ca sa ne descrie cum a reusit sa se lupte cu groaznica boala.Mi-e frica ca nici nu se va intoarce.

 

Cancerul la colon este unul din putinele cancere care daca se descopera la timp insanatosirea este absolut sigura. El incepe ca un minuscul polip de milimetru/i care are propietatea sa creasca foarte incet,cativa milimetrii e an. In acest stadiu el nu este clasat ca cancer ci numai polip totusi, daca se examineaza patologic celulele lui,se descopera propietatea lor a deveni in urmare cancer la colon.

Sunt doua mijloace de a descoperii acesti polipi trom cancer la colon:

1.Prin un examen a intestinului prin anus, Colonoscopia. Se face dupa 24 de ore de curatirea absoluta a intestinului, se face pe cand pacientul nu este adormit si examenul tine cam 15-20 minute. Doctorul baga un cablu optic prin care trece lumina si la aceasta el poate examina fiecare centimetru din colon. In plus,doctorul poate extirpa polipi incepand de la 1 milimetru. Fiecare polip care este scos nu mai creste din nou si pericolul de a avea cancer la colon este exclus.

2. De fapt examenul este aproape acelas insa se face cu ajutorul unui examen exterior cu CT.

Acest exmen se numeste colonscopie virtuala.In caz ca se descopera un polip sau mai multi,nu este alta posibilitate decat sa se faca inca o data o colonoscopie obisnuita.

 

In tarile mai inaintate ,maturi de la o anumita varsta sunt chemati automat sa faca coloscopie la fiecare 5 ani. In caz ca la cineva au fost gasite polipi trom canceroase,el/ea este chemat sa faca colonoscopia fiecare 2-3 ani.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate Ntudose nu sa mai intors ca sa ne descrie cum a reusit sa se lupte cu groaznica boala.Mi-e frica ca nici nu se va intoarce.

 

 

Mda ... au trecut 6 luni de atunci, se odihneste am si eu impresia. Daca a facut operatia are mari sanse de vindecare

fiind tanara si cu terapie chiar femei batrine de peste 80 de ani s-au vindecat.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant....ce spui tu mi se pare ca rezolva doar efectele nu si cauzele care sunt de fapt cele mai importante.

 

Poate nu in 100% din cazuri, dar la majoritatea oamenilor in situatia asta presupun ca de vina este alimentatia......visez la ziua in care lumea chiar va lua in serios treaba asta cu alimentatia si cat de importanta este si nu vom mai fi mintiti cu studii in nutritie facute in interes comercial....si toata lumea va avea acces la informatie.....si principii elementare din nutritie sanatoasa vor fi predate in scoli......da, visez :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda ... au trecut 6 luni de atunci, se odihneste am si eu impresia. Daca a facut operatia are mari sanse de vindecare

fiind tanara si cu terapie chiar femei batrine de peste 80 de ani s-au vindecat.

 

Dupa umila mea parere,avand in vedere ca i s-au operat si alte organe care au fost langa cancer si faptul ca anusul a fost "trecut" laabdomen,nu cred ca asta lasa multe bune sperante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant....ce spui tu mi se pare ca rezolva doar efectele nu si cauzele care sunt de fapt cele mai importante.

 

Poate nu in 100% din cazuri, dar la majoritatea oamenilor in situatia asta presupun ca de vina este alimentatia......visez la ziua in care lumea chiar va lua in serios treaba asta cu alimentatia si cat de importanta este si nu vom mai fi mintiti cu studii in nutritie facute in interes comercial....si toata lumea va avea acces la informatie.....si principii elementare din nutritie sanatoasa vor fi predate in scoli......da, visez :cry:

 

Cauzele cancerului la colon nu au fost descoperite sigur deocamdata. Sunt cateva teorii ca de exemplu "boala ereditara" in mare masura,(asta este cea mai aproape de adevar,pe moment),si alimentarea care contine factori cancerigeni care au fost deja desvaluiti ca de exemplu, materii prezervative ,culori chimice cum si chimicale de care se face uz in mancare prefabricata si in vinuri.

Cercetarie facute incontinu,adauga dincand in cand inca o materie care este clasata cancerigena.Problema este ca aceste cercetari sunt fcute pe cobai de laborator si nu pe oameni asa ca rezultatele raman cu un mare semn de intrebare.

Editat de Evreul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apoximativ 80% dintre cazuri sunt sporadice, doar 20% fiind moștenite.

 

Aproximativ 80% dintre cazuri sunt sporadice și apar la persoane fără riscuri aparente, din cauza unor factori externi cum ar fi dieta, fumatul,alcoolul si lipsa efortului fizic

Dieta: - consumul crescut de grăsimi și neglijarea aportului de fibre alimentare,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

imi pare rau ca nu am reusit sa imi continui destainuirile si sa va impartasesc din experienta mea.

Intre timp am terminat chimioterapia si am fost supusa unei a doua operatii de repunere in tranzit.

Astazi sunt un om normal.

Am inceput sa lucrez, pot sa imi cresc fetita si sa ma bucur de viata.

Experienta din ultimii ani mi-a schimbat radical viata.

Am sa revin cu toate detaliile

 

Dupa umila mea parere,avand in vedere ca i s-au operat si alte organe care au fost langa cancer si faptul ca anusul a fost "trecut" laabdomen,nu cred ca asta lasa multe bune sperante.

 

 

Intr-adevar pronosticul initial nu a fost prea bun, dar am avut o pofta fantastica de viata. M-am agatat cu putere de ea si nu m-am lasat invinsa.

De mii de ori am scrasnit din dinti in ultimul an si... iata-ma.

 

Apoximativ 80% dintre cazuri sunt sporadice, doar 20% fiind moștenite.

 

Aproximativ 80% dintre cazuri sunt sporadice și apar la persoane fără riscuri aparente, din cauza unor factori externi cum ar fi dieta, fumatul,alcoolul si lipsa efortului fizic

Dieta: - consumul crescut de grăsimi și neglijarea aportului de fibre alimentare,

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ntudose,sunt fericit pentru tine si pentru acei alti bolnavi in care tu insamantezi speranta.

 

Lupta contra cancerului,ca asta este nu mai putin decat o lupta,contine si speranta de a invinge boala ca fara aceasta speranta ce mai valoreaza viata bolnavului?

Eu as largii foaia si as zice ca si indrumarea altor bolnavi care sunt pierduti in ignoranta boalei, si asta depinde de lupta contra boalei.

 

Doctorii oncologi nu se ocupa numai cu tratamentele medicinii contra bolii ci cer de la bolnavi sa traiasca viata lor in preajma familii lor cat se poate de obisnuit. Ei explica ca sanse de insanatosire au cei care spera ,nu dispera.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput sa lucrez, pot sa imi cresc fetita si sa ma bucur de viata.

 

Felicitari si multa sanatate!!! Paste Fericit si tot ce-ti mai doresti in primavara asta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×