Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

De ce va faceti relatii ?

Evaluează acest topic

  

13 membri au votat

  1. 1. De ce va faceti relatii ?

    • Iubesc persoana respectiva
      9
    • Sex
      2
    • Fuga de singuratate
      1
    • Plictiseala
      0
    • Alte motive
      1


Postări Recomandate

Am lasat sa poata fi aleasa doar o varianta pentru a pune in evidenta motivul principal pentru care ati intrat de cele mai multe ori in relatii. La "Alte motive" puteti include si celebrele motive financiare. Ideea principala a acestui topic ar fi sa vedem daca lumea intra in relatii pe bune, adica pentru ca iubesc persoana respectiva, o simt ca pe cineva special, suflet pereche, etc., sau daca nu cumva majoritatea relatiilor sunt doar ca sa fie ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa vrea sa cunosc omul ala care intra intr-o relatie doar asa, ca sa fie.

Sa nu zici ca nu ai intrat intr-o relatie doar pentru ca un baiat frumos ti-a propus. Evident ca daca ai inceput o relatie cu el de a doua zi dupa ce l-ai cunoscut, nu il iubeai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu zici ca nu ai intrat intr-o relatie doar pentru ca un baiat frumos ti-a propus. Evident ca daca ai inceput o relatie cu el de a doua zi dupa ce l-ai cunoscut, nu il iubeai.

Am inceput o relatia atunci cand cineva mi-a placut si mi-am dat seama ca as dori ca acel cineva sa fie langa mine. Si am avut o relatie numai atunci cand am iubit. Nu de plictiseala sau pentru ca ma saturasem de singuratate.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu zici ca nu ai intrat intr-o relatie doar pentru ca un baiat frumos ti-a propus. Evident ca daca ai inceput o relatie cu el de a doua zi dupa ce l-ai cunoscut, nu il iubeai.

 

relatiile de lunga durata nu incep din a doua zi

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Expresia a-ti face relatii este diferita de a intra intr-o relatie. Nu stiu la care din cele doua sensuri te-ai referit, dar oricum nu iti pot raspunde la niciunul, nu mi-am facut niciodata relatii, au venit pe capul meu inopinat neprogramate si neinvitate.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice ca si relatiile ne fac pe noi. De la interactiunile cu parintii ori ingrijitorii nostrii, care de cele mai multe ori se constituie in modele/scheme de relationare mai tarziu, pana la cele din perioada adulta, care intaresc modelele timpurii (de cele mai multe ori partenerii sunt niste complici in perpetuarea acestor modele maladaptive, asa numitele cicluri vicioase), totul inseamna relatie. In ele invatam, ne structuram, ne construim pe noi si viziunea noastra despre lume.

Ce sta la baza relatiei? Nevoia, as spune, in diferitele ei forme. De la nevoia de protectie, afectivitate, sex, pana la cele de recunoastere, de confirmare, de oferire de stimuli, de dezvoltare, si sintetitizare a experientei. La fel cum si nevoile sunt felurite, asa si relatiile pot fi benefice, hranitoare, vindecatoare, ori destructive. Depinde de ceea ce aduce fiecare din parteneri in relatie, de experientele de viata, de felul in care a stiut ori a reusit sa le integreze. Si poate si de confirmarile de care are nevoie.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

corect, relatiile de lunga durata incep de la primul sex in grup!!!

 

Oricum relatiile de lunga durata sunt un concept invechit, look around, nu mai trece nimeni cu voiosie de 2-3 ani intr-o relatie serioasa, daca nu cumva spun cam mult deja. Sexul in grup e la moda destul de tare peste tot, abia de un an doi se incalzeste in Romania mai "deschis" dorinta la cei intre 16 si 25. Drogurile deschid orizonturi, dar manaca suflete si internetul inlesneste totul desi vorbaraia se face tot printre ei, cativa insa merg si pe ideea de a face bani cu organizari pe site-uri. Pana cand o sa devina si copii astia plictisiti si o sa-i vezi ca in Helsinki pe 10 de metri intinsi pe jos la metrou, imi pare rau ca nu am poze. :))

 

relatiile de lunga durata nu incep din a doua zi

 

corect, ele incep din prima zi :good: tare filosofia man..

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×